Home Baza wiedzy Jak przesadzać rośliny doniczkowe – krok po kroku

Jak przesadzać rośliny doniczkowe – krok po kroku


Przesadzanie kwiatów na wiosnę

opublikowane 03 kwi 2020

7 minut

Jednym z istotnych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących roślin doniczkowych jest ich przesadzanie do świeżego podłoża oraz większej doniczki. Wiosna w większości przypadków jest najlepszym ku temu czasem. Jak przesadzać rośliny doniczkowe, nie popełniając błędów? Jak dbać o kwiaty doniczkowe po przesadzeniu? Przedstawiamy przewodnik krok po kroku.


Krok 1. Wybór pory przesadzania roślin doniczkowych

Zastanawiasz się, kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Istnieje kilka zasad, które pomogą określić, czy to odpowiednia pora na ten zabieg pielęgnacyjny. Sygnałem, że roślina wymaga natychmiast świeżej ziemi oraz nowej doniczki są: korzenie wyrastające ponad krawędź donicy lub z otworów na jej dnie, brak nowych pędów wiosną, utrata liści lub ich żółknięcie, brak kwitnienia, gorszy wygląd całej rośliny. Oczywiście nie należy czekać na powyższe symptomy i przyjąć zasadę, że przesadzenie wykonuje się raz do roku lub co dwa lata wiosną (od lutego do kwietnia), wybierając moment, w którym rośliny nie kwitną.

Z taką częstotliwością zmienić podłoże należy młodym roślinom doniczkowym o intensywnym rozroście, które szybko zużywają składniki odżywcze z podłoża i rozrastają się. Podobnie jest w przypadku gatunków szybko rosnących (np. epipremnum, zielistka, bluszcz, fikus, monstera). Starsze rośliny można przesadzać co dwa lata, a bardzo dużym okazom, w przypadku których może pojawić się problem z wyjęciem z donicy, wiosną wymienia się jedynie wierzchnią warstwę ziemi w donicy. Kiedy przesadzać świeżo kupione rośliny doniczkowe? Najlepiej od razu – podłoże, w którym trafiają one do sklepu, często jest słabej jakości.

Jak przesadzać roślinyKrok 2. Przygotowanie miejsca do przesadzania roślin i doniczek

Przesadzanie roślin jest czynnością, która zajmuje dużo miejsca oraz wiąże się z bałaganem. Bardzo ważne jest więc, przed jej rozpoczęciem, odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Najlepiej zaopatrzyć się w płachtę foliową lub stare gazety, które po rozłożeniu będą stanowić ochronę blatu stołu, kuchennego czy podłogi, na których ustawimy niezbędne akcesoria i rośliny. Co przyda się do przesadzania roślin? Z pewnością świeża ziemia dla roślin doniczkowych, a także – w przypadku niektórych gatunków – keramzyt, żwir, piasek czy torf. Domowy ogrodnik może wyposażyć się także w fartuch, rękawice, ostre nożyce, nóż oraz oczywiście donice.

W tym ostatnim przypadku trzeba pamiętać o kilku regułach. Rośliny doniczkowe przesadzać powinno się do donicy z otworami na dnie większej o rozmiar lub dwa – w przypadku małych roślin wystarczy średnica większa o 2-3 centymetry, przy dużych okazach średnica powinna być większa o 5-10 centymetrów. Częstym błędem przy przesadzaniu roślin jest umieszczanie ich bezpośrednio w osłonce, a nie w donicy. Czym się one różnią? Osłonka nie ma w dnie otworów, przez które mogłaby wypływać na podstawek woda po podlewaniu, stworzona została do ukrywania wewnątrz mniej ozdobnych doniczek produkcyjnych z podstawkiem. Sadząc rośliny doniczkowe bezpośrednio do pojemnika bez dziur jej korzenie z czasem mogą zacząć gnić, a roślina obumierać.

Przesadzanie kwiatów krok po krokuKrok 3. Przygotowanie podłoża do przesadzania

Najważniejszą kwestią w przypadku przesadzania roślin doniczkowych jest wybór odpowiedniego podłoża, w którym będą one rosnąć. Czy do przesadzania roślin można użyć ziemi ogrodowej? Zdecydowanie nie – gleba w ogródku może być zanieczyszczona przez nasiona chwastów i szkodniki, a także wyjałowiona i mieć nieodpowiednie dla naszych kwiatów domowych pH. Odpowiednie podłoże to podstawa! Najlepszym wyborem dla miłośników roślin domowych w wersji miejskiej dżungli jest samodzielne przygotowanie podłoża do roślin, biorąc pod uwagę konkretne ich wymagania. Jeżeli jednak nie masz ochoty czy czasu, aby samodzielnie przygotowywać ziemię do kwiatów doniczkowych, możesz kupić gotowe mieszanki odpowiednie dla konkretnych grup roślin. Przesadzanie roślin doniczkowych może być bardzo przyjemnym zajęciem.

Jak przesadzać kwiaty i jaką ziemię wybrać do konkretnych gatunków roślin domowych? By tworzyć mieszanki, powinno się przygotować: gotową ziemię do roślin doniczkowych, która dostarcza roślinom składników odżywczych, rozluźniające podłoże keramzyt, piasek i żwir (opcjonalnie) oraz zakwaszający glebę torf. Sukulenty i kaktusy najlepiej czują się w mocno przepuszczalnej glebie z dużą zawartością keramzytu, żwiru i piasku. Juki i palmy wolą mieszankę torfu i piasku, a paprocie, diffenbachie, peperomie, anturium, draceny czy trzykrotki podłoże lekko kwaśne z ziemi próchniczej i torfu. Gliniaste podłoże sprawdzi się u niewymagający roślin takich jak papirus czy kalanchoe. Dobra wiadomość jest taka, że większość niewymagających roślin doniczkowych poradzi sobie w ogólnodostępnych podłożach dla roślin doniczkowych, które najczęściej są mieszaniną ziemi próchniczej i torfu. Aby prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe nie trzeba więc wielkiego wysiłku.

Jak stworzyć miejską dzunglęKrok 4. Podlewanie, wyjęcie ze starej donicy i przegląd korzeni

Ważną czynnością przed przystąpieniem do przesadzania roślin doniczkowych jest ich obfite podlanie. uważaj – nadmiar wody może zaszkodzić roślinie. Dzięki namoczeniu gleby i korzeni na kilka godzin przed przystąpieniem do przesadzania wyjęcie bryły korzeniowej ze starej donicy będzie łatwiejsze. Mniejszy problem sprawiać będzie również rozplątanie korzeni. Jak wyjąć roślinę z donicy, aby jej nie uszkodzić? Wiele zależy od wielkości samego kwiatu doniczkowego i tego, jak bardzo delikatne ma liście oraz łodygi. Młode rośliny sprawią w tym wypadku mniej problemu niż przesadzanie kwiatów delikatnych i dużych roślin. Najprostszą metodą jest delikatne przechylenie donicy i spokojne wysuwanie całej bryły korzeniowej. Jeżeli jest ona „zaklinowana”, warto nożem rozluźnić glebę dookoła rantu donicy.

Czasami zdarza się, że korzenie przerosły przed otwory donicy – o ile to możliwe, powinno się delikatnie starać je wysunąć. Gdy nie ma innej możliwości, należy je przyciąć. Bryłę korzeniową po wyjęciu z donicy należy oczyścić z ziemi, rozluźnić, a także rozplątać (zwłaszcza jeżeli w donicy rosło razem kilka sadzonek). To dobry moment, aby zrobić przegląd i usunąc stare i obumarłe korzenie. Wyschnięte, połamane, ale też zgniłe korzonki należy usunąć – najlepiej ostrym nożem lub nożyczkami. Podobnie robi się w przypadku bardzo długich korzeni – ich przycięcie pobudzi roślinę do wzrostu. taki zabieg pielegnacyjny podczas przesadzenia rośliny czy przesadzania kwiatów pomoże uniknąc gnicia korzeni i pobudzi naszą roślinę domową do życia.

Pzegląd korzeni przy przesadzaniuKrok 5. Rozmnażanie starszych roślin i przycinanie


Wiosenne przesadzenie roślin doniczkowych to dobry moment, aby podzielić starsze rośliny na mniejsze sadzonki, wyodrębniając z nich odrosty korzeniowe. Można też wtedy pobrać sadzonki szczytowe do ukorzeniania – albo kawałek pędu z co najmniej jednym węzłem (np. monstery, scindapsusy, hoje), albo pojedynczy liść (np. papirus, sansewieria, peperomia, aloes). Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Młode ukorzenione sadzonki rosnące obok rośliny tak zwanej matecznej można od razu posadzić w donicy. Szczepki ucięte, a więc kawałek pędu lub liść, wymagają przeważnie ukorzeniania w wodzie lub zastosowania specjalnego ukorzeniacza do roślin (na przykład ze zdrewniałymi pędami) przed umieszczeniem w glebie.

Podczas wiosennych prac przy roślinach doniczkowych warto pamiętać także o przycinaniu czy też obrywaniu pędów wierzchołkowych niektórych gatunków. Zabieg ten szczególnie polecany jest roślinom, które ławo się rozgałęziają i mają duże przyrosty roczne pędów. Co daje? Pozwala na zagęszczenie rośliny, gdyż pojawiają się nowe odrosty, a także ukształtowanie jej w formę, którą nam najbardziej odpowiada. Jakie odmiany roślin doniczkowych lubią przycinanie i obrywanie? Są to m.in. grubosze, koleusy, geranium, cissusy, bluszcze, scindapsusy, filodendrony, trzykrotki, zroślichy i fikusy benjamina.Krok 6. Wykonanie drenażu i sadzenie


Przechodzimy do najważniejszego momentu wiosennej pielęgnacji kwiatów doniczkowych, a więc do sadzenia. Dno wybranej doniczki wysypać należy liczącą co najmniej 2-3 centymetry grubości warstwą drenażową, a więc zapobiegającą zaleganiu wody przy korzeniach rośliny. Drenaż można wykonać z keramzytu ogrodniczego, ale też z pokruszonych cegieł, grubego żwiru czy kamieni. Na tę warstwę wysypujemy trochę podłoża przygotowanego dla naszej konkretnej rośliny. To dobry moment, aby przymierzyć kwiat – powinien być on posadzony na takiej samej wysokości jak w poprzedniej donicy (dobrze widać to na łodygach). Zbyt niskie jego ułożenie w donicy może prowadzić do gnicia pędów czy łodygi.

Jeżeli roślina doniczkowa po ustawieniu na warstwie drenażu i ziemi ma optymalną wysokość, poprawiamy korzenie tak, aby skierowane były w dół. Następnie dosypuje się ziemię dookoła bryły korzeniowej oraz na wierzchu obok łodygi czy głównego pędu. Jak wysoko sypać ziemię w donicy? Powinna ona znajdować się około 2 centymetrów poniżej górnej krawędzi pojemnika. Wierzchnią warstwę ziemi należy delikatnie docisnąć.

Sadzenie kwiatów na wiosnęKrok 7. Podlewanie i wybór miejsca

Rośliny świeżo posadzone w nowych donicach powinno się podlać zgodnie z ich wymaganiami, a więc mniej lub bardziej obficie. To również dobry moment, aby oczyścić liście z brudu – kurzu oraz drobinek ziemi do roślin. Można takie czyszczenie przeprowadzić za pomocą nawilżonej ściereczki, delikatnie przecierając każdy listek. Innym sposobem jest mycie pod prysznicem. Rośliny w donicach należy ustawić obok siebie i delikatnym strumieniem letniej wody (z prysznica) polewać przed około dwie minuty. Nadmiar zgromadzonej w podstawkach wody należy wylać i po wyschnięciu roślin ustawić je w odpowiednio dobranych miejscach. Nadmiar wody może zaszkodzić, dlatego podczas przesadzania warto pamiętać o wyborze odpowiedniej doniczki i podstawki. Twoja roślina Ci za to z pewnością podziękuje.

W pierwszych tygodniach po przesadzeniu rośliny światłolubnej i kwiatów doniczkowych należy chronić przed bezpośrednim działaniem silnych promieni słonecznych. Dlaczego? Kwiat doniczkowy po przesadzeniu musi się „zaaklimatyzować” w nowym podłożu i jest osłabiony, a przez to bardziej podatny na poparzenia liści i ich żółknięcie. Przesadzanie kwiatów w takie miejsce może im niestety zaszkodzić.

Podsumowanie

Rośliny należy przesadzać – to już wiemy. Jak przesadzać kwiaty też. Ale czy powinno się nawozić rośliny po przesadzaniu? Jak przesadzić kwiatka, aby piękni rozkwitł na wiosnę? Przesadzanie roślin doniczkowych to jednak nie czarna magia. Większe doniczki, nowe podłoże, które zapewnione zostało roślinom bogate jest w składniki odżywcze i nawozy. Pierwsze nawożenie powinno się więc wykonać dopiero po około 2-3 tygodniach. Wiesz już, jak przesadzać kwiatki i jak przesadzić roślinę doniczkową. Mamy nadzieję, że przesadzanie roślin będzie dla Ciebie przyjemnością.

Nie każdy lubi przesadzać kwiaty doniczkowe. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe, aby z małej rośliny wyrósł piękny kwiat.