Home Baza wiedzy Jak stworzyć letni salon na tarasie lub balkonie?

Jak stworzyć letni salon na tarasie lub balkonie?


taras_main

opublikowane 18 maj 2021

4 minuty

Przedłużające się obostrzenia pandemiczne sprawiają, że wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądać nasza codzienność późną wiosną i latem. Już teraz warto zmienić swój balkon lub taras w letni salon, który pomoże przetrwać w domu najcieplejsze miesiące w roku. Jak stworzyć taką wakacyjną oazę?

Wakacyjne podróżowanie, zwłaszcza za granicę, w czasach pandemii nie jest łatwe. Większość krajów pozostaje nadal zamknięta na ruch turystyczny, a w przypadku nielicznych wyjątków od tej reguły konieczne jest przestrzeganie szczegółowych wytycznych. Jeśli, z obawy o zdrowie nie planujesz wyjazdu wakacyjnego, lub nie chcesz wykonywać testów PCR lub antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 przed urlopem i po powrocie do kraju, czy spędzić kilku dni na przymusowej kwarantannie (np. we Włoszech), warto przygotować na wiosenne i letnie dni własny balkon czy taras. Odpowiednio urządzony może  stać się letnim salonem i powiększyć mieszkanie w ciepłe dni o dodatkowe metry kwadratowe. Jak się do tego zabrać?

Letni salon 2021 – postaw na wygodne meble

Czym salon letni różni się od zwyczajnego tarasu? Z pewnością komfortem, jaki oferuje domownikom. Poziom wygody zwiększyć można zwłaszcza przez zastosowanie odpowiednich mebli wypoczynkowych, na których można będzie zrelaksować się po długim dniu. W letnim salonie powinny to być modele z jednej strony odporne na działanie czynników atmosferycznych, a z drugiej miękkie i przyjemne w dotyku. W takim miejscu sprawdzą się meble ogrodowe z tapicerowanymi poduchami na stelażu z odpowiednio zabezpieczonego drewna egzotycznego, rattanu czy technorattanu. Jeśli Twój taras czy balkon jest skutecznie osłonięty przed deszczem, np. znajduje się w oranżerii czy wyjście z tarasu do ogrodu chronione jest przez przesuwne drzwi tarasowe (np. OKNOPLAST Slide), możesz oczywiście zdecydować się na klasyczne modele salonowe, np. kanapę i fotele.

O ile, siedząc na kanapie czy w fotelu, z powodzeniem można wypić kawę, leniuchować podczas rozmowy, czytania książki czy drzemki, o tyle meble te nie zostały stworzone do spożywania posiłków. Bardzo ważne jest więc, aby salon letni wyposażyć również w stół z krzesłami. W tym sezonie bardzo modne są zwłaszcza okrągłe modele, które bardziej niż ich prostokątni kuzyni, nawiązują do domowego, a nie ogródkowego charakteru tej przestrzeni. W salonie letnim nie powinno również zabraknąć zamykanej szafki, w której można będzie schować, chroniąc je przed wilgocią, wiatrem i słońcem, książki, gry czy zastawę stołową i serwetki.

Taras jak salon w 2021 roku – stwórz przytulną przestrzeń tkaninami

Taras czy balkon zazwyczaj urządza się tak, aby łatwo można było go posprzątać po ulewie czy zawierusze. W praktyce oznacza to, że oprócz mebli nie znajduje się tam nic więcej. Jeśli planujesz stworzyć letni salon z prawdziwego zdarzenia, wcale nie musisz zrezygnować z praktycznego podejścia, decydując się na ocieplenie przestrzeni tkaninami. Jak pogodzić te dwa podejścia? Wybierając produkty wykonane z tkanin odpornych na warunki pogodowe lub szybkoschnących. Na posadzce tarasu lub balkonu ułóż tarasowy dywan wykonany z niechłonących wody włókien syntetycznych – dostępne są one obecnie w każdym sklepie budowlano-ogrodniczym.

Wolisz naturalne tkaniny? Zdecyduj się na jeden z cienkich modeli wykonanych z takich surowców jak juta, len czy bawełna. Kanapę, fotel, hamak czy huśtawkę (np. fotel brazylijski) udekoruj poduszkami w wielobarwnych poszewkach. By chronić je przed wypłowieniem kolorów od słońca czy deszczem, warto po zakończeniu relaksu schować je do zamykanej skrzyni tarasowej. Zajmuje to zaledwie chwilę! Marzysz o przytulnym letnim salonie? Pamiętaj o zwiewnych zasłonach czy firanach. Powieszone przy krawędzi balkonu lub na bokach tarasu zapewnią domownikom intymność i stworzą przytulną atmosferę. Obecnie rozwiązanie to jest niezwykle popularne, dlatego z pewnością znajdziesz przesłony tarasowe w wymarzonym kolorze i o optymalnej dla Ciebie fakturze.

Tarasowy salon 2021 – postaw na przemyślane oświetlenie

Salon letni powinien mieć kilka punktów świetlnych, aby możliwe było wykorzystanie tej przestrzeni na kilka sposobów. Jeśli na tarasie lub dużym balkonie umieścisz zarówno zestaw wypoczynkowy, jak i jadalny, bardzo istotne jest, aby nad każdym z nich umieścić osobne oświetlenie. Nad kanapą i fotelem wystarczy delikatne łagodne światło, które pozwoli się zrelaksować. Nad stołem, przy którym spożywamy posiłki, potrzebne jest natomiast mocniejsze źródło światła. Dla stworzenia relaksującego klimatu warto zainwestować również w boczne światła, np. kinkiety czy nadal modne łańcuchy świetlne. Lubisz blask ognia? W dużych przestrzeniach możesz zamontować biokominek, a w mniejszych ustawić na różnych poziomach – np. na podłodze i meblach – świece w lampionach o różnej wielkości.

Salon tarasowy – wybierz odpowiednie rośliny

Taras lub balkon pełniący rolę letniego salonu powinien być skąpany nie tylko w promieniach słonecznych, ale także w zieleni. Decydując się na konkretne gatunki żywych roślin, warto wziąć pod uwagę własne umiejętności ogrodnicze, jak również warunki, które możemy zapewnić roślinom. Jeśli nie masz doświadczenia lub czasu, aby pielęgnować rośliny, najlepiej wybrać doniczkowe gatunki o niskich wymaganiach i odporne na przesuszenie takie jak m.in. lawenda, trawy ozdobne, hosty, mięta, kocimiętka, rozchodnik okazały, bakopa, werbena, rojnik. Chcąc stworzyć zieloną przesłonę, która odgrodzi Cię od sąsiadów z balkonu obok czy ochroni Cię przed ciekawskim wzrokiem przechodniów, można zdecydować się na sadzone w donicach iglaki lub – co obecnie jest bardziej popularne – obsadzenie roślinami, takimi jak clematis czy winobluszcz, drewnianej pergoli.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów