Home Baza wiedzy Kwiaty na balkon – kiedy i jak sadzić

Kwiaty na balkon – kiedy i jak sadzić


opublikowane 04 kwi 2022

3 minuty

Balkon, taras, a nawet parapet okienny możesz zamienić w barwny ogród przyciągający motyle oraz inne owady. Jak to zrobić? Wystarczy postawić na długo kwitnące rośliny balkonowe – bratki, pelargonie, surfinie. Kiedy i jak je sadzić, aby cieszyć się pięknym efektem przez długi czas? Sprawdź w naszym miniporadniku.

Po zbyt długim okresie zimy i przedwiośnia masz ochotę na ubarwienie swojego życia? Możesz pomalować ściany w domu na dopaminowe kolory, zmienić garderobę na weselszą lub… posadzić w donicach na zewnątrz rośliny długo kwitnące. Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowych sadzonek z zawiązanymi kwiatostanami, efekt będzie natychmiastowy. Nie wiesz, jak postępować z kwiatami balkonowymi? Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie najbardziej popularnych gatunków.

Bratki ogrodowe – zwiastuny wiosny

Te niewielkie i niepozorne rośliny zachwycają wielobarwnymi kwiatostanami o różnych wielkościach. W sprzedaży dostępne są już w połowie marca, przez co uważane są zazwyczaj za pierwsze z roślin doniczkowych. Bez obaw możesz posadzić je w donicach i wystawić na zewnątrz jeszcze w marcu lub w kwietniu. Gatunek bratek ogrodowy, nazywany też fiołkiem ogrodowym, odporny jest na mróz do ok. -5 stopni Celsjusza. Nie szkodzi mu też pokrycie jego liści i kwiatów warstwą śniegu. To prawdziwy „twardziel” wśród roślin dekoracyjnych! Od niskich temperatur bardziej szkodzi mu przesuszenie bryły korzeniowej – zarówno z powodu niepodlewania, jak i mrozu (który „wyciąga” z podłoża wilgoć). Szkodliwe dla bratków może być też nieodpowiednie, zbyt ciemne stanowisko. W takich warunkach roślina może wykształcać mniejsze kwiatostany i liście.

Jej łodygi natomiast mogą się nadmiernie wyciągać w górę w poszukiwaniu promieni słońca. Stale nasłonecznione stanowisko południowe również może być nieodpowiednie. Ze względu na szybkie przesychanie korzeni roślin w takim miejscu konieczne jest często podlewania. Jak sadzić bratki? Gatunek ten nie ma dużych wymagań uprawowych. Pięknym kwitnieniem odwdzięczą się za posadzenie w podłożu lekkim i przepuszczalnym, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W ich uprawie sprawdzi się standardowe podłoże ogrodnicze. Jak długo kwitną bratki? Okres najbardziej bujnego kwitnienia przypada na marzec – czerwiec. Potem pędy pokrywają się raczej liśćmi niż kwiatostanami. Co zrobić, gdy bratki przekwitną? W pierwszych tygodniach uprawy regularnie usuwaj suche kwiaty – w ich miejsce pojawią się nowe.

Zobacz też:

Jak przesadzać rośliny doniczkowe wiosną. Poradnik krok po kroku

Pelargonie – tradycyjne dekoracje

Nie ma chyba bardziej charakterystycznych roślin balkonowych niż pelargonie. Najczęściej w sprzedaży dostępne są one w dwóch gatunkach – jako pelargonia rabatowa i pelargonia zwisająca (bluszczolistna). Liczba ich odmian o kwiatostanach różniących się wielkością, pełnością i kolorem może natomiast zawrócić w głowie! Oprócz najbardziej klasycznych czerwonych pelargonii może uprawiać też odmiany białe, fioletowe, łososiowe, różowe itp. Kiedy jest najlepszy moment, aby posadzić pelargonie pojemnikach? Można je wystawiać bez obaw na zewnątrz już w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Sadzonki tych roślin dostępne są w sprzedaży również w czerwcu i lipcu. Jak uprawiać pelargonie na balkonie, tarasie czy parapecie okiennym? Najważniejsze w uprawie tych roślin jest ich regularne podlewanie i zapewnienie dostępu do światła słonecznego. Zastosuj podłoże żyzne – wystarczy standardowa ziemia ogrodowa.


Zastanawiasz się, co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły? Możesz wzmacniać roślinę, stosując odżywki i nawozy dla roślin kwitnących lub konkretnie dla pelargonii. W przypadku pelargonii zwisających roślina odwdzięczy Ci się długi nawet na 80-100 cm pędami pokrytymi gęsto kwiatami! Wzniesione pędy pelargonii rabatowych będą natomiast zwieńczone bogato kwitnącymi kwiatostanami. Pamiętaj też, że donica dla pelargonii powinna mieć dziury w dnie, aby odprowadzać nadmiar wody. Chcesz przez długi czas cieszyć się kwitnieniem pelargonii? Wydłużysz jej żywotność, obrywając jej przekwitłe i obeschnięte kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na szybsze niż po połowie maja wystawienie roślin na zewnątrz, obserwuj prognozy pogody. Dlaczego? Pelargoniom szkodzą temperatury minusowe. Do kiedy pelargonie na balkonie będą cieszyć Twoje oczy? Właściwie pielęgnowane mogą być dekoracją balkonu do października.

wiosna
Zobacz też:

Wiosna we wnętrzach – 4 pomysły na piękne dekoracje

Surfinie – pozorna delikatność

Podobnie jak pelargonie i bratki, surfinie są roślinami długodystansowymi. Kwitną nieprzerwanie od maja/czerwca aż do października. Wbrew swojemu delikatnemu wyglądowi są one również bardzo wytrzymałe na suszę. To szczególnie ważne, jeśli chcesz ubarwić kwiatami stale nasłonecznione parapety czy balkon. Pamiętaj jednak, że ich długie nawet na 100 cm, zwisające pędy są kruche. Mogą się więc łamać pod wpływem silnych podmuchów wiatru, ulew czy niezbyt delikatnej pielęgnacji. Kiedy można wysadzać je w donicach na zewnątrz? Najlepszy moment przychodzi po połowie maja, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków. W sprzedaży dostępne są m.in. surfinie drobnokwiatowe i wielkokwiatowe o różnorodnych kolorach.

Jak zadbać o kwiaty w domu
Zobacz też:

Rośliny doniczkowe na parapet – gdzie postawić kwiaty domowe?

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów