Porady

Rośliny doniczkowe na parapet – gdzie postawić kwiaty domowe?

W przypadku większości roślin doniczkowych najlepszym miejscem do ich uprawy są parapety wewnętrzne okien. Zależnie od strony świata, na którą wychodzą okna, mogą one jednak zapewniać odmienne warunki dostępu do promieni słonecznych. Jakie kwiaty postawić na wschodnim i zachodnim oknie? Które gatunki będą się prawidłowo rozwijać na parapecie południowym? Jakie kwitnące rośliny doniczkowe postawić w oknie północnym?


Większość miłośników domowych roślin przeważnie boleśnie przekonuje się, że okno jest oknu nierówne. Kwiat doniczkowy postawiony na dowolnie wybranym parapecie, a więc w miejscu za mało lub za bardzo naświetlonym w ciągu dnia, po prostu marnieje w oczach. Jak tego uniknąć i sprawić, że nasza zielona dżungla będzie zachwycać bujnością? Najlepiej pamiętając, że konkretny parapet zapewnia odmienne warunki wzrostu. W oknach zachodnich i południowych dobrze czuć się będą gatunki niewrażliwe na silne działanie promieni słoneczny, w oknach północnych te, które preferują cień, a w oknach wschodnich takie, którym wystarcza krótki okres naświetlania w ciągu dnia.

Jak ustawić kwiaty na parapecieKwiaty domowe na wschodnie okno

Parapety okien wychodzących na wschód, podobnie jak tych zachodnich, zaledwie przez kilka godzin w ciągu dnia są w pełni nasłonecznione, przez resztę dnia oferując światło rozproszone. Jakie kwiaty na wschodnią stronę zatem wybrać? Warunki te odpowiadają większości roślin domowych. Z tego względu – jeżeli nie mamy pewności, gdzie najlepiej postawić konkretny gatunek – można spróbować ze wschodnim oknem, obserwując dalszy rozwój rośliny. Są jednak odmiany kwiatów domowych, którym poranne słońce służy lepiej niż innym. Jakie kwiaty postawić od wschodniej strony?

Sprawdzą się tu odmiany, które nie wymagają długotrwałego naświetlania do prawidłowego wzrostu, a więc np. idealne dla rozpoczynających przygodę z uprawą roślin zielistka Sternberga, bluszcz, trzykrotka, szeflera czy epipremnum złociste. Na wschodnim parapecie można też bez obaw postawić takie odmiany jak skrzydłokwiat, anturium, dracena, hoja czy monstera. Kwiaty stojące we wschodnim oknie warto obserwować uważnie jesienią i zimą, gdy słońce rzadziej przebija się przez chmury niż wiosną i latem. Wschodnia wystawa może okazać się w tych porach roku nieodpowiednia ze względu na słabsze nasłonecznienie. Gdy liście zaczną żółknąć z powodu niewystarczającej produkcji chlorofilu, konieczne jest przestawienie roślin na parapet południowy.

Kwiaty na wschodni parapet OknoplastKwiaty na zachodnie okno

Okno kwiatowe od zachodniej strony, podobnie jak wschodnie, nasłonecznione jest przez mniejszą część dnia. W tym przypadku promienie słoneczne padają bezpośrednio na rośliny po południu i wczesnym wieczorem. Czas ekspozycji na światło słoneczne jest więc podobny, przy czym okno zachodnie jest zdecydowanie cieplejsze niż wschodnie. Wiosną i latem promienie są dodatkowo dosyć silne, przez co mogą sparzyć liście delikatnych odmian. Które rośliny doniczkowe wybrać zatem na okno zachodnie? Którym niestraszne jest chwilowe zacienienie? Na parapecie zachodnim dobrze czuć się będą rośliny preferujące półcień lub lekkie nasłonecznienie, np. dracena, kliwia, hoja, kroton czy anturium.

Dobrze rosnąć będą na nim również kwitnące odmiany, takie jak fiołki alpejskie i afrykańskie, azalie, storczyki, cyklameny czy też begonie. Zachodnie okno zapewni optymalne warunki do wzrostu również taki kwiatom doniczkowym jak cissus rombolistny, maranta, scindapsus, difenbachia, kroton, figowiec i cyklamen. Ze względu na małe wymagania na zachodnim parapecie dobrze będą się również czuć gatunki niezwykle odporne, a jednocześnie dobrze znoszące niedoświetlenie, a więc np. sansewiera, kaktus wielkanocny czy kalanchoe.

Okno Winergetic Standard Oknoplast
Okno Winergetic Standard Oknoplast


Kwiaty na północne okno

Parapet okna skierowanego na północ to miejsce, w którym najtrudniej uprawiać rośliny domowe. Dlaczego? Przez większość dnia stojące na nim kwiaty nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, otrzymując jedynie rozproszone, bardzo delikatne światło. Warunki takie są nieodpowiednie dla odmian o kolorowych liściach, które do rozwoju potrzebują większej ilości chlorofilu produkowanego w wyniku fotosyntezy. Nie sprawdzi się tu również większość doniczkowych roślin kwitnące, które zawiązują pączki kwiatowe wyłącznie przy dobrym nasłonecznieniu. Jakie więc rośliny uprawiać przy zachodnim oknie? Zasada jest prosta – sprawdzą się tu przede wszystkim odporne odmiany o ciemnozielonych liściach.

Jako kwiaty na parapecie w salonie z wystawą zachodnią można więc ustawić cienolubne odmiany, np. monsterę deliciosa, monstera adansonii (tzw. monkey mask), cissus rombolistny, bluszcz czy też paprocie. Bez obaw można na północnym parapecie postawić również znaną ze swojej żywotności wbrew złym warunkom uprawy odmianę zamiokulkas zamiolistny. Czy istnieją kwitnące rośliny, które przeżyją na północnym parapecie skrywającym się przez większość dnia w cieniu? Specjaliści twierdzą, że w warunkach takich powinny sobie poradzić takie odmiany jak skrzydłokwiat i fuksja. Z roślin ozdobnych z liści można tu natomiast uprawiać kliwię czy łosie rogi.

Jakie kwiaty ustawić na parapecieKwiaty na południowy parapet w domu

Okna południowe są najbardziej nasłonecznione, a przez to niemal równie wymagające przy uprawie roślin jak zacienione okna północne. Dlaczego? Większość roślin domowych nie akceptuje bezpośredniego silnego nasłonecznienia, które oferuje okno z wystawą południową. Efektem postawienia na parapecie południowym zbyt delikatnej rośliny może być jej zwiędnięcie z przesuszenia lub sparzenie liści. Warunki panujące na parapecie okna południowego można porównać do klimatu pustynnego, gdzie jest sucho i bardzo słonecznie. Jakie zatem kwiaty doniczkowe wybrać na południowe okno?

Najlepsze kwiaty doniczkowe na południowe okno to odmiany w naturalnym środowisku żyjące w suchym klimacie takie jak kaktusy i sukulenty. Dzięki odpowiedniej budowie, np.  zgrubiałym, gąbczastym i pokrytych grubą skórą liści, są one odporne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz okresową suszę. Na słonecznym stanowisku dobrze czuć się będą więc takie odmiany jak wilkomlecz, grubosz, kalanchoe, aloes czy agawa. W oknie tym można powiesić modną roślinę, jaką jest starzec Rowleya. Przy odpowiedniej pielęgnacji i podlewaniu można na południowym parapecie uprawiać też storczyki, nolinę, jukę czy miniaturowe drzewo oliwkowe.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Rośliny doniczkowe na parapet – gdzie postawić kwiaty domowe?
Do góry