Home Baza wiedzy Drzwi tarasowe – otwierane czy przesuwne?

Drzwi tarasowe – otwierane czy przesuwne?


Drzwi tarasowe Oknoplast

opublikowane 22 paź 2018

3 minuty

Budując dom musimy zaplanować całe mnóstwo mniejszych i większych elementów, które później będą miały ogromny wpływ na naszą wygodę. Jednym z nich jest typ drzwi tarasowych. Do wyboru zwykle mamy dwie opcje: otwierane oraz przesuwne. Które z nich lepiej sprawdzą się w naszym domu?

Najpierw materiały

Zanim przystąpimy do wyboru sposobu otwierania drzwi, warto poświęcić chwilę (odpowiednio długą), by zdecydować, czy wolimy drzwi z drewna, aluminium czy PVC. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i tak jednym z podstawowych kryteriów będzie… cena. Za drzwi z aluminium zwykle zapłacimy najwięcej, mieszczące się w tej samej klasie drzwi drewniane będą nieco tańsze, a – tradycyjnie już – najtańszą opcją okażą się popularne “plastiki”. Czy jednak możemy wybrać tanie drzwi bez obaw o ich jakość?

Cena czyni cuda

Chociaż PVC jest najtańszym z trzech wymienionych materiałów, za dobrze wykonane, nowoczesne drzwi o ciekawym designie będziemy musieli zapłacić niemałą kwotę, która wzrośnie jeszcze, jeśli zdecydujemy się na wariant przesuwny HST lub PSK. Drzwi plastikowe nie muszą wyglądać tanio – wielu producentów oferuje atrakcyjne wizualnie okleiny imitujące drewno lub prezentujące nowoczesny wygląd (np. antracytowe). Dzięki temu unikniemy też problemu żółknięcia ramy, znanego z plastikowych okien w białym kolorze.

Klasycznie i taniej

Drzwi otwierane to rozwiązanie najprostsze w montażu (co ma niebagatelne znaczenie) i najtańsze. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni i wydają nam się bardzo wygodne… dopóki nie będziemy mieli okazji skorzystać z przesuwnych. Podstawową bolączką drzwi otwieranych jest konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni w promieniu otwarcia. Nie postawimy tam kwiatów ani innej ozdoby. Poza tym w wietrzne dni wielokrotnie będziemy musieli wstawać i otwierać zatrzaśnięte czy to podmuchami wiatru, czy też przeciągiem, skrzydło. I jeszcze jedna kwestia: zasłony. Jeśli lubimy klasyczne kotary lub korzystamy z firanek, każdorazowe otwarcie okna będzie się wiązało z koniecznością odsunięcia ich. Choć to wszystko brzmi jak mało znaczące detale, mogą one poważnie uprzykrzyć nam życie.

Drzwi balkonowe Pixel - kolor atracyt
Drzwi balkonowe Pixel

Nowocześnie i stylowo

Drzwi przesuwne to rozwiązanie nowoczesne, a co za tym idzie, oferujące konkretne udogodnienia. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy drzwi przesuwnych – PSK oraz HST.

Drzwi PSK

Są to drzwi korzystające z mechanizmu podnoszono-przesuwnego. Wymaga to przekręcenia klamki, lekkiego uniesienia skrzydła oraz przesunięcia w żądane miejsce. Podniesienie skrzydła nie wymaga wiele siły, ponieważ okno tarasowe tego typu wyposażone jest w siłowniki.

Drzwi tarasowe PSK Atrium OKNOPLAST

Dodatkowym atutem tego typu przeszklenia jest możliwość zamontowania skrzydła o szerokości do 1,6 m oraz uchylania go (jak w zwykłym oknie). Producent – firma Oknoplast – przewidział także możliwość zamontowania dwustronnej wkładki z kluczem. Dzięki temu z drzwi tarasowych PSK możemy korzystać jak z dodatkowych drzwi wejściowych – zyskujemy też kolejne zabezpieczenie. Więcej o drzwiach Oknoplast PSK!

Drzwi HST

W tym przypadku skrzydła drzwi osadzone są na osobnych prowadnicach. Część nieotwierana znajduje się z tyłu (patrząc z wnętrza mieszkania), przez co “chowa się” za otwieraną w momencie, gdy przesuwamy skrzydło. Drzwi HST są droższe od PSK, idą za tym jednak konkretne korzyści:

 • brak konieczności podnoszenia skrzydła
 • jeszcze mniejszy wysiłek przy otwieraniu
 • szerokość skrzydła do 3 m!
 • światło przejścia do 2,9 m!

Więcej o drzwiach tarasowych HST Oknoplast

Łatwy wybór(?)

O ile dysponujemy odpowiednio dużą ilością pieniędzy, wybór pomiędzy przesuwnymi a otwieranymi drzwiami tarasowymi nie powinien być trudny – drzwi przesuwne są po prostu wygodniejsze, i to pod każdym względem. Podobnie jest wtedy, gdy nasz budżet nie spina się i trzeba z czegoś zrezygnować – wówczas prawdopodobnie bardziej sensownym rozwiązaniem będą drzwi otwierane. Wygoda to jedno, zaś lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na lepsze zabezpieczenia. Problem pojawia się jedynie, gdy – mając pieniądze – nie potrafimy wybrać pomiędzy drzwiami PSK a HST. Gdy zależy nam na dużych przeszkleniach, wybierzmy te drugie. Pamiętajmy jednak o bardzo przydatnej funkcjonalności drzwi PSK – uchylaniu skrzydła w pionie oraz opcji montażu wkładki dwustronnej. Sprawdź, co jeszcze znajdziesz w ofercie Oknoplast!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów