Home Baza wiedzy Jakie rośliny na balkon – top 8 najpiękniejszych

Jakie rośliny na balkon – top 8 najpiękniejszych


Jakie kwiaty nadają się na balon

Uwielbiasz kwiaty, ale nie masz ogrodu? Chcesz ozdobić zewnętrzne parapety okien lub taras? Zainwestuj w kwitnące rośliny uprawiane w donicach. Poniżej znajdziesz osiem najpiękniejszych roślin balkonowych, które można uprawiać w klimacie umiarkowanym. Wbrew pozorom są to nie tylko klasyczne pelargonie czy delikatne surfinie.

SPIS TREŚCI:

 1. Klasyczna roślina balkonowa – pelargonia
 2. Jeden z ulubionych kwiatów balkonowych – surfinia
 3. Mniej znane kwiaty na balkon – lobelia
 4. Przyjazne owadom kwiaty balkonowe – uczep
 5. Królowa roślin balkonowych – fuksja
 6. Kwiaty balkonowe o wielu odmianach – begonie
 7. Niepozorna i odporna roślina balkonowa – bakopa


Klasyczna roślina balkonowa – pelargonia

Nie ma chyba drugiej równie popularnej w Polsce rośliny balkonowej co pelargonia. Odznacza się aromatycznymi liśćmi w rozmaitych kolorach oraz charakterystycznymi baldachowatymi kwiatostanami. Klasyczne odmiany mają kwiatostany w różnych odcieniach czerwonego, ale w ostatnich latach dostępne są także wersje pastelowe, np. kremowe, jasnoróżowe czy żółte. W sprzedaży dostępne są pelargonie różnego typu, m.in. stojące (tzw. rabatowe), zwisające, wielkokwiatowe, anielskie, hybrydowe czy bluszczolistne. Idealne warunki uprawy to: jasne stanowisko, przepuszczalne podłoże, umiarkowane podlewanie i nawożenie co 2-4 tygodnie.

Pamiętaj! Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni i obumierania pelargonii.


Jeden z ulubionych kwiatów balkonowych – surfinia

Surfinie, czyli petunie zwisające, swoją popularność zawdzięczają dużym, dzwonkowatym kwiatom występujących – w zależności od odmiany – w różnych kolorach. Oprócz dobrze znanych kwiatów białych, różowych, fioletowych czy czerwonych dostępne są też surfinie niebieskie, pstrokate (w kropki), w paski, z kontrastującą obwódką.

Na uwagę zasługują m.in. surfinie kaskadowe, czyli Supertunia Vista – hit ostatnich sezonów, ale też surfinie drobnokwiatowe, stojące, pełnokwiatowe. Optymalne warunki uprawy tej rośliny balkonowej to: pełne nasłonecznienie, przepuszczalne i żyzne podłoże, regularne podlewanie i nawożenie co 2-3 tygodnie.

Pamiętaj! Przelewanie surfinii może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.


Mniej znane kwiaty na balkon – lobelia

Chcesz udekorować balkon, parapet okna czy taras mniej znanymi kwiatami doniczkowymi? Idealne będą lobelie o delikatnych, drobnych kwiatach w odcieniach niebieskiego, fioletowego, białego lub różowego. Tworzą one kaskady zwisających pędów, co sprawia, że są idealne do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących koszy. Najciekawsze odmiany lobelii to m.in. Blue Carpet, Arletka czy Fountain Lilac. Te kwiaty balkonowe preferują miejsca od półcienistych do słonecznych, dobrze przepuszczalne i lekkie podłoże oraz regularne podlewanie. Chociaż nie cierpią suszy, może zaszkodzić im też przelewanie.

Pamiętaj! Lobelie podatne są na choroby grzybowe, m.in. zgniliznę korzeni.


Przyjazne owadom kwiaty balkonowe – uczep

Oryginalnym pomysłem jest też uprawa uczepów, nazywanych też bidensami. Te rośliny balkonowe odznaczają się drobnymi, gwiaździstymi kwiatami, które występują w m.in. w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczowego, żółtego czy fioletowego. Ich intensywny i przyjemny zapach wabi motyle oraz pszczoły. Ciekawe odmiany to Aurea, Blazing Glory czy Orange Yellow Brush.  Jakich warunków potrzebują uczepy? Zapewnij im pełne nasłonecznienie i przepuszczalne podłoże, a także regularne, ale umiarkowane podlewanie.

Pamiętaj! Uczepy podlewaj często, ale niewielką ilością wody, aby zapobiec gniciu korzeni.


Królowa roślin balkonowych – fuksja

Ze względu na swoje dwukolorowe, dzwonkowe kwiaty z dekoracyjnymi pręcikami i zwisającymi pędami fuksja nazywana bywa królową kwiatów. Jej kwiatostany występują w różnych kolorach, takich jak różowy, fioletowy, czerwony czy biały. Ta roślina balkonowa najlepiej rośnie na tzw. wystawie zachodniej i południowej, gdzie może liczyć na duże nasłonecznienie. Lubi przepuszczalne i wilgotne podłoże, dlatego należy zadbać o jej regularne podlewanie – tak, aby ziemia nie wysychała całkowicie. Ważne jest też nawożenie co 2-3 tygodnie. Ciekawe odmiany to: Swingtime, La Perle czy Diana Princess of Wales.

Pamiętaj! Fuksje mogą być podatne na atak przędziorków i mszyc, dlatego obserwuj roślinę i reaguj w porę.


Kwiaty balkonowe o wielu odmianach – begonie

Begonie są roślinami o różnorodnych kształtach, wielkościach i kolorach zarówno kwiatów, jak i liści. Ich kwiaty mogą być też pełne lub pojedyncze, najczęściej w odcieniach różowego, czerwonego, pomarańczowego czy żółtego. Te kwiaty doniczkowe charakteryzują się obfitym kwitnieniem i stosunkowo niewielkimi wymaganiami. Na balkonach i tarasach najczęściej uprawia się begonie bulwiaste ze zwisającymi pędami obsypanymi kwiatami. Optymalne warunki dla tych roślin balkonowych to: stanowisko o rozproszonym świetle lub półcień, przepuszczalne i wilgotne podłoże oraz nawożenie co 3-4 tygodnie.

Pamiętaj! Begonie nie lubią pełnego światła, gdyż bezpośrednie promienie słońca mogą sparzyć liście i kwiaty.


Niepozorna i odporna roślina balkonowa – bakopa

Bakopy to rośliny o delikatnych, białych, fioletowych lub różowych kwiatach, które tworzą gęste, dywanowe kaskady. Ten kwiat balkonowy charakteryzuje się długim i obfitym kwitnieniem. Idealnie nadaje się samodzielnego ozdabiania skrzynek balkonowych i koszy lub tworzenia kompozycji z innymi kwiatami balkonowymi, np. pelargonią. Ciekawe odmiany bakopy to np. Snowflake, Bluetopia i Bacoble. Jakie warunki będą właściwe? Bakopy lubią miejsca od słonecznych do półcienistych i przepuszczalne, wilgotne podłoże, a także nawożenie co 2-3 tygodnie.

Pamiętaj! Bakopy silnie się rozrastają, dlatego weź to pod uwagę podczas sadzenia do donic.


Roślina balkonowa ozdobna z kwiatów i liści – wilec

Modnym kwiatem doniczkowym w ostatnich sezonach jest wilec, a więc dekoracyjne pnącze o małych, dzwonkowatych kwiatach w różnych kolorach. Najczęściej dostępne są odmiany z kwiatostanami różowymi, fioletowymi, żółtymi czy pomarańczowymi. Dekoracyjne są też intensywnie zielone czy limonkowe liście wilców (w odmianach Light Green czy Lime). Ta roślina balkonowa odznacza się długim i obfitym kwitnieniem, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Jakie? Wilce preferują miejsca pełne słońca oraz przepuszczalne i żyzne podłoże, regularne podlewanie, a także nawożenie co 2-3 tygodnie.

Pamiętaj! Wilce wytwarzają nasiona z trującą substancją, dlatego trzymaj je z dala od małych dzieci.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów