Home Baza wiedzy 5 sposobów na dom bez komarów

5 sposobów na dom bez komarów


opublikowane 03 lip 2020

3 minuty

Lato kojarzy się nie tylko z przyjemnymi, długimi i ciepłymi wieczorami, ale także z uprzykrzającymi je owadami. Zastanawiasz się, jak chronić się przed komarami w domowym zaciszu? Podpowiadamy, co najlepiej odstrasza komary i jakie są najbardziej skuteczne sposoby na komary w domu.


Złapane w siatkę – moskitiery na owady

Nie wyobrażasz sobie letnich dni i nocy bez otwartego czy uchylonego okna, ale jednocześnie obawiasz się pogryzienia przez komary? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed owadzimi krwiopijcami w domu jest… niewpuszczanie ich do środka. W realizacji tego zadania pomogą Ci m.in. moskitiery okienne. Wybierając je, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, aby służyły Ci przez lata, a nie tylko jeden sezon. Zamiast stawiać na tanie moskitiery mocowane np. na rzep, warto zainwestować w dopasowane idealnie do rozmiaru okna moskitiery z ramą z PVC lub aluminium, czyli moskitiery ramkowe. Najczęściej montowane są one bezinwazyjnie za pomocą magnesów lub uchwytów obrotowych. Zależy Ci na estetycznym wyglądzie okien z moskitierami? W OKNOPLAST możesz zamówić moskitierę w różnych kolorach, a przez to mniej rzucającą się w oczy siatką z bardzo drobnymi „oczkami” oraz ramką w kolorze doskonale zgranym z wyglądem profili okiennych.

Moskitiera nakładana na okno


Unieszkodliwiające opary – elektrofumigatory na komary


Popularnym rozwiązaniem pomagającym pozbyć się problemu z komarami w domu są także elektrofumigatory. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się niezwykle proste w działaniu i z pewnością znane Ci urządzenia elektryczne przeciw komarom. Po podłączeniu ich do sieci elektrycznej, dzięki małej grzałce wewnątrz, wkłady zaczynają się podgrzewać. Po około 15-30 minutach emitują one do powietrza wystarczającą ilość substancji aktywnej z grupy pyretroidów (np. praletryny) zawartej w płynie owadobójczym, aby unieszkodliwić komary. Metoda ta jest skuteczna i nieszkodliwa dla zdrowia, jeśli korzysta się z niej sporadycznie i przez krótki czas. Przy zbyt długim stosowaniu, a więc powyżej ośmiu godzin dziennie, substancje zawarte w elektrofumigatorach mogą powodować takie skutki uboczne, jak bóle czy zawroty głowy. Jak wskazują producenci tego typu urządzeń, metoda ta nie jest odpowiednia, jeśli wśród domowników są małe dzieci, alergicy czy osoby borykające się z chorobami układu oddychania.


Szpara, przez którą komary się nie przecisną – effiAIR

Szukasz rozwiązania skutecznego w walce z komarami w domu, ale przy tym zupełnie neutralnego dla zdrowia domowników i niezmieniającego wyglądu okien? Na etapie budowy bądź remontu domu zdecyduj się na okna OKNOPLAST z systemem wentylacji obwodowej effiAIR. Dzięki specjalnym okuciom możliwe jest nie tylko standardowe rozwieranie, ale też rozszczelniane skrzydeł okien i drzwi tarasowych na całym obwodzie przez odstawienie równoległe skrzydła od ramy. W efekcie między ościeżnicą a ramą skrzydła tworzy się szczelina 6-milimetrowa, przez którą do wnętrza wpływa świeże powietrze, ale… nie przedostają się komary i inne owady. Co więcej, w pozycji odstawienia z effiAIR okna gwarantują Ci bezpieczeństwo jak w pozycji zamkniętej (do klasy RC2). Bez obaw możesz więc w upalne, letnie noce wietrzyć sypialnię czy salon, mając pewność, że nie pogryzą Cię komary.


Naturalne aromaty – rośliny, których nie znoszą komary

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym w walce z komarami? Można na parapetach okien ustawić donice z roślinami, których widok będzie cieszyć oczy, a olejki eteryczne uwalniane z kwiatów i liści odstraszą te insekty. Jakie konkretnie gatunki najlepiej radzą sobie z komarami? Wśród aromatycznych roślin stosowanych do odstraszania owadów najczęściej stosuje się lawendę, kocimiętkę, złocień, tymianek, bazylię, koper włoski, komarzycę (plektrantus koleusowaty), miętę pieprzową, bodziszek korzeniasty, aksamitkę, anginkę (pelargonię pachnącą) czy mirt zwyczajny. Każdy z tych gatunków odznacza się silnym zapachem emitowanym nie tylko przez kwiaty, ale przede wszystkim przez części zielone, a więc liście i łodygi. Zapach mocno wyczuwalny jest zwłaszcza wtedy, gdy gałązki poruszają się na wietrze.

Chociaż metoda ta nie daje stuprocentowej skuteczności w walce z komarami w domu, z pewnością jest zdrowsza niż stosowanie na skórę chemicznych środków odstraszających owady.


Wiatr i promienie UV – wentylatory i lampy owadobójcze

W wietrzne dni przeważnie nie ma problemów z komarami, prawda? Idąc tym tropem, warto w miejscu, w którym spędzamy czas wieczorami zamontować wentylator sufitowy bądź stojący wiatrak. Wytwarzany przez nie ruch powietrza pozwoli rozproszyć zapach ludzkiego ciała (głównie kwasu mlekowego wydalanego z potem) oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla, które są wabikiem dla komarów. Najlepiej strumień powietrza skierować w dół, w kierunku posadzki, ponieważ komary często przemieszczają się blisko ziemi, chcąc uniknąć mocnego wiatru. Rozwiązaniem – polecanym na taras czy do przydomowego ogródka – są także lampy owadobójcze ze świetlówkami emitującymi promienie UV-A. Chociaż nieszkodliwe dla człowieka, nie są one jednak w pełni skuteczne w walce z komarami. Dlaczego? Udowodniono, że promieniowanie ultrafioletowe unieszkodliwia młode komary, które dopiero co się wylęgły, ale niestety nie wabi osobników dojrzałych.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów