Home Baza wiedzy Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych

Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych


Drzwi PVC OKNOPLAST

opublikowane 11 gru 2018

3 minuty

Drzwi zewnętrzne są narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy opady śniegu. Warto zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie przed nimi. W ten sposób drzwi odwdzięczą się długim czasem użytkowania. Na czym polega czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych?

Co najbardziej szkodzi drzwiom?

Żeby dobrać odpowiednie środki konserwujące należy najpierw zastanowić się, co najbardziej szkodzi naszej stolarce. Zdecydowanie najwięcej zagrożeń czyha na nasze drzwi na zewnątrz. Deszcz, śnieg, wiatr, grad, wilgoć, zimno, gorąco i słońce – każde z tych zjawisk może negatywnie wpłynąć na nasze drzwi frontowe. To jednak nie wszystko. Poza warunkami atmosferycznymi sporo szkody drzwiom wyrządzamy sami. Na przykład poprzez nieprawidłowe użytkowanie czy brak regulacji i odpowiedniej konserwacji. Pamiętajmy, że wiele zależy od materiału, z jakiego wykonano naszą stolarkę. Zanim zabierzemy się za próbę wyczyszczenia drzwi z przeróżnych zabrudzeń, trzeba sprawdzić, z czego są zrobione. Inaczej zadbamy o drzwi drewniane niż o aluminiowe czy z PVC. Każdy z tych materiałów wymaga także odpowiednich środków myjących.

Drzwi Aluhaus Flat

Drewno

Drzwi drewniane powinny być konserwowane przynajmniej raz w roku. Sprawdzajmy je zwłaszcza pod kątem uszkodzeń lakieru – to właśnie jest pierwsza warstwa ochronna. W przypadku jej naruszenia drzwi stają się podatne na różnorakie negatywne efekty pogodowe. Reagujmy szybko – małe pęknięcie czy wybrzuszenie bardzo szybko może przekształcić się w o wiele większe. Również dobór lakieru jest bardzo istotny. Idealna powłoka będzie paroprzepuszczalna i odporna na nasłonecznienie. W celu zamaskowania ubytków warto użyć specjalnego lakieru renowacyjnego, który zaprojektowany jest z myślą o takim zastosowaniu. Może się zdarzyć, że nasz drzwi będą wymagały całkowitego odnowienia. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak zeszlifować starą powierzchnię lakierowaną, oczyścić drzwi i pokryć bejcą oraz nową warstwą lakieru. Zanim zaczniemy, warto obliczyć opłacalność tej inwestycji. Oprócz materiałów „zapłacimy” także czasem. Bywa i tak, że lepiej zdecydować się na wymianę drzwi.

Aluminium

Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych wykonanych z aluminium to zdecydowanie łatwiejsza sprawa. Tego typu drzwi są zwykle odpowiednio zabezpieczone i bardzo wytrzymałe. Wszelkie zabrudzenia oczyścimy za pomocą wody i łagodnych środków myjących, konserwacja zaś – zdaniem wielu producentów drzwi aluminiowych – nie jest konieczna. Co innego, jeśli marzy nam się zmiana koloru drzwi. Tego typu przedsięwzięcie lepiej zrealizować korzystając z usług profesjonalistów. Zazwyczaj w ofercie firmy znajdziemy przemalowanie drzwi proszkowo oraz wymianę lub montaż okleiny imitującej drewno.

PVC

Nie jest łatwo o konserwację drzwi PVC. Popularne „plastikowe” skrzydła stosunkowo łatwo wyczyścić (wystarczy woda i środek myjący – koniecznie niezawierający alkoholu, octanów ani rozpuszczalnika), jednak o wiele trudniej jest coś w nich zmienić. Malowanie drzwi z PVC jest niemożliwe, w razie mniejszych uszkodzeń można jednak posłużyć się specjalnym flamastrem korekcyjnym, podobnym do tych, które stosujemy przy zarysowaniach lakieru.

Drzwi PVC OKNOPLAST Erdut
Drzwi PVC OKNOPLAST Erdut

Uszczelki

Wszystkie rodzaje drzwi mają cechę wspólną – uszczelki i konieczność regularnego dbania o nie. Pamiętajmy, by zawsze przed nadejściem zimy poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie uszczelek. Wytrzymałość gumy, z której są wykonane, zwiększy się znacząco, jeśli tylko będziemy je czyścić przynajmniej dwa razy do roku. Dodatkowo warto pokryć uszczelki specjalnym preparatem. Środek do konserwacji uszczelek kosztuje kilkanaście złotych, a kwota ta oszczędzi nam wielu kłopotów ze sparciałymi elementami. Co ważne – jest to płyn uniwersalny, wykorzystamy go także do uszczelnienia okien czy elementów w samochodzie. Dowiedz się więcej o drzwiach aluminiowych – kliknij tutaj

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów