Efektywność energetyczna budynku – jak sprawdzić i poprawić?
Źle lub niewystarczająco ocieplony dom, a także nieszczelne okna, drzwi i bramy garażowe są najczęstszymi przyczynami strat ciepła w budynkach jednorodzinnych. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie energii w sezonie grzewczym i zapobiec nagrzewaniu budynku podczas upałów, sprawdź, czy jest on efektywny energetycznie. Co to jest efektywność energetyczna? W jaki sposób przekonać się, jaki jej poziom w Twoim domu i jak ją poprawić?
SPIS TREŚCI:
- Co to jest efektywność energetyczna budynku?
- Jak sprawdzić efektywność energetyczną domu?
- Jak poprawić efektywność energetyczną nieruchomości?
a. Wymiana stolarki – okien, drzwi, bram garażowych
b. Docieplenie ścian, dachu i posadzek
c. Wymiana źródła ciepła
Co to jest efektywność energetyczna budynku?
Efektywność energetyczna, zgodnie z definicją dyrektywy Unii Europejskiej EED 2012/27/UE, to stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii. Określa ona, w jakim stopniu budynek zapewnia osobom się w nim znajdującym komfort cieplny przy minimalnym zużyciu energii.
Efektywność energetyczna jest tym wyższa, im mniejsze jest zapotrzebowanie na energię do ogrzania lub ochłodzenia pomieszczeń przy uzyskaniu takiego samego efektu. W praktyce oznacza to, że po podwyższeniu poziomu efektywności energetycznej budynek będzie bardziej energooszczędny, a rachunki za prąd czy paliwo do ogrzewania niższe. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Jak sprawdzić efektywność energetyczną domu?
Do oceny efektywności energetycznej budynku służy audyt energetyczny. Obejmuje on nie tylko szczegółową analizę zużycia energii w budynku, ale też ocenę stanu izolacji termicznej oraz instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Wyniki audytu energetycznego pozwalają określić obszary, w których należy podjąć działania. Z dokumentu, który uzyskasz po audycie, dowiesz się, jakie elementy i systemy budynku wymagają modernizacji, jaki jest szacowany koszt modernizacji, ile można oszczędzić po jej wprowadzeniu itp.
Pamiętaj! Jeśli starasz się o dofinansowanie do wymiany okien, drzwi, bramy garażowej czy pieca z programu „Czyste Powietrze” audyt energetyczny domu jest obligatoryjny przy kompleksowej termomodernizacji i wyższych kwotach dotacji.
Jak poprawić efektywność energetyczną nieruchomości?
W domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej efektywność energetyczną najlepiej poprawią prace termomodernizacyjne. Nieocieplone ściany, stropy i dach, a także nieszczelne okna i drzwi garażowe, wypaczone drzwi wejściowe czy balkonowe to miejsca, przez które „ucieka” z budynku najwięcej ciepła w okresie grzewczym. Latem natomiast, podczas upalnych dni, przez szczeliny i cienkie ściany z łatwością do wnętrz przedostaje się ciepło.
W wyborze konkretnych zadań do Twojej nieruchomości pomoże wspominany wyżej audyt energetyczny. Termomodernizacja obejmuje jednak najczęściej: wymianę stolarki (okien, drzwi wejściowych i balkonowych, bram garażowych), ocieplenie ścian, stropów i dachu oraz wymianę źródła ciepła.
Wymiana stolarki – okien, drzwi, bram garażowych
Czasami, gdy dom ma dobrze ocieplone ściany, stropy czy posadzki, lub dysponuje się ograniczonymi funduszami, wymienia się tylko stolarkę okienną i drzwiową na szczelniejszą oraz cieplejszą. Co ważne, wstawienie nowych okien, drzwi tarasowe czy bram garażowych powinno poprzedzić wymianę pieca, a także docieplenie ścian itp. Dlaczego? Nieszczelne okna będą bowiem „przepuszczać” na zewnątrz ciepło produkowane przez np. ekologiczny kocioł gazujący drewno czy pompę ciepła. W sezonie grzewczym nawet 25 proc.! Wymiana okien to najmniej kosztowna z prac termomodernizacyjnych, a daje wymierne efekty.
Pamiętaj! Możesz uzyskać dofinansowanie do wymiany okien z programu „Czyste Powietrze” lub skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.
Docieplenie ścian, dachu i posadzek
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wyższego poziomu efektywności energetycznej domu, a zostały wymienione w nim m.in. okna, zadbaj o ocieplenie przegród budynku. Tylko dobrze obłożone izolacją ściany, stropy, dach i podłogi pozwolą na uzyskanie szczelnych pomieszczeń, z których nie będzie „uciekać” ciepło. Podczas tego typu prac termomodernizacyjnych warto sięgać po sprawdzone technologie oraz doświadczonych fachowców. Pozwoli to zminimalizować ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych.
Wymiana źródła ciepła
Ważnym krokiem, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku jest wymiana źródła ciepła na ekologiczne. W programie „Czyste Powietrze” można stare piece, np. tzw. kopciuchy, wymienić na kotły zagazowujące drewno lub pompy ciepła. Nie tylko potrzebują one mniej energii na wyprodukowanie ciepła do ogrzania pomieszczeń, ale też ograniczona jest w ich przypadku emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
Chcesz zwiększyć efektywność energetyczną budynku? Uzyskaj dofinansowanie do wymiany okien czy pieca z programu „Czyste Powietrze”.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields