Home Baza wiedzy Nowe okna za darmo z programu „Czyste Powietrze 2024”? To możliwe!

Nowe okna za darmo z programu „Czyste Powietrze 2024”? To możliwe!


Wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze 2024

Planujesz wymianę okien w domu jednorodzinnym? Z rządowym programem antysmogowym „Czyste Powietrze 3.0” możesz liczyć na dofinansowanie lub nawet pełną refundację kosztów zakupu i montażu nowej stolarki okiennej. Kiedy program pokrywa niemal wszystkie koszty wymiany okien? Sprawdź!

SPIS TREŚCI:

 1. Wymiana okien z programem „Czyste Powietrze 2024”
 2. Dofinansowanie do wymiany okien – poziomy dotacji 2024
 3. Darmowe okna z programu „Czyste Powietrze 2024” – dla kogo?
 4. Nowe okna z „Czystym Powietrzem”? Pamiętaj o uldze podatkowej

Wymiana okien z programem „Czyste Powietrze 2024”

Celem rządowego programu antysmogowego „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych produktów spalania niskiej jakości paliw do atmosfery. Wbrew pozorom dotuje on nie tylko wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła, tzw. pieców kopciuchów. Można w jego ramach uzyskać także środki finansowe na termomodernizację domu – w tym dofinansowanie do wymiany okien, a także docieplenia ścian, stropów czy dachu. Co ważne, aby dostać dotację na nowe okna, nie musisz wykonywać kompleksowej termomodernizacji budynku, ale musisz mieć nowoczesne, spełniające wymogi programu źródło ciepła. Warto też pamiętać, że wymiana okien w programie nie ma limitu kwotowego i dofinansowana jest w określonym procencie do poniesionych kosztów netto.


Dofinansowanie do wymiany okien – poziomy dotacji 2024

O tym, ile pieniędzy dostanie się z programu „Czyste Powietrze” (np. na wymianę okien) decydują progi dochodowe. Regulamin programu określa trzy poziomy dotacji – podstawowy, podwyższony i najwyższy. Im niższe są Twoje roczne dochody, tym na wyższe dofinansowanie do wymiany okien możesz liczyć. Intensywność finansowania w przypadku wymiany stolarki okiennej wynosi w programie od 40 do 100 proc. Oznacza to, że niektóre osoby mogą liczyć na pokrycie niemal pełnych kosztów zakupu nowych okien oraz ich montażu. Jedynym obciążeniem takich beneficjentów programu będzie konieczność samodzielnego opłacenia podatku VAT. Jak wysokie dofinansowanie na wymianę okien uzyskasz, gdy nie planujesz kompleksowej termomodernizacji? Sprawdź niżej poziomy dotacji „Czystego Powietrza”?

 • Podstawowy – osoby wykazujące dochody do 135 tys. zł rocznie mogą liczyć na pokrycie kosztów w 40 proc.
 • Podwyższony – osoby, których dochód wynosi do maks. 1894 zł/m-c na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub maks. 2651 zł/m-c na osobę w gospodarstwie jednoosobowym będą mieć pokryte koszty w 70 proc.
 • Najwyższy – osoby, których dochód wynosi do maks. 1090 zł/m-c na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub maks. 1526 zł/m-c na osobę w gospodarstwie jednoosobowym mogą uzyskać pokrycie kosztów do 100 proc.

Pamiętaj! Przy każdej dotacji z programu „Czyste Powietrze” musisz z własnych środków zapłacić podatek VAT od zakupionych okien oraz usługi montażu.

Okno Prismatic z centralną klamką w kolorze antracyt grau
Okno Prismatic z centralną klamką w kolorze antracyt grau

Darmowe okna z programu „Czyste Powietrze 2024” – dla kogo?

Na pełną refundację kosztów wymiany okien w ramach programu mogą liczyć osoby najmniej majętne. Muszą one jednak spełniać kilka wymogów „Czystego Powietrza 3.0”. Beneficjenci programu powinni być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, w której przeprowadzane będą prace termomodernizacyjne. Budynek natomiast powinien mieć pozwolenie na budowę domu wydane przed 1 stycznia 2014 roku.

Jeśli chcesz starać się o dofinansowanie do wymiany okien bez przeprowadzania innych prac termomodernizacyjnych, w domu powinien być zamontowany nowoczesny piec na paliwo stałe piątej klasy lub ekologiczne źródło ciepła spełniające wymogi programu. Z „Czystym Powietrzem” można wymieniać okna wyłącznie w pomieszczeniach ogrzewanych.

Dopłaty 100% w ramach programu czyste powietrze 2024

Nowe okna z „Czystym Powietrzem”? Pamiętaj o uldze podatkowej

Planujesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze” w 2024 roku, aby uzyskać dofinansowanie do wymiany okien? Pamiętaj, że dotację można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile jakaś ich część została sfinansowana przez Ciebie, a nie ze środków publicznych. Oznacza to, że po zakończeniu prac termomodernizacyjnych możesz od postawy obliczenia podatku odliczyć własne, w pełni przez Ciebie finansowane wydatki poniesione na ich realizację w budynku jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł, a dowodem poniesionych wydatków są faktury VAT. Więcej informacji znajdziesz na stronie programu.

Chcesz starać się o dofinansowanie do wymiany okien? Sprawdź na naszym blogu pozostałe poradniki dotyczące programu „Czyste Powietrze”.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów