Home Baza wiedzy Cena prądu w 2024 w górę? Poznaj 5 sposobów na niższe rachunki

Cena prądu w 2024 w górę? Poznaj 5 sposobów na niższe rachunki


Podwyżka cen prądu - jak obniżyć rachunki

Wszystko wskazuje na to, że od lipca 2024 roku zniesione zostaną maksymalne, tzw. zamrożone ceny prądu. Czekają nas więc większe wydatki i to nawet o ok. 1000 zł rocznie. Jak zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu? Najlepiej obniżając zużycie energii elektrycznej. Sprawdź, jakie rozwiązania są naprawdę energooszczędne.

SPIS TREŚCI

 1. Jak płacić mniej za prąd? Przemyślane oświetlenie domu
 2. Niższe rachunki za prąd – ograniczenie trybu standbay
 3. Jak obniżyć rachunki za prąd? Nowoczesne okna i drzwi tarasowe
 4. Mniejsze rachunki za energię elektryczną – sprzęty klasy A++
 5. Jak zmniejszyć zużycie prądu? System inteligentnego domu

Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska zamrożenie cen prądu na pół roku daje każdemu gospodarstwu domowemu w Polsce średnio 500 zł oszczędności. Po całym 2023 roku i połowie 2024 nie ma jednak co liczyć na dalsze utrzymywanie niskich cen energii elektrycznej. Oznacza to, że czekają nas podwyżki cen prądu – i to nie byle jakie, a nawet o ok. 1000 zł na rok. Czy można utrzymać wydatki na prąd na dotychczasowym poziomie? Tak, o ile zacznie się oszczędzać prąd. Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy efektywne rozwiązania energooszczędne.

Jak płacić mniej za prąd? Przemyślane oświetlenie domu

Jednym z najprostszych w realizacji i najtańszych sposobów na oszczędzanie prądu jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne modele LED-owe. Dlaczego? Żarówki LED zużywają nawet do 90 proc. mniej energii elektrycznej i są do 25 razy trwalsze niż klasyczne żarówki. Realne oszczędności prądu przynosi też montaż, np. w korytarzach, czujników ruchu podłączonych do instalacji świetlnej czy żarówek LED z czujnikami ruchu. Automatycznie, po wykryciu ruchu, włączają one światło, a następnie samoistnie je wyłączają.

Boisz się podwyżek cen prądu? Wieczorami ogranicz korzystanie z silnego, głównego źródła światła na rzecz rozproszonego oświetlenia bocznego, np. lampy podłogowej, stołowej czy kinkietu. Możesz też zamontować tzw. ściemniacze, z pomocą których obniżysz moc żarówki, jednocześnie tworząc przytulniejszą atmosferę we wnętrzach. W ciągu dnia dobrym pomysłem jest odsłanianie okien, zwłaszcza jeśli dysponuje się dużymi przeszkleniami. Pozwala to zminimalizować używanie światła sztucznego i – w dłuższej perspektywie czasu – obniżyć rachunki za prąd.

Wymiana żarówek na ledowe


Niższe rachunki za prąd – ograniczenie trybu standby

Wiele osób nie wie, że urządzenia elektroniczne w stanie gotowości, czyli standby, mimo pozornego spoczynku ciągle zużywają prąd. Tylko podczas jednej nocy mogą one pobrać od 0,1 W nawet do 17 W – w zależności od mocy sprzętu. To może niewiele, ale gdy doda się zużycie wszystkich urządzeń w trybie standby, jest to odczuwalne dla naszego portfela i zauważalne na rachunkach za prąd. Co zrobić, gdy zbliżają się podwyżki cen prądu? Dobrym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z listew zasilających z wyłącznikami, w których wystarczy wyłączyć jeden przycisk, zamiast odłączać z kontaktu każdy sprzęt po kolei.

Po wyłączeniu listwy następuje odcięcie dopływu prądu do wszystkich sprzętów do niej podłączonych. Jeśli z jakichś sprzętów korzystasz regularnie i ich wyłączania z kontaktu czy na listwie zasilającej jest kłopotliwe, możesz pomyśleć o montażu wyłączników czasowych. Pozwalają one na zaprogramowanie czasu, w którym prąd nie będzie przesyłany do sprzętu. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. przy bojlerach elektrycznych, dekoderach telewizyjnych czy routerach WiFi.

Te okna pomogą zachować ciepło


Jak obniżyć rachunki za prąd? Nowoczesne okna i drzwi tarasowe

Jesteś na etapie planowania budowy domu czy remontu mieszkania? W kontekście poszukiwania realnych oszczędności prądu pomyśl o ciepłej i szczelnej stolarce okiennej (np. Winergetic OKNOPLAST). Przez stare, nieszczelne okna może uciekać nawet 30 proc. ciepła z pomieszczeń. Uchronią Cię przed tym okna i drzwi tarasowe (np. HST Motion S OKNOPLAST) o niskim, a więc korzystnym współczynniku przenikania cieplnego Uw, które odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną.

Co wspólnego mają okna do rachunków za energię elektryczną? Wbrew pozorom wiele – pozwalają bowiem na ograniczenie produkcji energii cieplnej, co przekłada się na niższe zużycie prądu – również w przypadku ogrzewania domu innymi paliwami niż prąd. Podczas wyboru okien i drzwi tarasowych warto wziąć pod uwagę zwłaszcza ciepłe modele wielkoformatowe o dużej powierzchni szyb. Jeśli nie będziesz ich zasłaniać, możesz maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne do doświetlenia wnętrz w ciągu dnia. Efekt? Mniejsze wykorzystanie sztucznego oświetlenia i niższe rachunki za prąd.

Okno w kuchni Winergetic standard OKNOPLAST w kolorze antracyt grau 7016.05
Okno w kuchni Winergetic standard OKNOPLAST w kolorze antracyt grau 7016.05


Mniejsze rachunki za energię elektryczną – sprzęty klasy A++ i A+++

W najbliższym czasie czeka Cię urządzanie domu czy mieszkania w sprzęty AGD i RTV lub ich wymiana? Obawiasz się podwyżek cen prądu? Zainteresuj się modelami efektywnych urządzeń o wysokiej klasie energetycznej – A++ i A+++. Tak oznaczone sprzęty zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż te w klasie A, B, C czy D (im wyższa litera alfabetu, tym niższa klasa i większe zużycie prądu). Chociaż zazwyczaj modele pralek, zmywarek, suszarek bębnowych czy lodówek w klasie A++ czy A+++ są droższe w momencie zakupu, stanowią dobrą inwestycję.

Dlaczego? Ich efektywność energetyczna przekłada się na realne oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Mówiąc wprost, są tańsze w eksploatacji i różnica w cenie zwróci Ci się w niższych rachunkach za prąd. Co ważne, klasy energetyczne A++ i A+++ dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej w mniejszym stopniu niż urządzenia pozostałych klas oddziałują negatywnie na środowisko naturalne.


Jak zmniejszyć zużycie prądu? System inteligentnego domu

Sposobem na zmniejszenie zużycia prąd jest zastosowanie w domu lub mieszkaniu technologii smart home. Rozwiązania tzw. inteligentnego domu (np. Smart Home OKNOPLAST) umożliwiają automatyzację oraz centralne zarządzanie m.in. ogrzewaniem, oświetleniem czy urządzeniami AGD i RTV. Optymalizacja zużycia prądu możliwa jest m.in. przez automatyczne wyłączanie urządzeń niekatywnych lub dostosowanie ich działania do potrzeb mieszkańców.

Do systemów inteligentnych domów podłączone mogą być m.in. oświetlenie i termostaty, które dostosowują warunki w domu do pory dnia, obecności ludzi w pomieszczeniach czy warunków pogodowych. Co ważne, w aplikacji mobilnej możesz, będąc setki czy tysiące kilometrów od domu, sprawdzić, czy wszystkie urządzenia elektroniczne są wyłączone z prądu i nimi sterować.

Smart home oszczędność energii

Może Cię zainteresuje:

19.10.2017

Okna sterowane telefonem – czy to możliwe?

Rozwijająca się technologia sprawiła, że urządzenie, które dotychczas służyło nam jedynie do dzwonienia, spełnia dziś funkcje kilkunastu innych przedmiotów. Smartfon wyposażony w odpowiednie aplikacje pozwoli nie tylko na rozrywkę, ale też ułatwi życie – dzięki niemu łatwiej zaplanujesz dzień, znajdziesz właściwą trasę czy zmierzysz ilość spalanych kalorii. Czy jednak technologia zaszła tak daleko, aby telefonem móc sterować oknami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym wpisie!

15.05.2018

Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?

Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ekologii. Jeszcze kilkanaście lat temu życie w stylu eko było czymś jednostkowym. Dziś niemal każdy próbuje, bądź chciałby spróbować, postępować według zasad, które służą środowisku naturalnemu. Jak się okazuje ekologiczny styl życia wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie, ale też skutecznie pozwala obniżyć codzienne koszty utrzymania. Co zrobić, by nasz dom przeistoczył się w miejsce, w którym ekologia i oszczędność są zgranym duetem? Sprawdźcie nasze niezawodne sposoby.

Drzwi balkonowe PAVA

05.01.2023

Nowoczesny i energooszczędny dom z oknami PAVA

Są zwykłe okna i jest zaprojektowana w najdrobniejszym szczególe PAVA. Najnowszy system okienny od OKNOPLAST zachwyca swoim minimalistycznym designem i zaskakuje ponadprzeciętnym poziomem izolacji termicznej. To model z charakterem, który pasuje nie tylko do nowoczesnego budownictwa. Sprawdź już dziś, jak wyglądać będzie przyszłość branży okiennej.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów