Home Baza wiedzy Jak przygotować dom na wiosnę?

Jak przygotować dom na wiosnę?


opublikowane 27 kwi 2018

3 minuty

Wiosna i lato. Czekamy na te pory roku z prawdziwym utęsknieniem. Ich nadejście wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Jako właściciele domu musimy uporać się z kilkoma czynnościami, które w pełni pozwolą cieszyć się urokiem ciepłych dni w pięknych i czystych przestrzeniach. Jak przygotować nasze cztery kąty na ich nadejście? Sprawdźcie!

Czyszczenie tarasu

Generalne porządki czyli od czego zacząć

W przypadku mieszkania sprawa wygląda nieco inaczej. Na myśl o generalnych porządkach pojawia się odsuwanie mebli lub remanent szafy. W przypadku domu takie sprzątanie następuje  dopiero w drugiej kolejności. Na pierwszy plan wychodzą rzeczy nieco bardziej skomplikowane. Po zimie dom wymaga odrobinę więcej zaangażowania. Po pierwsze udrożnienie zapchanych rynien. Mogą się w nich znajdować liście, które trzeba usunąć – najlepiej przy pomocy długiej szczotki. To zadanie, które nie należy do najprostszych, ale niestety jest koniecznie. Do kolekcji dochodzi również sprawdzenie stanu dachu. Zima może negatywnie przyczynić się do jego stanu, dlatego warto samemu – lub przy pomocy specjalisty – zweryfikować, jak wygląda w danym momencie. Warto zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne punkty czyli wszelkie łączenia oraz zakamarki przy kominie. Taka kontrola pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

czyszczenie rynny

Porządki wewnątrz domu

Liczy się taktyka. Po pierwsze, warto na wiosenne porządki wygospodarować trochę więcej czasu. Nie ma sensu zmagać się ze wszystkim jednego dnia. Podział na 2-3 dni pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów i pomoże w skrupulatnych porządkach. Po drugie, warto zacząć od tego co najtrudniejsze i najważniejsze. Mycie okien i drzwi. Zadanie wymagające czasu i siły, jednak efekt wart wszystkich poświęceń. Dodatkowo przed myciem należy usunąć wszelkie pajęczyny, które w ciągu zimy mogły pojawić się np.: w rogu ściany, tuż nad drzwiami. Po trzecie, generalnie pranie. Pościel, ale również kołdry i poduszki, a do tego wszystkie firanki i zasłony. To teoretycznie banalne zadanie, ale efekt pozwala poczuć natychmiastową świeżość. Czy jest coś przyjemniejszego niż zasypianie w czystej pościeli? Po czwarte, mniejsze, ale równie ważne porządki. Przede wszystkim remanent szafy. Pochowanie niepotrzebnych zimowych ubrań to konieczność. Warto zadbać również o to, by ubrania były odpowiednio złożone. Za kilka miesięcy do nich wrócimy, a przecież nie chcemy, by wyglądały na mocno zużyte.

mycie okien

Nowe życie ogrodu i nie tylko

Właściciele ogrodów i balkonów mają pole do popisu. Ci pierwsi mają jednak trochę więcej pracy. Przestrzeń wokół domu wymaga przede wszystkim odświeżenia. Jednym ze sposobów jest impregnacja ogrodzenia. Dodatkowo wyczyszczenie elewacji. Raz na kilkanaście lat warto ją również odmalować, ale przynajmniej raz w roku trzeba skrupulatnie wyszorować. Wszystkie drewniane elementy, które mają swoje miejsce w ogrodzie, należy dodatkowo pokryć lakierem lub odmalować. To proste, a skutecznie pomoże odświeżyć całość. Gdy kwestie porządkowe mamy już za sobą to najwyższa pora na nieco przyjemniejsze zadania. Odkurzenie mebli i akcesoriów ogrodowych. Ustawienie ich na tarasie od razu sprawi, że każdy dzień z chęcią będziemy witać właśnie na nim z kubkiem kawy w ręku. Właściciele balkonu zadania mają całkiem podobne jednak na nieco mniejszą skalę. Przede wszystkim wyczyszczenie podłogi, wytarcie balustrad oraz umycie okien. Na koniec najprzyjemniejsze dla obu grup – kwiaty. Nowe sadzonki, kwiaty doniczkowe, zioła. Każda zasadzona roślina to element, który wprowadzi prawdziwie wiosenny klimat. Jako dekoracje np.: lampiony. Nie potrzeba nic więcej, by każdego dnia móc cieszyć się pięknym miejscem.

przycinanie żywopłotu

Porządki na wiosnę trzeba zaplanować

Generalne sprzątanie zajmuje trochę czasu. To fakt. Warto jednak spojrzeć na nie z nieco innej strony. Są one obowiązkowe i im dłużej będziemy je odkładać, tym więcej czasu zajmie nam doprowadzenie naszych domów i mieszkań do stanu, w którym chcielibyśmy je widzieć. Skrupulatne zaplanowanie wiosennych porządków to klucz do sukcesu. To zaledwie 2-3 dni pracy, a efekt widoczny przez długie tygodnie. Warto? Zdecydowanie!  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów