Styl loftowy w kawalerce
Porady

Jak sprytnie urządzić kawalerkę?

Kawalerka – niewielka przestrzeń, na której musimy zmieścić kilka pomieszczeń jednocześnie, może być prawdziwym wyzwaniem. Mądre urządzenie kawalerki wymaga skrupulatnie opracowanego planu – wszystko po to, by w miarę możliwości móc cieszyć się w pełni funkcjonalną przestrzenią. Jak to osiągnąć? Oto nasze propozycje!

 

Sypialnia w kawalerce

 

Wnętrze podzielone na… strefy!

Mała przestrzeń to mały nakład pracy? Nic bardziej mylnego! To właśnie mniejsze pomieszczenia wymagają o wiele bardziej przemyślanych rozwiązań. Problem tkwi w tym, że często w jednym pomieszczeniu musimy zmieścić kuchnię, sypialnię, jadalnię, a przydałaby się jeszcze strefa do relaksu i… może domowe biuro? Brzmi jak wyzwanie, ale bez obaw. Wszystko jest możliwie.

Kluczem do sukcesu jest wybór funkcjonalnych mebli. Narożna kanapa może w ciągu dnia wyznaczać strefę wypoczynkową, a w nocy zamieniać się w wygodne łóżko. Zamiast stołu w kuchni, warto pokusić się o wybudowanie czegoś w rodzaju domowego baru. Wysokie stoliki barowe zajmą niewiele miejsca, a jednocześnie taki element pozwoli oddzielić kuchnię od reszty. Dodatkowo możemy wykorzystać ścianki działowe lub parawany. Wystarczy nawet jedna, która pomoże odgrodzić się od pozostałych części. Za nią może znajdować się biurko albo coś w rodzaju garderoby.

 

Kuchnia w kawalerce

 

Strzał w 10? Monochromatyczność!

Niewielkie przestrzenie rządzą się swoimi prawami i czy tego chcemy, czy też nie… musimy się do nich dostosować. Optyczne powiększenie kawalerki to przede wszystkim opieranie się na jednej palecie barw. Zabawa kolorami w tym konkretnym przypadku może okazać się bardzo nietrafionym pomysłem, dlatego na początku prac warto ustalić jeden kolor przewodni. Wariacje kolorystyczne dozwolone jedynie w obszarze wybranej barwy 🙂 W przypadku gdy decydujemy się np. na szarośćci, to możemy, pokusić się o pomalowanie jednej ściany na jej ciemniejszy odcień.

 

czarno biała kawalerka Oknoplast

 

Każdy centymetr jest… na wagę złota!

Kto ma kawalerkę, ten wie 😉 Liczy się każde miejsce, bez wyjątku. Sprytne rozwiązania umożliwiają pochowanie możliwie jak największej ilości rzeczy. Trendy pomysł na wnętrze to cała zabudowa ściany. Obecnie jest to bardzo popularny motyw wnętrzarski. Liczne półki, schowki, szafki – w takiej zabudowie zmieścimy masę gadżetów, pochowamy wszystko, co zagradza pokój, a jednocześnie uwypuklimy to, co najpiękniejsze. Warto też wykorzystywać przestrzenie pod i nad meblami. Zaopatrzenie mieszkania w wiklinowe kosze, kufry, a nawet ozdobne kartony to rozwiązanie, bez którego trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek kawalerkę.

 

Przytulna kawalerka z balkonem

 

Extra przestrzeń, czyli antresola

Bez owijania w bawełnę. To właśnie antresola jest wymarzonym elementem każdej kawalerki. Nie wszędzie można sobie na nią pozwolić ze względu na wysokość mieszkania, ale… wszyscy ci, którzy mają taką opcję, powinni szybko z niej skorzystać. Wybudowanie antresoli to oczywiście dodatkowy koszt, ale poza tym jednym minusem istnieją właściwie… same plusy. Antresola to nowy pokój. Extra przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować. Najczęściej pojawia się na niej sypialnia. Całkowite oddzielenie przestrzeni do wypoczynku od pozostałych przestrzeni to recepta na spokojny sen. Kto właśnie zastanawia się nad jej wprowadzeniem do swojego wnętrza?

 

Antresola w kawalerce

 

Odpowiednie oświetlenie ma znaczenie

Na koniec wisienka na torcie, czyli coś, co powinno stanowić jeden z priorytetów urządzania kawalerki. Odpowiednie oświetlenie. Uwierzcie, ma ono ogromne znaczenie. Im więcej światła, tym większa szansa na optyczne powiększenie kawalerki. To dzięki niemu zyska ono kilka dodatkowych centymetrów. Liczy się zarówno światło sztuczne, jak i naturalne. W przypadku naturalnego powinniśmy pamiętać o oknie. Okno Pixel gwarantujące 22% więcej światła we wnętrzu. Będzie jasno i przytulnie.

 

Okno Pixel Oknoplast stałe szklenie

Okno Pixel

Kawalerka to wymagające mieszkanie. Trzeba z głową podejść do jej projektowania. Wystarczy trochę wnikliwości, cierpliwości i dobrych pomysłów, a jej urządzenie może okazać się całkiem przyjemnym wyzwaniem. Kto ma już pomysł na zmiany?

 

 

 

 

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak sprytnie urządzić kawalerkę?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry