Porady

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Niezależnie od tego czy jesteś freelancerem czy wykonujesz sporo obowiązków zawodowych „po godzinach”, warto wygospodarować sobie w domu miejsce do pracy. A wszystko to dla zachowania równowagi w myśl zasady „work life balance” i komfortu – Twojego i Twojej rodziny.

Żyjemy w erze internetu. Powoli wszystkie narzędzia pracy przenoszą się do sfery wirtualnej. To zjawisko ogromnie wpływa na organizację pracy jak i sposoby komunikacji, a co za tym idzie tzw. „uwolnienie miejsca”. Praca zdalna, bez codziennego wychodzenia do pracy, jest możliwa. Szacuje się, że za 15 lat większość pracowników będzie funkcjonowała w ten sposób. Znane nam biura i openspace’y  powoli odchodzą do historii. Przed tymi, którzy podejmują próbę pracy z domu, stają nowe wyzwania. Jak się zorganizować, aby pracować efektywnie i komfortowo? Oto kilka rad:

miejsce do pracy w domu

  1. Miejsce

Zadbaj o to, aby pomieszczenie, w którym będziesz pracować, było przeznaczone tylko do tego jednego celu. Jak przekonuje Amadeusz Ley – psycholog biznesu i założyciel stowarzyszenia Psychoedukacja – dla osiągnięcia optymalnej efektywności konieczne jest wypracowanie skojarzeń i nawyków. Jeśli nie wyznaczysz w domu przestrzeni wyłączonej tylko dla pracy (z akcentem na tylko), nie dokona się w Tobie proces gruntowania nawyku pracy.

Co jeśli nie masz możliwości zorganizować osobnego pokoju? Postaraj się wydzielić choćby fragment pomieszczenia, odgrodź go regałem z książkami bądź inną „imitacją” ściany, postaw tam biurko i siadaj przy nim tylko, kiedy zamierzasz pracować

nowoczesne miejsce do pracy

  1. Przestrzeń

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób ustawienia mebli. Nie siadaj przodem do okna. Nie dostawiaj też za bardzo biurka do ściany. Duży wpływ na naszą wydajność w pracy ma percepcja przestrzeni. Jeden z najwybitniejszych współczesnych antropologów miasta Edward T. Hall w książce „Ukryty wymiar” przywołuje badania według których idealne miejsce pracy to takie, w którym możemy swobodnie odsunąć się w fotelu od biurka, nie odbijając się jednocześnie od ściany. Przestrzeń przed biurkiem powinna być ograniczona (nie ustawiaj go przy oknie tarasowym), ale też nie za mała. Ten obniża jakość pracy, a w perspektywie miesięcy i lat odciska piętno na zdrowiu.

  1. Ubiór

Nigdy nie pracuj w pidżamach, dresach czy bieliźnie. Potrzebujesz poczucia powagi wobec zadań, które podejmujesz. Praktycy „pracy domowej” podkreślają znaczenie stroju szczególnie w sytuacjach, w których w domu są dzieci. Poprzez strój i zasady (w godzinach pracy nie wolno przeszkadzać rodzicom) nie tylko lepiej skupiasz się na taskach, ale uczysz dzieci etosu pracy, co w przyszłości będzie dla nich nieocenioną wartością. Pamiętaj, że one będą pracować już w zupełnie innym świecie zawodowym, niże ten znany nam.

Wszystkie źródła powyższych zasad są mocno zakorzenione w psychice. Ważne są także czynniki poza psychiczne, np. światło. Lepiej pracować przy naturalnym niż sztucznym. To, w najlepszym wydaniu zapewnią Ci nasze okna. Zapraszamy do salonów Oknoplast.

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry