Home Baza wiedzy Work Life Balance: jak znaleźć równowagę w życiu?

Work Life Balance: jak znaleźć równowagę w życiu?


work life balance

opublikowane 08 gru 2021

5 minut

Wśród osób aktywnych zawodowo na znaczeniu zyskuje w ostatnich latach pojęcie work life balance. Coraz więcej osób próbuje znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Częściej niż kiedykolwiek wcześniej niezachowanie harmonii między czasem pracy a życiem rodzinnym jest powodem zmiany pracodawcy. Jak osiągnąć symetrię w tym zakresie? Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów na wprowadzanie zasad work life balance w życie.

Życie prywatne coraz większej grupy ludzi zorganizowane jest w taki sposób, że skupia się na pracy. Nadgodziny, pracujące weekendy, wyjazdy służbowe obejmujące dni wolne od pracy oraz skupianie myśl po godzinach na zadaniach czekających w pracy… Oto najbardziej widoczne symptomy, że zachwiana została równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Też tak masz? Chociaż wprowadzanie pozytywnych zmian nie jest łatwe, warto spróbować coś zmienić. Podejmij to wyzwanie, jeśli zależy Ci na polepszeniu jakości życia i uniknięciu syndromu wypalenia zawodowego. Jak to zrobić? Podpowiadamy niżej.

Work life balance – co to jest?

Koncepcja Work Life Balance (WLB) opiera się na sposobach znalezienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Zgodnie z jej założeniami potrzeby osób aktywnych zawodowo powinny być zaspokojone w dziedzinie rozwoju zawodowego, bez negatywnego wpływania na życie osobistego, w tym relacje z rodziną i znajomymi. Żyjąc według zasad work life balance, nasze życie powinno być spójną całością i przynosić nam satysfakcję. Wbrew pozorom nie jest wymagany równy podział czasu na  pracę i zajęcia „prywatne”. Wyznacznikiem osiągnięcia harmonii w tej dziedzinie jest Twoje poczucie satysfakcji z zaspokajania potrzeb życiowych i zawodowych.

Skąd się wzięła idea work life balance?

Idea WLB narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. To wtedy, po zachłyśnięciu się korporacyjnym stylem pracy, osoby zatrudnione w wielkich firmach zaczęły głośno mówić o potrzebie zrównoważenia pracy i życia prywatnego. Okazało się, że bicie kolejnych rekordów czasu pracy wcale nie idzie w parze z wydajnością. Wręcz przeciwnie – przemęczeni pracownicy po pewnym czasie tracili motywację i mieli objawy wypalenia zawodowego. O ile w Stanach zasady work life balance, z lepszym lub gorszym skutkiem, wprowadzane są w życie od kilku dekad, o tyle w Polsce głośno mówi się o nich od mniej więcej dekady.

Jak znaleźć równowagę? Work life balance w praktyce

Wprowadzanie zasad work life balance w życie przynosi liczne korzyści pracownikowi, m.in. zmniejszenie poziomu stresu, znalezienie czasu na pasje, poprawa relacji z bliskimi. Zalety tego rozwiązania widzą też pracodawcy, m.in. zwiększenie wydajności i kreatywności pracownika, jego zadowolenie przekładające się na lojalność wobec firmy, lepsza kondycja zdrowotna wiążąca się z mniejszą częstotliwością zwolnień chorobowych. Wprowadzenie zmian prowadzących do znalezienie harmonii leży więc nie tylko po stronie osoby zatrudnionej, ale też zatrudniającej jej firmy. Jakie rozwiązania mogą pomóc znaleźć równowagę i satysfakcję w życiu prywatnym i pracowniczym?  

Jak wprowadzić zasady WLB w pracy?

Coraz więcej firm zwraca baczną uwagę na dobrobyt psychofizyczny swoich pracowników. Chcąc zapewnić im jak najlepsze warunki do pracy i jak najlepsze samopoczucie, wprowadzają zasady, które ułatwiają złapanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jakie?

 • Elastyczne godziny pracy – pracownik sam decyduje, czy rozpocznie pracę o godzinie 6 czy 10 rano i kiedy ją zakończy.
 • Możliwość pracy zdalnej – w czasach pandemii rozwiązanie to stało się powszechnie dostępne. Firmy oferują częściową (np. 2 dni w tygodniu) bądź całkowitą pracę zdalną (tj. 5 dni w tygodniu).
 • Spotkania integracyjne z członkami rodzin – osoby, które mało czasu poświęcają swoimi najbliższym ze względu na pracę chętnie korzystają z możliwości spędzenia na koszt pracodawcy weekendu na wydarzeniu integracyjnym.
 • Długie urlopy – wielu pracodawców zgadza się na urlopy dłuższe niż standardowe 2 tygodnie. Często pracownicy po długotrwały urlopie wracają z nową energią i dawką kreatywności.
 • Możliwość przychodzenia do pracy z dziećmi/czworonogami – coraz więcej firm podczas procesu rekrutacyjnego kusi potencjalnych pracowników wizją spędzania czasu w pracy ze swoimi zwierzętami domowymi (przez cały tydzień roboczy lub w wybrane dni), a także – gdy jest taka konieczność – wyjątkowo z dziećmi.

Jak stosować zasady WLB po pracy?

Czy wiesz, że dążyć do równowagi pod znakiem work life balance możesz również we własnym zakresie, samodzielnie wprowadzając zmiany? Istotne jest określenie własnych priorytetów i zastanowienie się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, co przynosi Ci radość. Gdy uzyskasz odpowiedzi na te pytania, harmonię WLB możesz uzyskać, m.in. przez poniższe metody.

 • Spędzanie większej ilości czasu z bliskimi osobami – rada tego typu może się wydawać truizmem, ale wiele osób aktywnych zawodowo ma problem z regularnym i efektywnym spędzaniem czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Nie muszą to być zaplanowane wyjścia, np. o kina czy restauracji, ale po prostu rozmowy, wspólne wykonywanie domowych zajęć czy jedzenie ze sobą posiłków i relaks po pracy/szkole.
 • Pielęgnowanie pasji – osoby fascynujące się jakimś typem hobby przeważnie, mimo pozornego braku czasu, potrafią znaleźć chwile tylko dla siebie. Skupienie się na jakieś czynności po pracy, np. na majsterkowaniu, szydełkowaniu, ogrodnictwie, pieczeniu, grze na instrumentach, sporcie, pozwala oderwać myśli o pracy, zrelaksować się.
 • Aktywność fizyczna – istnieje wiele ogólnodostępnych wyników badań naukowych udowadniających korzystny wpływ aktywności fizycznej nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też na stan psychiczny człowiek. Skorzystaj z tej wiedzy i znajdź czas po pracy na amatorskie uprawianie jakiegoś sportu.
 • Korzystanie z urlopu – należysz do grupy osób, które szczycą się jak najwyższą liczbą niewykorzystanych dni urlopowych? Oznacza to, że koniecznie potrzebny jest Ci wypoczynek. Jedną z zasad WLB, którą możesz wprowadzić samodzielnie, jest planowanie w ciągu roku czasu na odpoczynek od pracy. Postaraj się wziąć urlop kilka razy w roku – niekoniecznie za każdym razem musisz wyjechać, wystarczy, że spędzisz ten czas w domu i dostrzeżesz jego inne, nieznane Ci oblicze.
 • Odpowiednie zaaranżowanie domowego biura – czasy pandemii doprowadziły do sytuacji, w której w większości mieszkań i domów pojawiły się lepiej lub gorzej zaaranżowane przestrzenie biurowe. Chociaż z jednej strony daje to możliwość pracy zdalnej, z drugiej nawet w czasie wolnym przypomina o wyzwaniach zawodowych. W miarę możliwości staraj się więc tak urządzić przestrzeń domową, aby biuro jej nie definiowało. Schowaj komputer, gdy nie jest potrzebny, zamknij drzwi do gabinetu.
 • Postaw na relaks w domu – odprężenie kojarzy Ci się z wizytą w spa, wyjściem do restauracji, wycieczką czy zakupami? Pamiętaj, że możesz zrelaksować się również w domu. Aby było to możliwe, urządź wnętrza tak jak lubisz. Postaw też na wygodne meble wypoczynkowe i pamiętaj, że dobremu samopoczuciu sprzyja duża ilość światła słonecznego we wnętrzach.

Z początkiem nowego roku zastanów się, czy czerpiesz satysfakcję zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego. Jeśli brakuje Ci harmonii między tymi dwoma sferami życia, skorzystaj z zasad work life balance, które opisujemy wyżej.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów