Home Baza wiedzy Jak urządzić biurowy open space?

Jak urządzić biurowy open space?


Okna PIXEL w przestrzeni biurowej OKNOPLAST

opublikowane 30 sie 2019

3 minuty

Open space, czyli otwarta przestrzeń do pracy, kojarzy się najczęściej z brakiem prywatności i hałasem powodującym kłopoty z koncentracją uwagi. Właściwie zaprojektowane i urządzone biuro dla wielu osób może być jednak wygodne i ciche. O czym należy pamiętać, urządzając biuro w firmie?


Musi być przestronnie – wymiar pomieszczenia

Tworząc biuro, a zwłaszcza open space, należy pamiętać, aby jego wymiary dostosowane były do wymogów prawnych i zapewniały pracownikom komfort. Na każdą osobę przebywającą w danym pomieszczeniu przypadać powinno co najmniej 13 m3 objętości oraz 2 m2 powierzchni podłogi, która wolna jest od sprzętów biurowych. Wysokość pomieszczenia biurowego powinna być wyższa niż 3 m, aby zapewnić przestrzeń, ale też lepszą wentylację. Istota jest również odległość pomiędzy monitorami na sąsiadujących ze sobą stanowiskach pracowniczych (nie mniejsza niż 0,6 m), a także dystans monitora od osoby siedzącej na stanowisku pracy (co najmniej 0,4 m). Nie wolno zapominać również o przejściach , czyli tzw. ciągach komunikacyjnych między biurkami. Powinny one wynosi co najmniej 0,6 m, gdy porusza się po nim w jednym kierunku, lub 2 m, kiedy przemieszcza się nim w dwie strony.

czy open space może być wygodny


W grupie raźniej – ustawienie biurek

Jeszcze dekadę temu w biurach dzielonych przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt osób ich biurka najczęściej stawiano w rzędzie jedno za drugim. Obecnie coraz większą popularność zdobywają tzw. klastry, a więc stanowiska zespołowe składające się z dwóch lub czterech biurek. Klastrowanie, a więc tworzenie w przestrzeni open space kilku czy kilkunastu klastrów, sprawia, że przestrzeń ta wydaje się przyjaźniejsza. Dzięki temu, że pracownicy siedzą twarzami do siebie, ułatwia również komunikację i tworzenie relacji między członkami zespołu. Urządzając biuro, warto sięgać po gotowe rozwiązania, czyli zintegrowane systemy stanowisk pracowniczych. Zapewniają one odpowiednią ilość miejsca, ergonomiczne warunki pracy oraz – przez zastosowanie przepierze lub przesłon – prywatność oraz zmniejszone natężenie hałasu.

Jak ustawić biurka w open space


Naturalne lepsze od sztucznego – dobór oświetlenia

Niewystarczająca ilość światła naturalnego w ciągu dnia może przekładać się na zmniejszenie poziomu koncentracji, gorsze samopoczucie oraz niższą wydajność pracowników. Rozwiązaniem, które zwiększy efektywność pracy i zmniejszy liczbę popełnianych błędów, jest wybór biura z dużą liczbą przeszkleń. Jeżeli siedziba firmy dopiero powstaje, warto postawić na szklane ściany od sufitu po podłogę lub nowoczesne okna PVC z wąskim profilem i dużą szybą, a przez to z większym zyskiem światła naturalnego niż standardowo (np. OKNOPLAST Pixel). Co ważne, zawczasu należy pomyśleć też o roletach okiennych, aby światło słoneczne nie padało bezpośrednio na monitory pracowników. W przypadku sztucznego oświetlenia, najlepiej zdecydować się na równomiernie rozmieszczone świetlówki sufitowe oraz lampki biurkowe z żarówkami LED o chłodnej barwie o wartości 4000-5300 Kelwinów. Natężenie oświetlenia w pomieszczeniach, gdzie korzysta się z komputerów, nie powinno być niższe niż 500 luksów.

Komfortowe biuro z oknami PIXEL OKNOPLAT
Okna Pixel OKNOPLAST


Ekrany, wykładziny, miękkie tkaniny – ochrona przed hałasem

Tym, co sprawia, że praca w otwartej przestrzeni bywa uciążliwa, jest zbyt duże natężenie hałasu. Na stanowiskach pracy koncepcyjnej, a więc wymagającej skupienia, poziom hałasu tła akustycznego nie powinien przekraczać 45 dB. Jak uzyskać taki wynik? Warto zastosować rozwiązania wygłuszające i pochłaniające dźwięki takie jak: podwieszane sufity, miękkie wykładzin dywanowe, obite gąbką i tapicerowane meble modułowe, np. siedziska. Można zamontować też specjalne separatory do biurek o wysokości co najmniej 1,2 m czy ekrany akustyczne na ściany. Całkowita cisza też nie jest dobrym rozwiązaniem – w takich warunkach prowadzenie swobodnej rozmowy przez telefon bądź omawianie zadań w zespołach może być dla pracowników krępujące. Dla komfortu pracowników, można zamontować elektroniczny system maskowania dźwięku generujący stale szum, który nie oddziałuje negatywnie na pracowników.

Cisza w biurze wzmaga koncentrację


Spotkania, praca i relaks – podział przestrzeni biurowej

Open space może być przyjazną przestrzenią, o ile zadba się o jego odpowiedni podział i wdroży w życie koncepcję activity based workplace. Na czym ona polega? Idea ta zakłada takie zaaranżowanie otwartej przestrzeni biurowej, aby była ona przyjazna dla pracownika i odpowiadała na jego potrzeby. W efekcie w biurze tworzy się nie tylko klastry z biurkami zespołów, ale też mniejsze, niewydzielone ścianami nieformalne punkty pracy indywidualnej i spotkań. Samodzielny i elastyczny wybór miejsca przez pracownika spośród stref pracy wspólnej, spotkań formalnych, spotkań nieformalnych czy pracy cichej pozwoli mu bardziej się skupić, ale też zrelaksować, a przez to być bardziej kreatywnym i wydajnym. Istotne, aby w przestrzeni biurowej pojawiły się też elementy pozwalające na odprężenie, np. żywe rośliny, książki, wygodne kanapy czy nawet hamaki, a także np. kącik z ekspresem do kawy.

Nietypowa przestrzeń biurowa

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Klamka PIXEL

Charakterna klamka PIXEL to nie tylko wysmakowana estetyka. Jej zaawansowana funkcjonalność sprawia, że Twoje okna będą jeszcze bardziej komfortowe w obsłudze i bezpieczne. Innowacyjna konstrukcja klamki zapewnia doskonałą ergonomię, ułatwiając codzienne użytkowanie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów