Home Baza wiedzy Jak urządzić ogród minimalistyczny? Pomysły do nowoczesnego ogrodu

Jak urządzić ogród minimalistyczny? Pomysły do nowoczesnego ogrodu


opublikowane 11 sie 2023

4 minuty

Ogród japoński, minimalistyczny czy nowoczesny pasować będzie do domu o prostym designie i oszczędnej formie. Jak go stworzyć? Najważniejsze jest zachowanie umiaru we wprowadzaniu elementów małej architektury i roślin, a także wybranie bazowej kolorystyki rabat. Nie bez znaczenia jest także dobór samych gatunków roślin, które podkreślą stonowany charakter ogrodu. To nie wszystko. Sprawdź, jak urządzić nowoczesny ogród, który pasować będzie do minimalistycznego stylu domu.

Jak zaprojektować nowoczesny ogród?

Zaprojektowanie i założenie ogrodu jest kolejnym etapem po wybudowaniu i wykończeniu domu. Najłatwiej zadanie to zlecić profesjonalistom. Dopasują aranżację ogrodu do ukształtowania terenu, warunków klimatycznych i glebowych, stylu budynku, a także preferencji inwestora. Koszt takiej usługi może być jednak przeszkodą po poważnych wydatkach budowlano-wykończeniowych. Nie musisz jednak rezygnować z prac, które doprowadzą Cię do własnego ogrodu japońskiego czy minimalistycznego. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć nowoczesny ogród, licz się z koniecznością poświęcenia sporej ilości własnego czasu.
Dlaczego? Przed wycieczką do szkółki roślin konieczne jest zapoznanie się z cechami i elementami małej architektury ogrodu minimalistycznego. Ważne jest też wybranie na wspólne rabaty roślin, które nie tylko będą dobrze ze sobą wyglądać, ale będą mieć podobne wymagania glebowe czy stanowiskowe. Pomocne w samodzielnym projektowaniu nowoczesnego ogrodu mogą być inspiracje i porady projektantów. Warte uwagi są także bezpłatne narzędzia on-line pozwalające na stworzenie planu ogrodu japońskiego, minimalistycznego, nowoczesnego czy w każdym innym stylu.


Ogród nowoczesny, japoński i minimalistyczny – czy się różnią?

Współcześnie najczęściej stawiane są domy jednorodzinne o minimalistycznym designie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza luksusowe wille inspirowane modernizmem z wielkoformatowymi oknami i drzwiami tarasowymi czy też tzw. nowoczesne stodoły z bezokapowym dachem dwuspadowym. Do budynków tego typu pasują ogrody o stonowanej kolorystce, wykorzystujące w projekcie linie proste czy elementy małej architektury o subtelnym, stonowanym wzornictwie. Najczęściej wybierane są ogrody w stylu nowoczesnym (nazywanym też minimalistycznym) oraz japońskim. Chociaż mają one wiele cech wspólnych i często są ze sobą utożsamiane, różnią się między sobą. Czym?

Czym wyróżnia się ogród japoński?

Projektuje się go tak, aby przypominał naturalny krajobraz z różnorodnym ukształtowaniem terenu oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów – kamieni i skał. Jego nieodłącznym elementem jest też woda, np. wprowadzana pod postacią strumyków, niewielkich stawów, oczek wodnych czy kaskad. Minimalizm w ogrodzie inspirowanym Krajem Kwitnącej Wiśni objawia się m.in. przez wykorzystanie niewielkiej liczby gatunków roślin, ograniczoną paletą kolorów, prostych w formie ławek, pergol, mostków czy dekoracji. W takiej aranżacji dominują proste linie oraz obłości kół, ale nie ma mowy o symetrii. W ogrodzie japońskim znaleźć można też starannie wypielęgnowane trawniki oraz formowane krzewy i krzewy tuż obok porośniętych mchem cegieł, drewna oraz kamieni. Przestrzeń ta ma stanowić oazę, która pozwala efektownie się zrelaksować.


Ogrody japońskie w Azji urządzane są w stylach: Tsukiyama (ze strumykami i pagórkami), Kaiyu-shiki (ze ścieżką wokół stawu), Chaniwa (ze skalnymi latarniami i altanką herbacianą) i Karesansui (bez wody, za to z dużym zróżnicowaniem typów skał i kamieni). Jakie rośliny pasują do ogrodu japońskiego? W takich projektach królują formowane drzewa i krzewy przycinane na podobieństwo bonsai. Dobrze wyglądają też japońskie klony, wiśnie i śliwy, a także magnolie, różaneczniki, kaliny, sosny, miłorzęby, cyprysy i świerki. Z bylin kwitnących polecane są gatunki o azjatyckim pochodzeniu, np. dalie, ciemierniki, chryzantemy, zawilce, piwonie czy astry. W ogrodzie japońskim warto stworzyć też rabaty z bambusów i traw ozdobnych różnej wysokości.


Jakie są cechy minimalistycznego ogrodu nowoczesnego?

Większość nowo zakładanych ogrodów projektowanych jest w stylu nowoczesnym. Nazywane też ogrodami minimalistycznymi przestrzenie tego typu dzielą z ogrodami japońskimi fascynację kamieniami. W ogrodzie nowoczesnym częściej niż wielkoformatowe bryły skalne pojawiają się jednak proste w formie chodnikowe płyty kamienne i drobny grys kamienny wypełniający rabaty.

W kompozycji dominują ład i porządek – linie i kąty proste, a także niejednokrotnie symetria. W przypadku ogrodu minimalistycznego elementów małej architektury i dekoracji wybierane są modele funkcjonalne, designerskie i o geometrycznych kształtach. Ogród nowoczesny zdobią więc kwadraty i sześciany, koła i kule oraz prostokąty i prostopadłościany.

Jeśli chodzi o roślinność, to minimalistyczny ogród jest mniej dziki i bujny, a bardziej przemyślany i ujarzmiony niż japoński. Rabaty przeważnie wyznaczane są wzdłuż płotów, dookoła tarasu czy przed wejściem do domu. Resztę terenu pokrywa starannie wypielęgnowany trawnik bez nierówności terenu, a także wykorzystane jako żywopłot oraz tzw. rośliny soliterowe różnego typu iglaki. Różnica poziomów ogrodu nowoczesnego podkreślana jest przez zastosowanie schodów z kamienia lub betonu.

Minimalizm w ogrodzie uzyskiwany jest przez wybór gatunków roślin o ograniczonej palecie kolorów. Chętnie wybierane są rabaty z dominującym kolorem białym, żółtym czy fioletowym w jasnym, rozbielonym odcieniu, a także beżowym. Kontrastują one z różnymi odcieniami zieleni łodyg i liści, ale jednocześnie wprowadzają spokojny nastrój do ogrodu minimalistycznego. Często wybierany jest też nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi – można zastosować je do stworzenia żywej ściany przy tarasie czy basenie albo ogrodzenia. Stanowią one też dobry wybór na niewymagające rabaty z trawami różnych gatunków, wysokości i wybarwienia. Z bylin, które cieszyć będą oczy przez wiele lat, najlepiej sprawdzają się odporne na suszę, łatwe w pielęgnacji gatunki takie jak: lawenda, jeżówki, bergenie, funkie, jukki. Popularne w ogrodzie nowoczesnym drzewa to m.in. szczepione na pniu katalpy, klony, wierzby hakuro, a spośród krzewów – bukszpany, trzmieliny, berberysy, hortensje. Ogród minimalistyczny dzięki oświetleniu np. LED-owemu pod postacią taśm przy krawędziach chodników czy świecących kul zachwyca także nocą. W najciekawszych projektach ogrodów nowoczesnych nie brakuje też elementu wody. W odróżnieniu jednak od aranżacji w stylu japońskim tutaj pojawia się ona pod postacią płytkich niecek w geometrycznych kształtach czy basenów.

Dom z oknami Winergetic Premium Standard i żaluzjami fasadowymi NODIO


Szukasz inspiracji ogrodowych? Zajrzyj na nasze profile w mediach społecznościowych i sprawdź, jak wyglądają ogrody w nowoczesnych domach z oknami OKNOPLAST.