Architektura

Najlepsze projekty domów – nowoczesny minimalizm

W nowoczesnym projektowaniu willi jedno- i wielorodzinnych dominuje obecnie styl minimalizmu. Widać w nim wyraźne inspiracje prostotą formy i funkcjonalnością modernizmu. Nowoczesne projekty domów wyróżnia jednak wykorzystanie innych, bo bardziej rozwiniętych technologii i materiałów. Domy są dzięki temu jaśniejsze, przestronniejsze i bardziej komfortowe niż te sprzed lat. Chcesz zobaczyć najlepsze przykłady domów w stylu nowoczesnego minimalizmu? Sprawdź zestawienie nagrodzonych na świecie projektów domów polskich architektów.

Przegląd projektów domów polskich projektantów


From the Garden House – KWK Promes

Zaprojektowany przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego dom From the Garden House zdobył tytuł Archello BEST OF 2021. W konkursie organizowanym przez serwis internetowy archello.com wybierane są najpiękniejsze domy jednorodzinne świata. Czym ten konkretny projekt zachwycił jurorów? Z pewnością minimalistyczną bryłą, wtopieniem się w naturę i wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Zlokalizowany został on nad brzegiem jeziora i pośród istniejącego już ogrodu. Inwestor rozpoczął prace nie od projektowania i budowy domu, a… ogrodu. Dzięki temu – jak mówią przedstawiciele KWK Promes – mógł on od razu po zakończeniu prac budowalnych cieszyć się pięknym i zadbanym terenem zielonym wokół nieruchomości.

Architekci postanowili zachować zastane drzewa i inne nasadzenia, dlatego w centralnej części konstrukcji znajduje się miniogród, na który wychodzą przeszklone ściany. Dzięki temu świat zewnętrzny wydaje się „wchodzić” do wnętrza, a mieszkańcy mogą stale podziwiać prywatną zieloną galerię. Część parterowa budynku posiada obłą formę z nieregularnymi, zakrzywionymi płaszczyznami ścian w kolorze betonu. Dzięki temu wtapiają się krajobraz i nawiązują do przebiegu i wyglądu kamiennej drogi prowadzącej przez całą działkę do domu. Piętro natomiast jest ulokowane w białym prostopadłościanie z miękko wykrojonym atrium. Chociaż obie części ze sobą kontrastują, tworzą jednocześnie spójną całość.

Dom Leśny – 81.WAW.PL

Dom Leśny projektu Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża z pracowni 81.WAW.PL zdobył nagrody: Iconic Awards 2021 w kategorii „Dom jednorodzinny” i World Architecture Community w kategorii „Projekty zrealizowane”. Zdaniem jurorów na uwagę zasługuje sposób połączenia architektury z naturalnym krajobrazem, dzięki któremu ten konkretny dom niemal wtapia się w otaczający go las. Budynek odznacza się geometryczną bryłą i składa się z trzech nałożonych na siebie prostopadłościanów. Lekkości tej konstrukcji dodają loggie i arkady tarasowe, a także użyte materiały wykończeniowe, m.in. ciemny łupek podobny do kory rosnących na działce sosen oraz naturalne i jasne drewno.

Parter domu jest częścią dzienną m.in. salonem, a także z kuchnią i jadalnia przeszklonymi tak, że można z nich podziwiać obie strony działki. Z pomieszczeń widoczne są tylko elementy drewniane zdobiące wnęki, dzięki czemu pomieszczenia są jaśniejsze. Piętro stanowi natomiast strefę prywatną z główną sypialnią i łazienką, a także sypialnią dziecka. Budynek odznacza się zastosowaniem wielkoformatowych przeszkleń zarówno na parterze, jak i na piętrze. Od strony ulicy okna na piętrze zostały osłonięte dyskretnymi żaluzjami drewnianymi, od strony ogrodu nic nie ogranicza widoku na naturę.


Sprawdź, co o nowoczesnych wnętrzach mówią architektki ze znanych polskich biur projektowych w naszym artykule „Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami”RE: LONG HOUSE – REFORM Architekt

Dom jednorodzinny projektu Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2020 w kategorii „Innowacyjna architektura – wybór”. Jest to geometryczna i prosta bryła o powierzchni 550 m2. Budynek o białej elewacji ma dwie kondygnacje. Dom jest szczególny – długi, ale wąski (14,5 m). Jego kształt uwarunkowany był wielkością działki, której szerokość wynosi zaledwie 22 m. Co ciekawe, podobnie jak we wcześniej opisanych projektach, również w tym przypadku nie wycięto ani jednego drzewa. Architekci tak „wpisali” budynek w zastaną przyrodę, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Segmenty, z których skomponowano gmach, ułożone są względem się z przesunięciem. Dzięki temu projekt jest dynamiczny. Modernistyczny wygląd zawdzięcza on zastosowaniu m.in. stalowych ceowników malowanych proszkowo w połączeniu z białym i grafitowym tynkiem oraz naturalnym kamieniem. Jak mówi projektant, frontowa część domu potraktowana została przez niego jak rzeźba. Nie ma niej okien. Wielkoformatowe przeszklenia zlokalizowane są natomiast na ścianach zachodniej i południowej wychodzących na ogród.Małopolska Chata Podcieniowa – BXB Studio

W międzynarodowym konkursie Rethinking the Future Awards nagrodę w kategorii „Prywatna rezydencja” w 2021 roku zdobył projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej autorstwa BXB Studio. Dom jest wyjątkowy, ponieważ jest jednocześnie ultranowoczesny i tradycyjny. Jak to możliwe? Jego bryła nawiązuję do wyglądu drewnianych domów podcieniowych (m.in. z Lanckorony), w których podcienia osłaniały front  budynku przed działaniem deszczu i słońca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na działce można było wybudować jedynie dom parterowy z poddaszem dwuspadowym. Mimo tych obostrzeń projektantom udało się stworzyć budynek mieszkalny o pięciu poziomach.

Z zewnątrz budynek prezentuje się naprawdę okazale, łącząc statyczną bryłę parteru z dynamiczną i strzelistą formą poddasza. Parter od południa jest w całości przeszklony i wykończony naturalnym, postarzanym drewnem. Część piętrowa natomiast wykończona jest blachą Ruukki. Minimalistyczny styl budynku udało się osiągnąć również dzięki zastosowaniu tzw. ukrytych rynien i pionów spustowych, a także bramy garażowej wykończonej materiałem elewacyjnym zlicowanym z fasadą domu. Budynek, dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją ma szanse stać się ponadczasowy.


Przeczytaj też artykuł Najsłynniejsze okna świata.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Najlepsze projekty domów – nowoczesny minimalizm
Do góry