Home Baza wiedzy Najlepsze projekty domów – nowoczesny minimalizm

Najlepsze projekty domów – nowoczesny minimalizm


opublikowane 09 lut 2022

4 minuty

W nowoczesnym projektowaniu willi jedno- i wielorodzinnych dominuje obecnie styl minimalizmu. Widać w nim wyraźne inspiracje prostotą formy i funkcjonalnością modernizmu. Nowoczesne projekty domów wyróżnia jednak wykorzystanie innych, bo bardziej rozwiniętych technologii i materiałów. Domy są dzięki temu jaśniejsze, przestronniejsze i bardziej komfortowe niż te sprzed lat. Chcesz zobaczyć najlepsze przykłady domów w stylu nowoczesnego minimalizmu? Sprawdź zestawienie nagrodzonych na świecie projektów domów polskich architektów.

Przegląd projektów domów polskich projektantów


From the Garden House – KWK Promes

Zaprojektowany przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego dom From the Garden House zdobył tytuł Archello BEST OF 2021. W konkursie organizowanym przez serwis internetowy archello.com wybierane są najpiękniejsze domy jednorodzinne świata. Czym ten konkretny projekt zachwycił jurorów? Z pewnością minimalistyczną bryłą, wtopieniem się w naturę i wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Zlokalizowany został on nad brzegiem jeziora i pośród istniejącego już ogrodu. Inwestor rozpoczął prace nie od projektowania i budowy domu, a… ogrodu. Dzięki temu – jak mówią przedstawiciele KWK Promes – mógł on od razu po zakończeniu prac budowalnych cieszyć się pięknym i zadbanym terenem zielonym wokół nieruchomości.

Architekci postanowili zachować zastane drzewa i inne nasadzenia, dlatego w centralnej części konstrukcji znajduje się miniogród, na który wychodzą przeszklone ściany. Dzięki temu świat zewnętrzny wydaje się „wchodzić” do wnętrza, a mieszkańcy mogą stale podziwiać prywatną zieloną galerię. Część parterowa budynku posiada obłą formę z nieregularnymi, zakrzywionymi płaszczyznami ścian w kolorze betonu. Dzięki temu wtapiają się krajobraz i nawiązują do przebiegu i wyglądu kamiennej drogi prowadzącej przez całą działkę do domu. Piętro natomiast jest ulokowane w białym prostopadłościanie z miękko wykrojonym atrium. Chociaż obie części ze sobą kontrastują, tworzą jednocześnie spójną całość.

Dom Leśny – 81.WAW.PL

Dom Leśny projektu Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża z pracowni 81.WAW.PL zdobył nagrody: Iconic Awards 2021 w kategorii „Dom jednorodzinny” i World Architecture Community w kategorii „Projekty zrealizowane”. Zdaniem jurorów na uwagę zasługuje sposób połączenia architektury z naturalnym krajobrazem, dzięki któremu ten konkretny dom niemal wtapia się w otaczający go las. Budynek odznacza się geometryczną bryłą i składa się z trzech nałożonych na siebie prostopadłościanów. Lekkości tej konstrukcji dodają loggie i arkady tarasowe, a także użyte materiały wykończeniowe, m.in. ciemny łupek podobny do kory rosnących na działce sosen oraz naturalne i jasne drewno.

Parter domu jest częścią dzienną m.in. salonem, a także z kuchnią i jadalnia przeszklonymi tak, że można z nich podziwiać obie strony działki. Z pomieszczeń widoczne są tylko elementy drewniane zdobiące wnęki, dzięki czemu pomieszczenia są jaśniejsze. Piętro stanowi natomiast strefę prywatną z główną sypialnią i łazienką, a także sypialnią dziecka. Budynek odznacza się zastosowaniem wielkoformatowych przeszkleń zarówno na parterze, jak i na piętrze. Od strony ulicy okna na piętrze zostały osłonięte dyskretnymi żaluzjami drewnianymi, od strony ogrodu nic nie ogranicza widoku na naturę.RE: LONG HOUSE – REFORM Architekt

Dom jednorodzinny projektu Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2020 w kategorii „Innowacyjna architektura – wybór”. Jest to geometryczna i prosta bryła o powierzchni 550 m2. Budynek o białej elewacji ma dwie kondygnacje. Dom jest szczególny – długi, ale wąski (14,5 m). Jego kształt uwarunkowany był wielkością działki, której szerokość wynosi zaledwie 22 m. Co ciekawe, podobnie jak we wcześniej opisanych projektach, również w tym przypadku nie wycięto ani jednego drzewa. Architekci tak „wpisali” budynek w zastaną przyrodę, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Segmenty, z których skomponowano gmach, ułożone są względem się z przesunięciem. Dzięki temu projekt jest dynamiczny. Modernistyczny wygląd zawdzięcza on zastosowaniu m.in. stalowych ceowników malowanych proszkowo w połączeniu z białym i grafitowym tynkiem oraz naturalnym kamieniem. Jak mówi projektant, frontowa część domu potraktowana została przez niego jak rzeźba. Nie ma niej okien. Wielkoformatowe przeszklenia zlokalizowane są natomiast na ścianach zachodniej i południowej wychodzących na ogród.


Małopolska Chata Podcieniowa – BXB Studio

W międzynarodowym konkursie Rethinking the Future Awards nagrodę w kategorii „Prywatna rezydencja” w 2021 roku zdobył projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej autorstwa BXB Studio. Dom jest wyjątkowy, ponieważ jest jednocześnie ultranowoczesny i tradycyjny. Jak to możliwe? Jego bryła nawiązuję do wyglądu drewnianych domów podcieniowych (m.in. z Lanckorony), w których podcienia osłaniały front  budynku przed działaniem deszczu i słońca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na działce można było wybudować jedynie dom parterowy z poddaszem dwuspadowym. Mimo tych obostrzeń projektantom udało się stworzyć budynek mieszkalny o pięciu poziomach.

Z zewnątrz budynek prezentuje się naprawdę okazale, łącząc statyczną bryłę parteru z dynamiczną i strzelistą formą poddasza. Parter od południa jest w całości przeszklony i wykończony naturalnym, postarzanym drewnem. Część piętrowa natomiast wykończona jest blachą Ruukki. Minimalistyczny styl budynku udało się osiągnąć również dzięki zastosowaniu tzw. ukrytych rynien i pionów spustowych, a także bramy garażowej wykończonej materiałem elewacyjnym zlicowanym z fasadą domu. Budynek, dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją ma szanse stać się ponadczasowy.

Czytaj też:

danline_okno_oknoplast

4 minuty

Okna na świecie – czym się różnią i dlaczego? Część 1.

Okno jest oknu nierówne. I mowa tu nie tyle o parametrach technicznych, co o wyglądzie i sposobie otwierania. Okazuje się, że w poszczególnych krajach najczęściej stosowane systemy okienne mogą znacznie różnić się od tych znanych nam z polskich budynków. Dlaczego okna w Holandii są duże? Jakie cechy mają okna w Anglii? Czym mogą zaskoczyć nas okna skandynawskie? Przedstawiamy pierwszą część przeglądu najbardziej popularnych systemów okiennych świata.

3 minuty

Oryginalnie wykończone wnętrza – 5 zasad, które pomogą uniknąć sztampy w projektowaniu mieszkania

Deja vu? Gdzieś to już widzieliście? Rzeczywiście w dobie aktualnych trendów mieszkaniowych można odnieść wrażenie, że wiele mieszkań wygląda tak samo. Powielanie pomysłów, ślepe podążanie za trendami z gazet i internetu nie daje pożądanego efektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić, by uniknąć sztampy, to koniecznie przeczytaj ten krótki poradnik.

Trzy razy o domu -wywiad

8 minut

Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami

Katarzyna Kraszewska tworzy wnętrza w stylu ponadczasowej elegancji, w których można poczuć się komfortowo. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów Borysławy Siwki-Janasz jest umiarkowany minimalizm. Domy wizji Katarzyny Pażuchy odznaczają się nowoczesnym wyglądem, ale daleko im do surowości. Te trzy architektki mają różne wizje, ale łączy je potrzeba tworzenia przestrzeni nie tylko stylowych, ale także wygodnych.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów