Jak urządzić wnętrze dla alergika
Porady

Jak urządzić wnętrze bezpieczne dla alergika?

Według szacunków naukowców w 2020 roku co drugi mieszkaniec Europy będzie zmagać się z alergią. Jednym ze skutecznych sposobów walki z uczuleniem jest unikanie kontaktu z alergenami. Możliwe jest to między innymi przez takie zaaranżowanie domu lub mieszkania, aby były wolne od substancji powodujących nadwrażliwość. Jakie materiały wykończeniowe szkodzą osobom uczulonym? Jak urządzić wnętrze dla alergika? Kiedy i jak sprzątać przestrzeń użytkowaną przez nadwrażliwca? Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym alergik naprawdę wypocznie w swoim domu.

Wnętrza bezpieczne dla alergików


Bezpieczne i naturalne materiały

Podstawową kwestią w przypadku osób borykających się z alergiami, zwłaszcza wziewnymi na roztocza, chemikalia czy pyłki roślin, jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Które z nich są szczególnie niewskazane dla osób z alergią? Problemy mogą powodować opary farb, bejc, lakierów czy impregnatów na bazie rozpuszczalników organicznych. Lepiej wybierać delikatne produkty malarskie wodorozcieńczalne, np. akrylowe i lateksowe. Szkodliwe działanie wykazano także formaldehydowi i winylowi, które są składnikami m.in. klejów czy lakierów stosowanych przy produkcji paneli podłogowych, MDF-u, sklejek czy płyt wiórowych, a także tapet. Najlepszym substytutem są podłogi z naturalnego, litego drewna impregnowane wodnymi lakierami bądź olejem lnianym. Ściany można natomiast pomalować hipoalergiczną, odporną na szorowanie farbą tworzącą gładką powłokę, na której nie będą się zbierać kurz i pyłki.

Jakie materiały budowane przy alegrii


W dom dla alergika nie powinno się stosować pylących tynków mineralnych, np. cementowo-wapiennych oraz zbierających kurz tynków strukturalnych. Dobrym rozwiązaniem są tynki gipsowe jednowarstwowe, które tworzą idealnie gładką powierzchnię, oraz płyty kartonowo-gipsowe. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej zastosować tynk cementowy oraz warstwę łatwych w czyszczeniu płytek ceramicznych lub odpornej na wilgoć i szorowanie farby. Które materiały wykończeniowe są bezpieczne dla alergików? Oprócz wymienianych wcześniej drewna, płytek ceramicznych i farb wodorozcieńczalnych są to szkło, cegła impregnowana lub klinkierowa, kamień naturalny, korek oraz metal bez zawartości niklu i chromu. Osoby z silnymi reakcjami alergicznymi powinny szukać produktów z certyfikatami hipoalergicznymi, rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.


Przestrzeń skrojona na miarę

Bezpieczny dom dla alergika powinien być odpowiednio urządzony. W przypadku uczuleniowców obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Ograniczenie liczby mebli tapicerowanych tkaninami obiciowymi pozwoli na mniejsze gromadzenie się kurzu i pyłków. Zamiast modnych welurowych foteli czy sof najlepiej wybrać modele pokryte łatwą w czyszczeniu skórą naturalną bądź certyfikowaną skórą sztuczną (bez szkodliwych chemikaliów). Dobrym, ale nieco pracochłonnym rozwiązaniem są meble wypoczynkowe ze ściąganymi do prania materiałowymi pokrowcami. Lampy z abażurem z tkaniny bądź papieru powinno się zastąpić tymi, które wykonane są z łatwego w czyszczeniu szkła.

Uporządkowane wnetrze Oknoplast

Alergicy powinni także zrezygnować z otwartych półek oraz z gromadzenia stojących w niezamkniętej gablocie bibelotów. Nieprzypadkowy powinien być także dobór mebli do salonu, jadalni czy sypialni, gdzie spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Zamiast szafek czy łóżka wykonanych z płyt meblowych, które mogą przez długi czas emitować szkodliwe substancje, warto postawić na te stworzone z drewna, szkła lub metalu. Przy wyborze konkretnych modeli należy zwrócić uwagę, aby nie posiadały one rzeźbień, a były zupełnie gładkie. Doskonałym rozwiązaniem są meble bez nóżek, zabudowane od dołu listwą maskującą, a także meble pod zabudowę – od podłogi do sufitu. Osoby cierpiące na silną duszność powinny usunąć ze swojej sypialni żywe rośliny, które gromadzą na liściach zanieczyszczenia z powietrza, a dodatkowo ich podłoże może być źródłem zarodników pleśni.

Tekstylia pod nadzorem

Wnętrze domu alergików, zwłaszcza osób cierpiących na astmę czy duszności wywołane kontaktem z alergenami wziewnymi, powinno być wolne od wszelkiego typu tekstyliów. Co oznacza to w praktyce? Zacząć można od rezygnacji z wykładzin dywanowych i dużych rozmiarów dywanów. Są one idealnym miejscem do gromadzenia się pyłków roślinnych i sierści zwierząt domowych, a także rozwoju roztoczy. Jeżeli nie lubisz pustych posadzek, możesz zastosować niewielkiej wielkości dywaniki bawełniane, które należy regularnie trzepać i prać w wysokiej temperaturze (ok. 60°C). Oknach, zamiast firanami i zasłonami, lepiej zostaw bez dekoracji lub zastosuj łatwe w odkurzaniu i czyszczeniu na mokro rolety wewnętrzne z tkaniną gładką i o mocnym splocie.

Jak urzadzić dom dla osoby z alegrią

W sypialni należy unikać uczulających wełny oraz poliestru, które mogą powodować alergię kontaktową. Najlepiej używać hipoalergicznych kołder i poduszek z syntetycznym wypełnieniem lub czyszczonym, certyfikowanym puchem. Gdy borykasz się z silnymi dusznościami czy wysypkami skórnymi, możesz zainwestować w specjalne pokrowce na pościel dla alergików nazywane pościelą barierową. Wykonane są one z bezpiecznych materiałów (jedwabiu, lnu czy bawełny) o mocnym splocie, przez który nie przedostaną się alergeny. Sam materac – najlepiej piankowy – powinien być regularnie trzepany, odkurzany i czyszczony. Latem, ale wyłącznie w okresie gdy nie pylą rośliny, na które mamy uczulenie, powinno się go wyprać i suszyć na słońcu. Zimą można wystawiać go na mróz. Bieliznę pościelową powinno się prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze, a kołdry i poduszki najlepiej co miesiąc, albo co najmniej raz na trzy miesiące.

Dziecko z alergią - jaka pościel


Powietrze bez pyłków

Mieszkanie alergika powinno odznaczać się dobrej jakości powietrzem. Jak sprawić, aby było ono wolne od zanieczyszczeń takich, jak smog, kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin? Podstawową kwestią jest regularne, najlepiej codzienne przecieranie mebli wilgotną ściereczką oraz odkurzanie z wykorzystaniem sprzętu z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air), filtrem wodny lub – najlepiej – odkurzacza centralnego, który usuwa z domu szkodliwe drobinki. W domu alergika warto zadbać także o właściwą wentylację mieszkania. Idealnie, jeżeli mieszkanie, biuro czy dom, w którym przebywa osoba alergik, były klimatyzowane regularnie czyszczonym i sprawdzanym sprzętem. Przy alergii na roztocza, wbrew powszechnym opiniom, nie powinno się stosować nawilżaczy – optymalna wilgotność powietrza to 40-45%. Nie powinno się także przesadzać z ogrzewaniem – właściwa temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22°C.

Nawiewniki Oknoplast


Wskazanym sprzętem przy alergiach wziewnych są także oczyszczacze powietrza, które eliminują ponad 90% szkodliwych substancji z powietrza. Najlepiej stosować je bezpośrednio przed spaniem w sypialni, a także w ciągu dnia w salonie, pokoju dziecięcym czy jadalni. Korzystne jest także częste wietrzenie, trzeba wykonywać je jednak w konkretnych porach – wyłącznie w okresie niskiego stężenia pyłków (wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, w bezwietrzną pogodę). Doskonałym i niedrogim sposobem na uzyskanie lepszej jakości powietrza dla osób z alergią jest zastosowanie nawiewników okiennych z filtrami antyalergicznymi Oknoplast oraz z filtrami antysmogowymi Oknoplast. Zamontowane na oknach odseparowują one aż 99% cząsteczek wywołujących reakcje alergiczne oraz 98% cząsteczek pyłu PM10, zwiększając komfort życia uczuleniowców. Nawiewniki Oknoplast można zamontować na oknach różnych producentów, na większości oknach. Więcej informacji tutaj.


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak urządzić wnętrze bezpieczne dla alergika?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry