Dekoracje

Jak zestawiać ze sobą firany i zasłony?

Wyobrażasz sobie okno, w którym nie ma zasłon i firanek? My nie. Wiele osób ma jednak obawy przed udekorowaniem swoich okien w ten sposób. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo proste – ot powieś firanę oraz zasłonę i wszystko będzie w porządku! Ale jakie, jakiej długości? Tylko firankę, a może tylko zasłonkę? A jeśli obydwie na raz, to jak je zestawić?! Spokojnie – rozwiewamy wszystko wątpliwości!

zaslony w pokoju dzieciecym

Firanka i zasłonka – duet idealny!

Nie istnieje jedna reguła, która mówi nam, czy w oknie powinna zawisnąć tylko firanka, tylko zasłonka, a może obydwie na raz. Oczywiście wszystkie mamy, babcie i ciocie „dobre rady” będą nam miały bardzo wiele do powiedzenia w tym temacie. Niekoniecznie warto ich słuchać, bo powinniśmy zapytać przede wszystkim siebie – nie tylko o to, co nam się podoba, ale jakie są nasze potrzeby. Jeżeli zależy nam na częstym, całkowitym osłanianiu okna (przed wścibskim okiem sąsiadów albo ostrymi promieniami słońca), a z jakichś powodów nie mamy rolet, zasłony to mus! Jeśli nie mamy potrzeby odgradzania się w ten sposób od świata zewnętrznego, a chcemy udekorować okno, wybierzmy delikatną firankę dowolnej długości. Jeśli zależy nam na obu efektach – zestawmy firankę i zasłonę. Jak to zrobić? Zasłona powinna być chociaż trochę ciemniejsza niż firanka. Jeśli chodzi o długość, to możemy pokusić się o asymetrię – wtedy zasłony powinny być dłuższe (kilka centymetrów nad podłogą). Firanki muszą zaś sięgać do parapetu, a jeśli lubimy raczej standardowe rozwiązania – mogą sięgać długości zasłon.

Zaslony w nowoczesnym salonie

Nie zapominajmy o stylu wnętrza!

Zanim kupimy konkretne firanki czy zasłony (przygotujmy się na ogromny wybór w sklepach), określmy, jaki mamy styl wnętrza. Jeśli szukamy materiałów do okna w salonie, który urządzony jest w stylu retro, to oczywistym jest, że nie zdecydujemy się na zasłony w biało-czarną kratkę, które dobrze będą wyglądać w zestawieniu np. z bardzo modnym teraz stylem skandynawskim. W stylistyce vintage świetnie sprawdzą się zasłony z naturalnych materiałów w beżowym kolorze, które można „fikuśnie” upiąć.

Klasyczna aranzacja salonu

Wielkość na znaczenie

Nie przesadźmy też z ilością i grubością materiałów. Jeśli nasze pomieszczenie jest małe, to nie wieszajmy w oknach grubych zasłon i kilkuwarstwowych firan. Lepiej pozostawić okno „lżejszym”, tak by do pokoju wpadało jak najwięcej światła, które optycznie powiększy pomieszczenie.

Udanych zakupów!
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak zestawiać ze sobą firany i zasłony?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry