Home Baza wiedzy Jakie okna wybrać do łazienki? 

Jakie okna wybrać do łazienki? 


opublikowane 06 kwi 2023

2 minuty

Zastanawiasz się, jak dobrać okna łazienkowe, aby odpowiednio wypełnić przyjemnym światłem słonecznym całe pomieszczenie? Łazienka to miejsce, w którym relaksujemy się oraz przygotowujemy na nadchodzący dzień. W tym artykule wskażemy Ci, na jakie aspekty okna łazienkowego warto zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu. Dzięki temu Twoja łazienka uzyska wyższy standard.

Okna w łazience – warto je mieć czy nie? 

Zacznijmy od najważniejszego pytania – dlaczego warto mieć okno w łazience? Kuchnie ślepe oraz łazienki, w których architekt nie przewidział instalacji okna to już przeszłość. Duża ilość światła słonecznego w pomieszczeniu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i łazienka nie stanowi tutaj wyjątku. W dzisiejszych projektach domów jednorodzinnych lub zabudowy szeregowej, okno łazienkowe stanowi istotny element.

Standardem budowlanym jest oddzielenie łazienki od toalety. Możemy więc założyć, że powierzchnia łazienki to ok. 5-7 m2. Dobranie odpowiedniego okna wprowadzi dużą ilość dziennego światła, powiększając optycznie całe wnętrze. W przypadku minimalistycznych aranżacji łazienkowych rola światła jest jeszcze większa.

Okno łazienkowe pełni również istotną rolę w procesie wentylacji pomieszczenia. Nadmierna wilgoć będzie prowadzić do powstawania pleśni oraz trudnych do usunięcia nalotów. Dlatego okno powinno być wyposażone w system regulacji stopnia uchyłu oraz posiadać dodatkowe wywietrzniki.

Okno Koncept w łazience

Jaki wymiar okna łazienkowego będzie najlepszy? 

Im większe, tym lepsze. Niewielkie wywietrzniki 60 x 60 cm już dawno odeszły w zapomnienie. Dobrym punktem odniesienia będzie okno referencyjne 1,23 x 1,48 m. Przy takich wymiarach będzie ono smukłe, a znajdująca się na odpowiedniej wysokości klamka sprawi, że każdy z domowników z łatwością do niej sięgnie.

Ważnym elementem okna łazienkowego będzie wprowadzanie dużej ilości światła. Odpowiada za to konkretny parametr Lt, który znajdziemy w specyfikacji technicznej okna. Systemy okienne o wąskich profilach pomogą nam jak najbardziej zutylizować światło dzienne. Przykładem takiego systemu jest Oknoplast Prolux – autorska konstrukcja profilu PVC ramy i skrzydła oraz większa powierzchnia szyby, które zapewniają o 22% więcej światła niż standardowe okna PVC.

System ten nie tylko wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacji ciepła Uw ok. 0,90 W/(m2K) przy zastosowaniu odpowiedniego pakietu szybowego i ciepłej ramki Warmatec. Można go również wyposażyć w szereg akcesoriów, które podniosą komfort użytkowania okna w łazience.

Dobieramy odpowiednie akcesoria

Okno łazienkowe będzie wykorzystywane do wentylacji. Możliwość uchylenia okna za pomocą okuć TBT (Tilt Before Turn) pozwoli nam z łatwością pozbyć się nadmiaru pary wodnej. Aby okna usuwały nadmiar wilgoci w pozycji zamkniętej, stosuje się nawiewniki ciśnieniowe i higrosterowane, które zapobiegają zawilgoceniu ścian. Na koniec warto wskazać kilka prostych rozwiązań estetycznych. W końcu okno w łazience nie tylko ma wprowadzać światło oraz usuwać wilgoć. Musimy również pomyśleć o wścibskich spojrzeniach z zewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzi szeroki wybór szklenia dostępnego w przypadku okien Prolux. Możemy dodatkowo zastosować szprosy, dostępne w wariancie wewnątrz szybowym lub naklejanym.

Jak widzisz okno w łazience to ważny element podnoszący komfort użytkowania pomieszczenia. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu lub kontaktu z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci stworzyć wymarzoną przestrzeń w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów