Okna

Kiedy okno nadaje się do wymiany?

Nie trzeba być fachowcem, by zauważyć, kiedy nasze wnętrza wymagają remontu. Brudne ściany czy wytarte panele łatwo dostrzec gołym okien. Wydaje Ci się, że musisz być profesjonalistą/stką, żeby ostatecznie stwierdzić, że przyszedł również czas na wymianę okien? Niekoniecznie! Podpowiadamy, jak sprawdzić to samodzielnie. Gotowy/a?

„Ulubiona czynność” – mycie okien

Czy wiesz, że… niektórzy lubią myć okna? Szczególnie ci, którzy niedawno je wymienili. Tak, tak – wytrzymałe i jakościowe okna, szczególnie gdy były niedawno wstawiane, są łatwe w utrzymaniu czystości. Stare i mocno już „doświadczone” niekoniecznie – takie szyby i ramy są bardzo trudne do wyczyszczenia. To dla Ciebie jeden z pierwszych sygnałów, że być może trzeba będzie wziąć pod uwagę wymianę okien.

Oszczędność nie tylko czasu, ale i… pieniędzy

Mając nowe okna, oszczędzasz czas (ekspresowe mycie okien) i na pewno… nerwy. Nie chodzi tylko o wspomniane aspekty dbania o porządek, ale o rachunki za ogrzewanie. Przejrzysta, „świeża” szyba (szczególnie jeśli jest dużych rozmiarów) wpuszcza do wnętrza o wiele więcej światła, niż ta wieloletnia. A więcej światła, to cieplejsze wnętrze. W kwestii oszczędzania na rachunkach o wiele bardziej liczy się jednak szczelność. Jak sprawdzić, czy ta w Twoich oknach jest odpowiednia? Wykonaj…

…”próbę dymu”!

Masz wrażenie, że rachunki za ogrzewanie wynoszą więcej niż powinny? Zamiast domniemywać, wykonaj domowy test. Skieruj w stronę okna trochę dymu (np. z gorącej potrawy). Jeżeli ucieknie błyskawicznie – masz niemal pewność, że szczelność pozostawia wiele do życzenia.

Ochrona przed hałasem

Nie zamykamy jednak tematu szczelności. Przecież okna chronią nas nie tylko przed chłodem, ale również przed dużym hałasem. Sprawdź, czy masz podstawy do tego, by sądzić, że w Twoim mieszkaniu jest za głośno. Zastosuj decybelomierz. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Nowe, zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35-36 dB.

Próba opony samochodowej

Spokojnie, nikogo nie namawiamy do tego, by w mieszkaniu rzucał oponą w swoje okna. Na  potrzeby naszego wideo, realizowanego w ramach projektu OknoplastLab, poddaliśmy Pixel tak ciężkiej próbie. Okno nie zaznało nawet najmniejszego uszczerbku. Na co dzień na pewno nietrudno Ci zauważyć czy Twoje okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub przypadkowe uderzenie piłki.

Prawdopodobnie nie masz już najmniejszych wątpliwości co do tego, czy okna powinny być wymienione. Jeśli jednak wciąż nie pozbyłeś/aś się dylematów – zapytaj fachowca budowlanego. Możesz też porozmawiać z konsultantem Oknoplast – podjedź lub zadzwoń do najbliższego salonu.

Wyszukiwarkę znajdziesz TUTAJ.

Powodzenia!


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Kiedy okno nadaje się do wymiany?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry