Home Baza wiedzy Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy.

Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy.


opublikowane 25 lip 2017

3 minuty

Łatwo ocenić, kiedy musimy wykonać remont domu/mieszkania. Pożółkłe ściany czy zniszczone panele dają jasny sygnał do podjęcia działań. Inaczej jest z oknami – mogą wyglądać jeszcze bardzo dobrze, podczas gdy dawno straciły już swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Jak sprawdzić, czy nadają się do wymiany? Wykonaj proste testy jakości okien w domowych warunkach!

Czas na (z)mycie!

Sposobem na szybkie sprawdzenie jakości okna jest jego… umycie. Ze starej i zniszczonej powierzchni szyb i ram brud schodzi bardzo opornie. W przeciwieństwie do nowych okien, które umyjesz błyskawicznie. Zresztą pewnie o tym wiesz, jeśli często powtarzasz tę czynność. I trudno się dziwić – mycie okien może być nawet przyjemne (!), jeśli nie schodzi nam na nie pół soboty. Nowe, dobre okno to nie tylko oszczędność czasu na porządkach. To także o wiele bardziej przejrzysta powierzchnia szyby, dzięki której do naszego wnętrza może przedostać się o wiele więcej promieni słonecznych niż dotychczas. To dodatkowe źródło energii cieplnej. Więcej w tym temacie pomoże nam zbadać…

Jak (nie)wytrzymałe jest okno?

Zastanawiasz się jak najefektywniej sprawdzić poziom wytrzymałości okna? Sposób na weryfikację jest bardzo prosty – wystarczy zastosować… próbę opony samochodowej. Fragment koła z impetem ląduje na oknie. Stary, słabej jakości model na starcie przegrywa nawet z niezbyt ciężką oponą. Jak widać na zaprezentowanym wcześniej jednym z odcinków cyklu OknoplastLab – nowe okno można też poddać cięższej próbie. Na modelu Pixel od Oknoplast wylądowało ciężkie koło samochodowe nie wyrządzając nawet mikro szkody. Oczywiście niekoniecznie namawiamy do podobnych eksperymentów w domowych warunkach, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić, czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki. –  Warto też sprawdzić, czy okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem – certyfikat RC1 informuje nas o pełnym pakiecie zabezpieczeń. Jeżeli natomiast produkt posiada oznaczenie RC2, cechuje go najwyższy poziom ochrony antywłamaniowej – radzi G. Bułat z firmy Oknoplast. Więcej na temat zabezpieczeń antywłamaniowych (klasy odporności RC, szyby z folią antywłamaniową, okucia antywłamaniowe) przeczytasz w naszej dawce wiedzy: https://oknoplast.com.pl/dawka-wiedzy/okna-bariera-dla-zlodzieja/

…próba dymu (bez ognia)

Straty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych, drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/(m2K), podczas gdy dla nowych modeli wynosi ok. 0,8 W/(m2K). Okazuje się jednak, że to… rachunki za ogrzewanie mogą okazać się bardziej obrazowe w zdefiniowaniu naszego problemu aniżeli wyżej wymienione parametry. Sprawdźmy szczelność okien. Skierujmy w ich stronę trochę dymu (niekoniecznie z papierosa), który na pewno szybko prześlizgnie się przez egzemplarze wymagające wymiany. Wówczas zakup nowych okien to doskonała inwestycja – dzięki zwiększonej izolacyjności oraz przejrzystości umożliwiającej dostanie się do wnętrza większej ilości promieni słonecznych, spadną rachunki za ogrzewanie. By długo cieszyć się odpowiednio szczelnymi oknami, zastosujmy tzw. ciepły montaż.  – To nic innego jak innowacyjny sposób instalacji. Tradycyjny montaż zakłada połączenie okna z murem wypełnionym tylko pianką – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST – „Ciepły” obejmuje również dodatkową osłonę w postaci folii paroprzepuszczalnych oraz paroizolacyjnych.

(Nie)szczelność dźwiękowa

Okna powinny nie tylko chronić nas przed niską temperaturą, ale i zbyt wysokim natężeniem dźwięku, które na co dzień obniża nam komfort mieszkania. Jeśli nie ufasz swojej intuicji i chcesz mieć 100-procentową pewność, czy w Twoich wnętrzach aby na pewno nie jest za głośno, użyj decybelomierza. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Nowe, zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35-36 dB. Więcej na: https://oknoplast.com.pl/lab/kiedy-okna-nadaja-sie-do-wymiany/ Jeśli nadal masz wątpliwości, czy Twoje okna wymagają wymiany, skonsultuj się z fachowcami z branży budowlanej. Wątpliwości na pewno rozwiejesz w salonach Oknoplast, których lokalizację wyszukasz dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce:  https://oknoplast.com.pl/znajdz-salon. Powodzenia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów