Home Baza wiedzy Kolor roku 2024 Pantone – Peach Fuzz

Kolor roku 2024 Pantone – Peach Fuzz


opublikowane 18 gru 2023

2 minuty

Każdego roku w grudniu Instytut Pantone wybiera kolor roku na następne dwanaście miesięcy. W minionym roku był to intensywny, bordowo-fioletowy odcień Viva Magenta. Jaka barwa pojawiać się będzie w najbliższym czasie w aranżacjach wnętrz, na wybiegach modowych czy nowych kolekcjach elektroniki i samochodów? Oto kolor roku 2024 Pantone – Peach Fuzz 13-1023! Sprawdź, czym się wyróżnia i z jakimi barwami go łączyć.

SPIS TREŚCI

 1. Jaki jest kolor roku 2024 Pantone? Peach Fuzz!
 2. Dlaczego Peach Fuzz został kolorem roku 2024 Pantone?
 3. Co to jest Instytut Pantone?

Jaki jest kolor roku 2024 Pantone? Peach Fuzz!

Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2024 został Peach Fuzz o numerze 13-1023. Ten delikatny, subtelny i aksamitny odcień brzoskwiniowego o wszechogarniający duchu ma – jak czytamy w oficjalnych materiałach Pantone – „wzbogacać umysł, ciało i serce”.

Jest subtelnie zmysłowy i serdeczny, a przez to wzbudza takie emocje jak troska, czułość. Kolor roku 2024 Pantone to wybór, który na pierwszy rzut oka ma sugerować dobry smak w modzie, aranżacji wnętrz czy designie.

Peach Fuzz ma być „prezentem”, dla zmysłów, tworząc symbiotyczną relację pomiędzy naszymi smakiem, wzrokiem, dotykiem i zapachem. To także odpowiedź na rok 2023 wypełniony mocnymi odcieniami różu inspirowanymi przez szał związany z premiera filmu Barbie, w tym kolor roku 2023 Pantone Viva Magenta. Brzoskwiniowy Peach Fuzz to zwrot w stronę stonowanej owocowości zapewnia znacznie delikatniejsze i spokojniejsze wrażenia wizualne.


Dlaczego Peach Fuzz został kolorem roku 2024 Pantone?

Kolor roku 2024 Pantone, czyli Peach Fuzz, wybrany został przez prognostów trendów podróżujących po całym świecie, aby badać modę i design. Dlaczego wybór padł akurat na ten lekki, owocowy ton? Jak przekonują specjaliści Instytutu Pantone, przywołuje on spokój i pogodę ducha.

Przechodzimy przez wiele zawirowań w naszym życiu i potrzebujemy koloru, który pielęgnuje. To ciepły i przytulny odcień. I jest bardzo namacalny. Uważamy, że w takich chwilach wyczucie dotyku jest naprawdę ważne — dotykać innych ludzi i gromadzić ich w naszych domach. Warto też wspomnieć, że brzoskwiniowe odcienie są stałym elementem najnowszej mody i pojawiały się, m.in. w Mediolanie, na wybiegach podczas prezentacji kolekcji wiosna-lato 2024. Szczególnie upodobały je sobie włoskie domy mody, m.in. Gucci.


Leatrice Eiseman

specjalistka ds. kolorów Instytut Pantone

Eiseman dodaje też, opowiadając o kolorze roku 2024 Pantone:

Uważamy, że brzoskwinia jest kolorem niezwykle nostalgicznym i częściej kobiecym, a mimo to został zaadaptowany do męskich szaf i otoczenia. Myślę, że to świadczy o nowoczesności tego odcienia. Odcień, ten bez wysiłku łączy młodość z ponadczasowością.

Co to jest Instytut Pantone?

Instytut Pantone (Pantone Color Institute) jest częścią firmy Pantone zajmującej się produkcją dla poligrafii, np. własnej skali kolorów Pantone Matching System (PMS). Kolory Pantone powstają ze zmieszania aż 18 różnych pigmentów, dlatego trudno je odtworzyć w skalach CMYK czy RGB.

Sam instytut zajmuje się prognozowaniem trendów kolorystycznych i od końca 1999 roku wybiera kolor roku Pantone. Konkretny odcień jest wynikiem spotkań specjalistów Pantone i przedstawicieli grup zajmujących się standardami kolorów z różnych krajów.

Wybrany kolor roku Pantone ma nawiązywać do ducha czasów i odnosić się do aktualnych nastrojów na świecie. Jest on chętnie wykorzystywany wszędzie tam, gdzie liczy się konsument. Kolor roku 2024 Pantone Peach Fuzz z pewnością więc zaobserwujemy nie tylko w meblach i dodatkach do wnętrz. Tę modną barwę zobaczymy też w modzie, na sprzętach elektronicznych, karoseriach samochodów czy opakowaniach jedzenia.

Jak podkreśla Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute:

W duchu Pantone 13-1023 Peach Fuzz wspominamy ostatnie 25 lat programu Pantone Color of the Year, wdzięczni za umożliwienie projektantom i entuzjastom kolorów z całego świata dyskusji na temat koloru.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów