Okno Lunar Oknoplast
Wnętrza

Kolory roku 2020 – jakie kolory będą najmodniejsze?

Producenci farb z całego świata oraz projektanci wnętrz są zgodni – 2020 rok będzie stał pod znakiem naturalnych, stonowanych barw. Wraz z początkiem nowej dekady będziemy częściej i chętniej powracać do przyrody – zarówno na zewnątrz, jak i w przestrzeniach własnych domów. Obok popularnego już przed rokiem granatu, modne będą przede wszystkim odcienie zieleni oraz… zgaszonego różu. Jakie odcienie zostały ogłoszone kolorami roku 2020? Jak wykorzystać je w aranżacjach wnętrz?


Modny kolor ścian 2020 – granat Chinese Porcelain

Jeden z największych na świecie producentów farb i lakierów, a więc PPG Paints, jako kolor roku 2020 wskazała Chinese Porcelain. Ten granatowy kolor o odcieniu kobaltu i atramentu, charakterystyczny jest dla zdobień na chińskiej porcelanie. We wnętrzach prezentuje się niezwykle elegancko, ale jednocześnie nadaje im spokojnego i relaksującego charakteru. Barwa ta, nawiązująca m.in. do koloru nocnego nieba i morskich głębin ma być antidotum na szybkie tempo współczesnego świata. Ma ona przypominać o naszych kontaktach z naturą, a także dać możliwość ucieczki przed technologią. Jak podkreślają specjaliści PPG, wnętrza urządzone przy pomocy odcienia Chinese Porcelain nastrajają pozytywnie i napawają spokojem oraz nadzieją. Doskonale komponuje się on m.in. z mocnymi, żywmy barwami takimi jak żółty w odcieniu musztardowym, ale też z uwielbianymi przed projektantów ciepłymi odcieniami zaczerpniętymi z natury, np. pomarańczowym w odcieniu terakoty, beżowym.

Trendy 2020 najmodniejsze kolory granat Chinese PorcelainKolor roku 2020 – róż First Light

Jako kolor roku 2020 wskazuje się też odcień First Light 2102-70, którego nazwę można przetłumaczyć jako „pierwsze światło”. Ten delikatny, miękki i subtelny pastelowy róż zaczerpnięty został z barw, które pojawiają się na niebie podczas wschodu słońca. Jak przekonuje producent, First Light jest najlepszym wyborem na pełnym nadziei wobec przyszłości pierwszym roku nowej dekady. Ma on odzwierciedlać optymizm, z jakim patrzymy w przyszłość, a także przypominać o naszym nierozerwalnym związku z naturą. Kolor roku 2020 ma szansę stać się nową barwą neutralną na miarę bieli czy beżu. Podobnie jak w przypadku przestrzeni urządzonych w bieli, skłaniają one do odpoczynku i dają wytchnienie od życia w pędzie. We wnętrzach, w których wykorzystano First Light, jako uzupełnienie doskonale sprawdzi się również niezwykle szeroka paleta innych kolorów. Pasuje do nich zarówno jasna, rozbielona, jak również mocna lazurowa zieleń, a także słomiana żółć i ciepła szarość.

Mode fotele 2020Zobacz też 7 najmodniejszych dekoracji okien – trendy 2020Modne ściany 2020 – miętowy Tranquil Dawn

Kolejny kolor roku 2020 to Tranquil Dawn, oznaczający „spokojny świt”. W polskich paletach barw barwa ta pojawi się jako Miętowa Szarość. Ten delikatny odcień jest połączeniem ciepłej szarości i zgaszonych, ziemistych zieleni oraz błękitu. Jest on niezwykle spokojny i sprawia, że wnętrze, w którym się go użyje, staje się przytulne oraz sprzyjające relaksowi, skupieniu i łapaniu równowagi życiowej. To kolor porannego nieba, a nowa dekada jest nowym świtem i szansą na inne, lepsze, bliższe naturze życie. Dodatkowo barwa ta doskonale łączy się w innymi kolorami – można ją zestawić np. z musztardowym żółtym, ciepłym brązem, czerwienią terakotową czy jasnym, pastelowym różem.

Tranquil Dawn kolor roku 2020


Kolor roku 2020 – ciemny Naval

Innym kolorem roku został wskazany Naval SW 6244. Jest to odcień granatowego z połączeniu z ciemną szarością. Jak przekonują specjaliści, barwa ta przez bezpośrednie nawiązania do natury, a więc np. rozgwieżdżonego nieba, ma zapewniać równowagę, pozwalać na relaks, uspokojenie oraz większą uważność. Kolor ten nawiązuje również do bardzo modnej stylistyki art deco, dlatego doskonale będzie współgrać zarówno z błyszczącymi metalowymi dodatkami w kolorze złota, jak również z marmurem. Można go we wnętrzach stosować jako główną barwę, np. malując nim wszystkie ściany, ale także jako kolor dodatkowy, wykorzystując dodatki w jego kolorze. Naval sprawdzi się również na zewnątrz, np. zdobiąc drzwi wejściowe do domu. Z jakimi kolorami go łączyć? Najlepsze będą neutralne, naturalne kolory takie jak biel, beż, jasny żółty, albo z drugiej strony – ciemna zieleń.

Modne wnetrze w 2020 rokuBarwa roku 2020 – zieleń Back to Nature

Kolorem roku 2020 został okrzyknięty też odcień Back to Nature S340-4, czyli „powrót do natury”. Jest to ciepła zieleń w odcieniu oliwkowym, która inspirowana jest wyglądem letniej łąki. Odcień ten jest niezwykle stonowany i delikatny, a dzięki temu dobrze łączy się z innymi barwami, np. z modnymi ciepłymi, ale nierażącymi żółciami, pomarańczami i brązami. Można go także zestawiać z ciepłą szarością oraz zszarzałym błękitem. Specjaliści Behr swój wybór tłumaczą chęcią wprowadzania natury do wnętrz w czasach, gdy coraz rzadziej mamy możliwość wypoczywać na łonie natury. Przestrzenie pomalowane z użyciem koloru Back to Nature mają sprzyjać łapaniu równowagi, uspokojeniu i relaksowi.

A Ty, jaki kolor wybierzesz do swojego wnętrza w 2020 roku?


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Kolory roku 2020 – jakie kolory będą najmodniejsze?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry