okna Prolux Oknoplast w kamienicy
Wnętrza

Mieszkania w kamienicy – wykorzystaj ich potencjał

Okna Prolux Oknoplast

Mieszkanie w kamienicy = wyzwanie. Stare budownictwo rządzi się swoimi – trzeba przyznać, że wyjątkowymi – prawami. Wysokie sufity, niestandardowe pomieszczenia i niezwykłe niespodzianki, które trzeba umieć odkryć. Drzemiący w kamienicach potencjał często pozostaje niewykorzystany. Jak więc w pełni wyeksploatować wnętrza, z pomocą których możemy stworzyć niepowtarzalny dom?

mieszkanie w stylu loft

Ryzyko wysokich kosztów

Stare budownictwo ma dwie strony medalu. Mieszkania w kamienicy często kojarzą się z ogromnymi kosztami. Inwestowanie pieniędzy w kilkudziesięcio, a nawet kilkusetletnie przestrzenie wydaje się złym pomysłem, gdy na szali mamy nowe budownictwo. Tymczasem nie taki wilk straszny. Coraz częściej kamienice są odrestaurowywane. Poza zewnętrzną renowacją budynku właściciele decydują się również na wymianę m.in. instalacji. Przez zakupem takiego mieszkania warto zapoznać się z historią remontów. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Gdy mamy pewność, że zakup nie pochłonie wszystkich naszych oszczędności, możemy spokojnie zacząć myśleć o wykorzystaniu wyjątkowych wnętrz. Dla wielu to właśnie mieszkania w kamienicach są wyznacznikiem niezwykłych możliwości. Największym wyróżnikiem są oczywiście wysokie sufity, których nie znajdziemy w żadnych innych budynkach. Przeważnie ponad 4m wysokości. To nie lada wyzwanie, jednak wystarczy pomysł, by ową przestrzeń zamienić w architektoniczny majstersztyk.

wnętrze w stylu loft

Od czego zacząć?

Wysokie pomieszczenia to niewątpliwie ogromny atut. To również wyzwanie ze względu na uciekające w górę ciepło. Spory metraż niezwykle trudno ogrzać w związku z czym przygodę z kamienicą warto rozpocząć od wymiany okien. Odpowiednia termoizolacja pozwoli skutecznie zniwelować utratę cennego ciepła. Dodatkowo warto pomyśleć nie tylko o komforcie, ale też aspekcie wizualnym, czyli dobrać taki model, który pozwoli cieszyć się znacznie większą ilością światła. Mieszkania w kamienicach często znajdują się w wąskich uliczkach, w których trudno o naturalne promienie. Model PIXEL gwarantuje aż 22% więcej światła. To ogromna różnica i szansa na wnętrze, które nie utonie w ciemnościach.

wnętrza trendy 2018

Okna Pixel Oknoplast

 

salon w tylu loft

Sposób na… wysoki sufit

Standardowe pomieszczenia nie dają zbyt wielkiego pola manewru. W przypadku kamienic możemy nieco zaszaleć. Wysokie sufity to wręcz idealna okazja do stworzenia antresoli np: w pokoju dziecięcym. Dodatkowa powierzchnia użytkowa na pewno się przyda, a przestrzeń „na piętrze” sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. W salonie można w ten sposób wykreować małą biblioteczkę. Kto z nas nie chciałby czytać książek w takich okolicznościach? Wysokie sufity to również znacznie większe powierzchnie ścian do zagospodarowania. Przestrzenie od podłogi aż po samą górę można wypełnić obrazami bądź plakatami. W niskich mieszkaniach taki zabieg nie przyniósłby satysfakcjonującego efektu. W przypadku kamienic ten prosty trick zamieni wnętrze w prawdziwą galerię sztuki. Jako wisienka na torcie – dla wszystkich miłośników książek – regały, które są na tyle wysokie, że muszą posiadać drabinę. Efekt wizualny? Nie do podrobienia!

styl loft

Ukryte skarby

Mieszkania w kamienicach kryją wiele niespodzianek. Warto pokombinować nieco bardziej, by odkryć je wszystkie. Przede wszystkim ściany. Często pod grubą warstwą tynku kryją się piękne, stare cegły. Pozostawienie ich na widoku to dodatkowy walor wizualny, którego pozazdrości wielu miłośników industrialnych wnętrz. Na cegłach się jednak nie kończy. Często przykryte są również drewniane belki, które idealnie wpasowują się w klimat wysokich pomieszczeń. To ozdoba, od której trudno oderwać wzrok dlatego warto ją wykorzystać podczas aranżacji.

kuchnia w stylu loft

Wysokie mieszkania to prawdziwa gratka dla miłośników dużych i majestatycznych przestrzeni. Wnętrza kamienic pozwalają wykreować dom z klimatem, którego niezwykle trudno będzie odnaleźć w zwykłych mieszkaniach. Stare budownictwo niesie za sobą pewne ryzyko – nieprzewidziane koszty i częstsze naprawy. To jednak tylko jeden z negatywnych aspektów, które szybko tracą na znaczeniu gdy w grę wchodzi wnętrze z naszych marzeń. Jacyś chętni na zakup? 🙂

 

 

 Poznaj nasze okna

Skomentuj

Mieszkania w kamienicy – wykorzystaj ich potencjał

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry