Home Baza wiedzy Montaż okien na energooszczędnym podkładzie parapetowym

Montaż okien na energooszczędnym podkładzie parapetowym


Montaż okna

opublikowane 20 cze 2018

3 minuty

Kiedy planujemy wymianę okien, spędzamy sporo czasu na poszukiwaniu nowoczesnych, energooszczędnych przeszkleń o wysokiej klasy parametrach. Nie ma w tym niczego dziwnego, często jednak zapominamy o drugim, niezwykle ważnym aspekcie: montażu. Jaką technikę instalacji wybrać? Czy montaż okien na energooszczędnym podkładzie parapetowym to dobry pomysł?  

Okna czy montaż? Co jest ważniejsze?

Takie pytanie pada często ze strony tych, którzy dopiero zaczynają interesować się tematem. Odpowiedź jest prosta: dobre okna w połączeniu ze złym montażem nabiorą cech tego drugiego i na odwrót – złej jakości okien nie uratuje perfekcyjnie przeprowadzona instalacja. W związku z tym musimy położyć równy nacisk na oba te aspekty. Takie podejście rodzi kolejne pytanie: jakie okna i jaka technika instalacji są dobre? Temat jest rozległy, dziś skupimy się więc na jednym z jego elementów. Montaż okien na energooszczędnym podkładzie parapetowym – czy to ma sens? Jakie są korzyści płynące z tego rozwiązania? Jak go przeprowadzić?  

Pomiar poziomu okna

Czym jest energooszczędny podkład parapetowy?

Podkład tego typu tworzy się z twardego styropianu – materiału o bardzo wysokich parametrach termicznych. Jego twardość uniemożliwia uginanie się ramy okiennej, a odpowiednie osadzenie okna na podkładzie zapewni bardzo dobrą szczelność. Przycięty na wymiar podkład (z pozostawionymi luzami na uszczelnienie) należy odpowiednio przytwierdzić oraz wypoziomować, aby osiągnął optymalne parametry.

Jak przygotować się do montażu na podkładzie?

Najpierw należy oczyścić mur w miejscu, w którym będziemy montować podkład energooszczędny. To ważne – każda pozostała tam drobina kurzu, zeschnięta resztka zaprawy czy piasek sprawią, że klej niedostatecznie dobrze zwiąże się z powierzchnią otworu okiennego. W przypadku zastosowania kleju poliuretanowego podłoże najpierw należy zwilżyć, następnie nałożyć na nie oraz na podkład ścieżki kleju.  Możemy także użyć zwykłego kleju styropianowego – przyda się, jeśli powierzchnia muru nie jest idealnie płaska, ponieważ struktura kleju pozwala na łatwiejsze poziomowanie podkładu. Ważne jest także to, by już na tym etapie mieć przygotowany dokładnie wymierzony podkład. Pamiętajmy, by uwzględnić miejsce pomiędzy podkładem a ścianą, w które wpuścimy preparat uszczelniający.

Uszczelnienie okna Oknoplast

Rozpoczynamy prace

Następnym krokiem – po oczyszczeniu i przygotowaniu podłoża – jest przyklejenie podkładu i dociśnięcie go, ustalając tym samym poziom. Co ważne – energooszczędny podkład parapetowy jest wyprofilowany w ten sposób, by zapewnić stabilność ramie okna. Jeśli więc zostanie zamontowany we właściwy sposób, także i okno będzie się trzymać w otworze stabilnie i bez problemów. Pomiędzy podkładem a ramą okna kładzie się także klej polimerowy, uszczelniający dodatkowo okna, oraz taśmę rozprężną, która chroni przed wiatrem oraz wilgocią.

Montaż warstwowy

Ułożenie energooszczędnego podkładu parapetowego to jeszcze nie wszystko – pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Coraz bardziej popularnym staje się montaż warstwowy. Z wewnętrznej strony okna nakładamy taśmę paroszczelną, chroniącą miejsce łączenia okna z murem. Jest to zabezpieczenie przeciw wilgoci. W środku znajduje się pianka poliuretanowa, a na zewnątrz taśma paroprzepuszczalna, której zadaniem jest wypuszczenie wilgoci na zewnątrz. Oprócz tego stosuje się także metalowe kotwy stabilizujące pozycję okna w otworze. Taki sposób jest o wiele bardziej efektywny i energooszczędny niż klasyczna instalacja na samą piankę montażową. Jest jednak nieco droższy, stąd nie brakuje tych, którzy decydują się na montaż gorszy, by nieco zaoszczędzić. Wybór należy do Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów