Jak uniknąć błędów przy budowie domu
Porady

Najgorsze błędy popełniane w trakcie budowy domu

Wszystkie formalności załatwione, projekt wybrany, materiały zamówione. Co mogło pójść nie tak? Odpowiedź brzmi: wszystko. Zanim zaczniesz, sprawdź jakie są najgorsze błędy popełniane w trakcie budowy domu.

Błędy przed budową

Już na etapie ustalania formalności, takich jak uzyskanie kredytu, można popełnić wiele błędów. Pierwszym z nich jest niedokładne porównanie ofert kredytodawców. W Polsce banków oferujących kredyty jest wiele, a ich oferty różnią się w detalach, które jednak mają ogromny wpływ na opłacalność kredytu.

Kolejnym dużym błędem jest niewłaściwie przemyślany projekt domu. Pamiętaj, że im większy budynek, tym większe koszty wygeneruje zarówno podczas budowy, jak i w trakcie eksploatacji. Zwróć także uwagę na to, że wybranie gotowego projektu i ewentualne wprowadzenie do niego mniejszych modyfikacji jest o wiele tańsze, niż przygotowanie przez architekta projektu na zamówienie.

Nie mniej istotne jest właściwe załatwienie wszystkich spraw urzędowych. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy – potrzebne jest także zgłoszenie do inspektoratu nadzoru budowlanego. Warto mieć również zaplanowane dokładnie przyłącza, projekt wykonania kanalizacji, harmonogram prac itp.

Wybór wykonawcy oraz sporządzenie z nim umowy to kolejne aspekty, w których można popełnić wiele błędów – te zaś mogą okazać się tragiczne w skutkach. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę np. na dokładne określenie zakresu robót oraz terminów.

 

Planowanie budowy domu Oknoplast 

Błędy w trakcie budowy

Sam proces budowy wiąże się z ogromem rzeczy większych, które należy zaplanować i dobrze wykonać, ale i mnóstwem detali, o których łatwo zapomnieć w ferworze walki. Do jednych z najgorszych błędów należą źle wyprowadzone piony i poziomy ścian. Jeśli ten etap nie zostanie odpowiednio wykonany, narazi nas na duże koszty związane z wyrównywaniem oraz może spowodować problemy podczas osadzania okien.

Kolejnym często spotykanym efektem popełnionych błędów jest powstawanie mostków termicznych – te zaś mogą pojawić się w wielu miejscach, na przykład na ścianach (efekt źle dobranej zaprawy), a zwłaszcza w kilku najbardziej newralgicznych miejscach: okolicach okien i drzwi.

 

Budowa domu od podstaw

 

Idąc dalej tym tropem – wiele błędów można popełnić także podczas wyboru i instalacji stolarki okienno-drzwiowej. Chęć oszczędzenia na niej może się zemścić nieszczelnością i wspomnianymi mostkami termicznymi. Zacząć należy od wybrania odpowiednich okien, które będą „współpracowały” z domem. Przykładem mogą być energooszczędne okna Winergetic Premium o niskim współczynniku przenikalności cieplnej (nawet do Uw=0,6 W/m2K). Upewnij się także, że wybrałeś odpowiedni rodzaj montażu – szczególnie zalecanym jest tzw. „montaż ciepły” (warstwowy), zapewniający o wiele lepszą szczelność stolarki otworowej.

 

Błędy po budowie

Zbudowanie domu to nie wszystko – czasem jego wykończenie jest niemal równie wymagające, jak sama budowa. Warto zaplanować wykonanie elewacji na odpowiedni moment – tutaj niezwykle istotne są warunki atmosferyczne. Tynki zewnętrzne należy kłaść na wiosnę (maj-czerwiec) lub wczesną jesienią (wrzesień-październik). Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury mogą znacząco utrudnić właściwe wykonanie tynków.

Pozostały już „tylko” wnętrza – etap niezwykle kosztowny i czasochłonny, choć niepozbawiony jasnych stron. Widać już koniec budowy, przez co – nawet nieświadomie – zaczynasz przyspieszać, chcąc jak najszybciej zakończyć zmagania i zacząć korzystać z nowo wybudowanego lokum. Tak, jak przy całej budowie, również tutaj pośpiech jest złym doradcą. Wykonując prace budowlane we wnętrzu pamiętajmy o doborze właściwych materiałów, przechowywaniu ich w odpowiednich warunkach (zwłaszcza wylewek, gipsów, płyt kartonowo-gipsowych, paneli itp.) – unikaj nadmiernej wilgoci!

 

Ocieplanie ścian 

Istnieje wiele aspektów budowy, których nie poruszyliśmy w tym tekście. Tworzenie własnego miejsca na ziemi od podstaw jest przedsięwzięciem niezwykle złożonym, warto więc zasięgnąć rady i korzystać z usług profesjonalistów. Dużym wyzwaniem jest także optymalizacja kosztów, by nie wydać zbyt wiele, ale też nie starać się oszczędzać za wszelką cenę, szczególnie w kluczowych elementach, które po prostu muszą być dobrej jakości. Życzymy powodzenia w budowie domu i popełniania jak najmniej spośród wymienionych tu błędów!Poznaj nasze okna

Skomentuj

Najgorsze błędy popełniane w trakcie budowy domu

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry