Jakie nowości pojawią się w domu
Porady

Nowości technologiczne, które wkrótce opanują nasze domy

Otwierane głosem drzwi, okna i rolety, telewizory o zwijanym ekranie czy domowi asystenci o sztucznej inteligencji brzmią jak odległe marzenia miłośników technologii? Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami producentów sprzętów RTV i AGD, a także systemów smart house stosowanie tego typu nowatorskich rozwiązań będzie standardem szybciej, niż nam się wydaje. Przedstawiamy ułatwiające codzienne życie nowinki technologiczne, które już pojawiły się na rynku lub w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone do masowej sprzedaży.


Nowoczesne technologie zmieniają nasze domy


Rozwój technologii współcześnie jest tak szybki, że to, co dziś wydaje nam się futurystyczną wizją, w stosunkowo krótkim czasie wchodzi do codziennego użytku. Jeszcze dwadzieścia lat temu niewielu z nas posiadało telefon komórkowy, a obecnie trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Podobnie jest z technologiami wykorzystywanymi w domu. Można więc oczekiwać, że rozwiązania prezentowane aktualnie np. podczas największych na świecie targów elektroniki CES (Consumer Electronics Show), lada dzień zawitają do naszych mieszkań. Które z nich w niedalekiej przyszłości mają szansę unowocześnić naszą przestrzeń życiową i ułatwić nam funkcjonowanie?


Mówisz, masz – RTV sterowane głosowo


Niemal nikogo nie dziwi już widok osoby mówiącej do swojego smartfona. Rozwiązania bazujące na głosowych asystentach takich, jak Siri, Alexa, Google Asistant czy Bixby, coraz częściej dotyczą jednak również innego typu urządzeń RTV. Głosem można już obsługiwać nie tylko inteligentne telewizory, ale także słuchawki bezprzewodowe, laptopy, monitory, zestawy grające czy humanoidalne roboty.

Jak to możliwe? Sprzęty te wzbogacane są w wybrany program asystenta głosowego (najczęściej Google Asistant lub Alexa) lub parowane są ze specjalnym głośnikiem, np. Google Home. Po przeanalizowaniu i zrozumieniu naszego komunikatu głosowego, reagują one, wykonując polecenie. Problemem na polskim gruncie może być fakt, że jak dotąd sterowanie głosowe działa w większości przypadków wyłącznie w języku angielskim. Z roku na rok technologia jest jednak ulepszana. Już dziś producenci prezentują nam przykłady urządzeń sterowanych głosowo, które wzbogacone są o różne wersje językowe, a nawet sztuczną inteligencję.

Smart Voice


Obraz na szkle – nietypowe nowości


Chcąc wyprzedzić konkurencję, producenci co jakiś czas przedstawiają coraz bardziej futurystyczne, słuchające naszych komend sprzęty RTV. W tym roku podczas targów CES firma LG zaprezentowała widowni model sterowanego głosem inteligentnego telewizora, którego ekran… jest zwijany! Samsung przedstawił natomiast widowni bezramowy telewizor modułowy o technologii MicroLED. Wielkość ekranu modelu prezentowanego na CES wynosiła – bagatela – 146 cali, jednak rozmiar wyświetlania można dopasować do swoich wymagań pod względem wielkości i kształtu.

Już kilka lat temu w OKNOPLAST został stworzony prototyp inteligentnego okna. Okno to wyposażone jest w matrycę LCD typu transparent z integrowanym panelem dotykowym. W ten sposób możemy wyświetlać na szybie wszelkiego rodzaju obrazy, np. filmy, strony internetowe, prezentacje, aplikacje itd., oraz zarządzać nimi łatwo i wygodnie, jak na urządzeniu dotykowym.


Z telefonu – AGD obsługiwane aplikacją


Czasy, kiedy urządzenia takie, jak pralka, lodówka, piekarnik czy zmywarka miały niewiele przycisków czy pokręteł, odeszły bezpowrotnie. Dziś najnowsze modele posiadają dodatkowo dotykowy ekran, automatyczny dobór programu czy opcję symultanicznej pracy w dwóch różnych trybach. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że można uruchamiać je i wyłączać, a także monitorować i pauzować ich pracę za pomocą smartfonu, a niejednokrotnie również sterowania głosowego.

Oprócz tego aplikacja pomaga diagnozować usterki, a także można wybrać opcję automatycznej pracy, dzięki czemu urządzenie samo wybiera długość programu lub temperaturę.

Jak to możliwe? Sprzęty domowe sterowane aplikacją wyposażane są w łącza Wi-Fi oraz odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu możemy łączyć z nimi za pomocą naszego telefonu bądź laptopa.

Technologia smart w kuchni Oknoplast


Inteligentny dom – światła, okna, ogrzewanie

Sterowanie głosem powoli zaczyna być zauważalne również w technologii tzw. smart home. Jak działa inteligentny dom? Z pomocą nowoczesnych systemów można zdalnie – aplikacją mobilną lub głosowo – regulować ogrzewanie domu, oświetlenie pomieszczeń i otoczenia budynku, a także otwierać i zamykać okna, drzwi zewnętrzne, bramę garażową czy rolety. Niektóre rozwiązania pozwalają na podłączenie do systemu również nawodnienia ogródka, alarmu, systemu filtrującego basen, a nawet gniazdek elektrycznych. W ofercie OKNOPLAST można znaleźć zarówno system sterowania m.in. oknami, drzwiami i roletami za pomocą komend głosowych (Voice OKNOPLAST nagrodzony statuetką „Lider 2018” za najlepsze wdrożenie w obszarze nowych technologii), jak również poprzez aplikację mobilną (Smart OKNOPLAST)”.

Chociaż systemy inteligentnych domów mają już kilkuletnią tradycję na polskim rynku, w kraju nadal postrzegane są przede wszystkim jako wybór do ultranowoczesnych domów dla młodych osób. Pod uwagę powinni wziąć je jednak również seniorzy lub osoby, które sprawują opiekę nad osobami starszymi. Inteligentny dom będzie dużym ułatwieniem także dla niepełnosprawnych.


Domowy asystent SI


Jakie nowości związane z systemami inteligentnych domów czekają nas w najbliższych latach? Najnowszym rozwiązaniem, nad którym pracują najwięksi światowi producenci, są systemy domowe poszerzone o sztuczną inteligencję (SI). Co potrafi taki inteligentny dom? Na podstawie analizy naszych działań, potrafią one wskazać i zastosować najbardziej nam odpowiadające warunki, np. temperatury, wilgotności, zaciemnienia w pomieszczeniach.

Chociaż wizja głosowego uzgadniania zadań z domowym asystentem o sztucznej inteligencji brzmi jak sen miłośnika science fiction, nie jest tak odległa, jak się wydaje. Z pewnością system tego typu będzie jednak bardzo drogi, a przez to trudno dostępny dla przeciętnego człowieka. Należy więc go traktować raczej jako ciekawostkę, która ma szansę pojawić się w masowej sprzedaży nie wcześniej niż za dekadę.


Jeżeli chcesz zautomatyzować swój dom już teraz, wybierz łatwo dostępny, bezprzewodowy system inteligentnego domu sterowany aplikacją, taki jak np. Smart OKNOPLAST. System ten umożliwia sterowanie drzwiami, oknami i roletami za pomocą aplikacji na mobilnym urządzeniu, pilota lub włączników montowanych na ścianie. Więcej o tych rozwiązaniach można dowiedzieć się tu https://oknoplast.com.pl/smart/


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Nowości technologiczne, które wkrótce opanują nasze domy

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry