okna niepełnosprawni
Porady

Okna dla osób z niepełnosprawnością

Przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osób z niesprawnością ruchową to zadanie o wiele bardziej wymagające niż montaż specjalnych poręczy czy wybudowanie podjazdu. Aby mogły się one w pełni cieszyć ze swobody w codziennym życiu, warto już na etapie projektowania pomyśleć o wyborze odpowiedniej stolarki okiennej. Jakie systemy wybrać, aby zapewnić komfort obsługi i użytkowania osobom niepełnosprawnym?

Według polskiego prawa budowlanego obowiązek przystosowania nowo stawianego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych ciąży wyłącznie na inwestorach obiektów użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego. Oczywiście trzeba zastosować je również w przypadku budownictwa jednorodzinnego, gdy co najmniej jednego z domowników dotyka problem niesprawności ruchowej. Jedną z poważnych niedogodności jest dla osób poruszających się na wózku lub o ograniczonym zakresie ruchów jest obsługa okien. Przeważnie mają one problem z dosięgnięciem klamki, przez co nie mogą swobodnie obsługiwać okna, drzwi. Jak zapobiec tego typu kłopotom? Wybierając rozwiązania, dostosowane do potrzeb każdego użytkownika.

Wysokość montażu

Osoby poruszające się na wózku – czy to napędzanym siła mięśni, czy też elektrycznie – mają zupełnie inną perspektywę. Siedząc średnio około 50 centymetrów od poziomu posadzki, widzą to samo w odmienny sposób i dosięgnąć mogą znacznie niżej niż osoby stojące. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, według koncepcji projektowania uniwersalnego należy osadzać okna na takim poziomie, aby osoby niepełnosprawne mogły samodzielnie je obsługiwać i móc obserwować krajobraz za oknem. Jaka jest więc optymalna wysokość montażu? Dolna krawędź okna nie powinna znajdować się wyżej niż 85 centymetrów od poziomu posadzki.

Odpowiedni parapet

Zamontowanie okna na odpowiedniej wysokości to nadal za mało, aby osoba z niesprawnością ruchową mogła z niego korzystać komfortowo i – co najważniejsze – samodzielnie. Przystosowując budynek do jej potrzeb, trzeba pamiętać także o odpowiednim osadzeniu parapetów. Powinny one, podobnie jak dolna krawędź okna znajdować się maksymalnie na wysokości 85 cm od podłogi. Kluczowa jest także ich szerokość, ponieważ nie mogą one wystawać poza płaszczyznę ściany więcej niż na 5 cm. Dlaczego? Szerszy parapet może blokować lub znacznie ograniczać zakres ruchu osoby próbującej dosięgnąć klamkę z pozycji siedzącej.

Najważniejsza… klamka!

Nawet nisko osadzone okno może stanowić barierę nie do pokonania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Pamiętać trzeba, aby montować systemy z klamką umieszczoną na wysokości 85-120 cm od podłogi. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór stolarki okiennej z okuciami umożliwiającymi montaż klamki na dolnej, poziomej części ramy. Co więcej, klamka powinna mieć kontrastującą do ramy okna barwę i taką budowę, aby umożliwiała otwierane za pomocą jednej ręki. Możliwe jest to w przypadku specjalnie wydłużonych klamek okiennych w postaci dźwigni, które są prostsze w obsłudze niż klamki gałkowe czy standardowe klamki do okien.

Sposób otwierania

Jedyną z najważniejszych kwestii podczas wyboru i montażu okien w przestrzeni, którą będzie użytkowała osoba niepełnosprawna jest sposób ich otwierania. Które z dostępnych na rynku rozwiązań sprawdzi się najlepiej w przypadku osób poruszających się na wózku? Polecane są dla nich modele uchylne, przesuwne oraz obrotowe. Najczęściej wybierane są okna uchylne, które należy jednak dostosować według opisanych wyżej zasad (klamka, parapet, wysokość montażu). Mogą one mieć specjalny typ okucia, który nie tylko umożliwia montaż klamki na dolnej, poziomej belce ramy skrzydła okna, ale też ułatwia korzystanie z okna. Po przekręceniu klamki skrzydła okiennego nie trzeba przyciągać do siebie, ponieważ automatycznie wysuwa się ono w stronę wnętrza pomieszczenia. Dla osób leżących lub mających problem z unoszeniem rąk zalecane jest zastosowanie systemu automatycznego sterowania oknami za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej w ramach systemu inteligentnego domu (np. SMART od OKNOPLAST).

Bez progu, bez barier

W domu jednorodzinnym lub mieszkaniu na parterze warto zamontować także drzwi tarasowe, które będą odpowiednie dla osób poruszających się na wózku i mających problemy z chodzeniem. Jeśli zastosuje się w nich klamkę zewnętrzną z kluczem, mogą stanowić dodatkowe wejście do domu bez konieczności budowy podjazdu. Najlepszym wyborem przy dostosowywaniu domu czy mieszkania do potrzeb osób niepełnoprawnych są okna podnośno-przesuwne HST (np. HST Motion lub HST Premium od OKNOPLAST). Nie tylko pozwalają one na stworzenie szerokiego światła przejścia/przejazdu, ale też mają obniżony próg, który z łatwością można pokonać na wózku lub gdy trudność sprawia unoszenie nóg. Drzwi tego typu otwiera się niemal bez użycia siły, ale można je też napędzać dodatkowo silnikiem i sterować nimi zdalnie pilotem lub aplikacją mobilną.


Okna Winergetic

Okna Winergetic


Poznaj nasze okna

Okna dla osób z niepełnosprawnością
Do góry