Home Baza wiedzy Okna na wymiar – wszystko, co chcesz wiedzieć

Okna na wymiar – wszystko, co chcesz wiedzieć


Drzwi balkonowe PAVA OKNOPLAST

opublikowane 04 mar 2024

4 minuty

Jeszcze kilka lat temu w niemal co drugim budowanym domu stosowano okna typowe, czyli o standardowych wymiarach. Dziś wybiera je zdecydowanie mniej inwestorów i triumfy święcą okna na wymiar. Dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze fakty o oknach produkowanych w rozmiarach nietypowych.

SPIS TREŚCI

 1. Jakie są wymiary okien standardowych?
 2. Gdzie współcześnie wykorzystuje się okna typowe?
 3. Czy okna na wymiar są droższe? Dlaczego?
 4. Ile czeka się na okna na wymiar?
 5. Jakie są etapy produkcji okien na wymiar?

Jakie są wymiary okien standardowych?

Okna typowe, czyli inaczej okna standardowe, to plastikowa stolarka okienna o z góry określonych, najbardziej popularnych na rynku wymiarach. Określone są one w normie branżowej BN-85/7153-02 skierowanej do producentów okien PVC. W dokumencie tym znaleźć można wymiary kilkudziesięciu okien i drzwi balkonowych. Norma nie tylko określa ich niezmienne wymiary (szerokość i wysokość), ale też sposób otwierania skrzydeł oraz podział poszczególnych kwater.

Na liście okien typowych, a więc standardowych, znajdują się więc jedno- lub dwuskrzydłowe okna uchylne i uchylno-rozwiernie. Okna standardowe, w odróżnieniu od okien na wymiar, mają więc skrzydła otwierane w określony z góry sposób i w konkretnym kierunku. Najpopularniejsze wymiary okien typowych to – w  przypadku modeli jednoskrzydłowych – 865 x 1135 lub 1435 mm, a przy oknach dwuskrzydłowych – 1165 x 1135 mm i 1465 x 1435 mm.

Zobacz też:

Okna na wymiar – jak powstaje Twoje okno?

Gdzie współcześnie wykorzystuje się okna typowe?

Planujesz zamawianie stolarki okiennej i nie wiesz, czy wybrać okna typowe, czy okna na wymiar? Jeszcze niecałą dekadę temu okna standardowe, a więc o określonych z góry wymiarach, wybierało niemal 50-60 proc. inwestorów prywatnych. Korzystali oni z gotowych lub indywidualnych projektów architektonicznych domów jednorodzinnych z zaplanowanymi oknami typowymi.

Takie podejście wymuszało zastosowanie okien o konkretnych wymiarach, podziałach i sposobie otwierania. Budynki były więc do siebie zbliżone wyglądem elewacji, a także nie zawsze oferowały funkcjonalność dopasowaną do stylu życia mieszkańców (m.in. przez narzucone z góry podziały czy sposób otwierania). Dziś w budownictwie jednorodzinnym niemal 90 proc. inwestorów stawia na okna na wymiar. Okna typowe wykorzystuje się natomiast z powodzeniem w budownictwie deweloperskim, np. w blokach mieszkalnych, a także przy wymianach okien w starym budownictwie.

Dom z oknami winergetic standard OKNOPLAST
System WINERGETIC STANDARD

Niski próg w drzwiach tarasowych HST OKNOPLAST
Zobacz też:

Ile kosztują okna OKNOPLAST?

Czy okna na wymiar są droższe?

Cena okien na wymiar jest wyższa od okien standardowych, czyli okien typowych. Wynika to z faktu, że okna typowe produkowane są w dużej liczbie w konkretnych wymiarach bez konieczności zmiany ustawień maszyn produkcyjnych. Producent okien PVC może więc wytworzyć dużą liczbę takich samym okien i przechowywać je w magazynie. W przypadku okien na wymiar ustawienia urządzeń są regulowane po wykonaniu każdego pojedynczego okna. Nie produkuje się też takiej stolarki „na zapas”, a tylko przy konkretnym zamówieniu.

Mimo że okna na wymiar mają cenę nieco lub znacznie wyższą niż okna typowe (zależnie od wybranych parametrów i wymiarów stolarki), cieszą się dużym powodzeniem. Ich zaletą jest możliwość pełnej personalizacji zamówienia. Produkowane na wymiar okna, drzwi balkonowe czy tarasowe będą pasować do wizji inwestora pod względem estetyki, ale też funkcjonalności czy parametrów takich jak przenikalność cieplna. Dzięki oknom na wymiar budynek nabierze indywidualizmu.

Drzwi tarasowe hst slid lunar OKNOPLAST
Drzwi tarasowe Slide w salonie z wyjściem na ogród

Ile czeka się na okna na wymiar?

Planujesz zamówić okna na wymiar do nowo budowanego lub remontowanego budynku? Weź pod uwagę to, że – w odróżnieniu od okien typowych, które często dostępne są „od ręki” – konieczne będzie czekanie na produkcję. Ile czeka się na okna na wymiar? Konkretne terminy dostarczenia gotowych okien na wymiar ustalane są podczas składania zamówienia. Średnio jednak czas oczekiwania wynosi kilka tygodni. Data produkcji okien na wymiar uzależniona jest od aktualnej dostępności elementów niezbędnych do wytworzenia zamówienia, terminów dostaw materiałów i zajętości linii produkcyjnej.

W przypadku białych okien na wymiar okres produkcji i dostarczenia zamówienia do inwestora jest nieco krótszy (białe profile zazwyczaj są dostępne od razu). Średnio wynosi 2-4 tygodnie. Nieco dłużej trzeba poczekać na okna na wymiar wytwarzane z kolorowych lub okleinowanych profili. W takim przypadku czas oczekiwania na okna na wymiar wynosić może do 4-6 tygodni. Oczywiście przy bardzo obszernych lub skomplikowanych zamówieniach czas ten może się nieco wydłużyć.

Okno PIXEL oknoplast o kształcie koła
Okno PIXEL OKNOPLAST o kształcie koła

Jakie są etapy produkcji okien na wymiar?

Produkcja okien na wymiar jest dłuższa, ponieważ jest bardziej skomplikowana niż w przypadku okien typowych. Pierwszym krokiem jest wizyta w salonie sprzedaży. Po nim na Twojej budowie czy w remontowanej nieruchomości pojawi się specjalista, który wymierzy otwory okienne i określi rodzaj oraz grubość murów. Na tym etapie może on nie tylko wychwycić potencjalne problemy montażowe, ale też doradzić, jaka stolarka na wymiar będzie najlepszym wyborem. Następnym etapem jest wykonanie szczegółowej wyceny i ustalenie terminu realizacji zamówienia.

Po złożeniu zamówienia na okna na wymiar do pracy przystępuje producent stolarki. Bazuje on na szczegółowych notatkach dotyczących wymiarów, wyglądu czy parametrów okien wskazanych przez inwestora. Najpierw z magazynu pobierane są konkretne profile, które docinane są na wymiar i łączone w ramę. Trzeba pamiętać, że okna na wymiar z jednego zamówienia różnią się między sobą, więc maszyny do cięcia i montażu profili będą mieć stale zmieniane ustawienia. Po zmontowaniu okna na wymiar poddawane są skrupulatnej kontroli jakości w fabryce, a także oklejane i pakowane na czas transportu. Ostatni krok to dostarczenie okien na wymiar do klienta oraz montaż.

Chcesz zamówić estetyczne, ciepłe i nowoczesne okna na wymiar? Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami czekających na Ciebie w salonach sprzedaży w całej Polsce.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów