okna mity
Okna

Okna PVC – obalamy mity cz. 1

Pierwsze okna w ramami z PVC wyprodukowane zostały w połowie XX wieku. Mimo to dziś stolarka plastikowa nadal wśród niektórych budzi kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy to prawda, że białe okna z PVC z czasem żółkną. Pojawia się też pytanie o to, czy polichlorek winylu, z którego są wykonane, jest szkodliwy dla zdrowia ludzi. Ciekawość budzi również kwestia, czy okna z PVC sprzyjają rozwojowi pleśni. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ obalamy mity dotyczące okien plastikowych.

PVC (od ang. polyvinyl chloride), czyli polichlorek winylu, to polimer wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Stosuje się go w różnych gałęziach gospodarki, w tym w branży stolarki okiennej i drzwiowej. Chociaż do produkcji okien wykorzystywany jest od ponad siedmiu dekad, a sama technologia wytwarzania ram PVC uległa przez ten czas radykalnej zmianie, nadal pokutuje na ich temat wiele mitów. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym z nich.


Mit 1. Czy białe okna z PVC żółkną?

Przez lata najbardziej popularne były białe okna plastikowe. W wyniku długotrwałego działania promieni słonecznych i zanieczyszczeń powietrza (np. dwutlenku i trójtlenku siarki, tlenku azotu czy tlenku węgla) ich ramy z biegiem lat traciły odcień śnieżnej bieli. Dlaczego? Uszkodzeniu ulegała struktura polimerów w tworzywie sztucznym z polichlorkiem winylu, co przejawiało się m.in. żółknięciem i matowieniem ram. Chociaż od tego momentu technologia produkcji okien PVC poszła do przodu, nadal popularne jest twierdzenie, że białe okna PVC z czasem żółkną. Czy to prawda? W przypadku wysokiej jakości okien znanych producentów zdecydowanie nie. Współcześnie, w odróżnieniu od pierwszych lat po pojawieniu się okien plastikowych na polskim rynku, nie dochodzi do zmian koloru białych ram okien PVC.

Ich skład wzbogacany jest o stabilizatory – głównie wapniowo-cynkowe, które wyparły stosowane dawniej i szkodliwe dla zdrowia ludzi stabilizatory ołowiowe czy kadmowe. Jaki jest ich cel? Dzięki nim ramy okien z PVC przez zdecydowanie dłuższy czas niż dawniej zachowują swoją barwę i strukturę, np. nie żółkną i nie matowieją.

Kluczowe dla zachowania białych okien PVC w dobrej kondycji jest ich odpowiednia pielęgnacja. Ramy plastikowe w białych oknach powinny być regularnie czyszczone z zastosowaniem łagodnych detergentów, bez związków zasadowych, kwasowych i elementów ściernych, aby nie uszkodzić powierzchni.

białe okna pvcMit 2. Czy okna plastikowe sprzyjają powstawaniu pleśni we wnętrzach?

Wśród mitów na temat okien PVC często pojawia się teza, że mogą one sprzyjać powstawaniu pleśni we wnętrzach. Czynników, które pozwalają na rozwój mikrogrzybów w pomieszczeniach z oknami, jest kilka. Przede wszystkim w lokalu musi panować wysoka wilgotność przy jednocześnie braku odpowiedniej wentylacji. Sprzyjać pleśni mogą również zbyt szczelne okna bez funkcji mikrowentylacji. Przy wystąpieniu jednocześnie wszystkich tych czynników wilgoć może się skraplać i osadzać w chłodnych miejscach m.in. na ścianach zewnętrznych, na krawędziach szyb okien czy w miejscu styku ościeżnicy okna ze ścianą. Zawilgocone ściany w ogrzewanym pomieszczeniu to natomiast idealne środowisko do życia dla mikrogrzybów. Czy oznacza to jednak, że plastikowe okna są przyczyną pleśni we wnętrzach? Absolutnie nie. Winowajcą jest niewłaściwa wentylacja.

Współcześnie ze świecą można szukać modeli okien PVC, które nie byłyby wyposażone w opcję mikrowentylacji. Co więcej, solidni producenci oferują klientom dodatkowe nawiewniki (np. antysmogowe OKNOPLAST Insolio Premium czy Urbino Premium), systemy wentylacji obwodowej okien (np. OKNOPLAST effiAIR) czy możliwość zdalnego sterowania oknami przez smartfon, który pozwala na wietrzenie pomieszczeń nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu (np. OKNOPLAST Smart). Nie chcąc doprowadzić do wystąpienia pleśni we wnętrzach, niezależnie czy okna w budynku wykonane są z PVC, drewna czy aluminium, konieczne jest regularne wietrzenie – najlepiej dwa razy dziennie. Warto także sprawdzić efektywność systemu wentylacji w budynku.

Oknoplast effiAIR
System efektywnej wentylacji obwodowej OKNOPLAST effiAIR


Mit 3. Czy okna PVC mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Stara zasada mówi, że boimy się tego, czego nie znamy. Zgodnie z nią, gdy okna PVC zaczęły wchodzić na polski rynek, pojawiło się wiele opinii na temat ich szkodliwości dla zdrowia. Do dziś pokutuje przekonanie, że mogą one – w określonych warunkach – wyrządzać szkodę kondycji zdrowotnej ludzi. Jest to mit, który nie ma jednak poparcia w rzeczywistości. Współczesne okna PVC powstają w zgodzie z rygorystycznymi normami dotyczącymi zarówno surowców, jak i samego procesu produkcji. Regularnie są kontrolowane i dopuszczane do użytku m.in. przez Państwowy Zakład Higieny jako nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt w codziennym użytkowaniu. Zawartość polichlorku winylu jest w nich również znikoma, zdecydowanie mniejsza niż w początkowych latach produkcji stolarki plastikowej.

Inna teoria dotycząca okien PVC mówiła, że emitują one szkodliwe substancje, takie jak dioksyny, chlorowodór i furany. Owszem, mogą być one uwalniane z okien, ale – co należy podkreślić – wyłącznie w wyniku działania bardzo wysokiej temperatury (powyżej 120 stopni Celsjusza) na okna, np. w wyniku pożaru. Do tego, jak udowodniono, ilości tych substancji w są znikome, występują w dymie na porównywalnym poziomie co w przypadku spalania innych materiałów. Skład ram okien i ościeżnic z PVC jest jednak tak opracowany, aby nie był trudnopalne oraz szybkogasnące. Innymi substancjami, które mogą budzić obawy użytkowników okien PVC, są ołów czy kadm. Dawniej stosowane były one powszechnie jako stabilizatory PVC, jednak obecnie niemal zupełnie wyparte zostały przez stabilizatory wapniowo-cynkowe oraz degradowalne plastyfikatory ftalanowe. Nawet jeżeli zdarzyłoby się trafić gdzieś na okna ze stabilizatorem ołowianym czy kadmowym, nie należy się obawiać. Te pierwiastki po związaniu w strukturze PVC są unieszkodliwiane, nie uwalniają się i nie działają toksycznie.

zdrowe okna


Chcesz poznać więcej faktów o oknach PVC? Już wkrótce następny artykuł, w którym obalimy kolejne mity na temat okien plastikowych.


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Okna PVC – obalamy mity cz. 1

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry