Home Baza wiedzy Okna trzyszybowe – kiedy warto je wybrać?

Okna trzyszybowe – kiedy warto je wybrać?


Okna trzyszybowe - Oknoplast

opublikowane 15 sty 2024

3 minuty

Istnieje ogromna różnica pomiędzy właściwościami okien trzyszybowych oraz dwuszybowych. Jaki pakiet szybowy dobrać do naszej inwestycji oraz jakie korzyści płyną z pakietu o niskim współczynniku przenikania ciepła? W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści:

 1. Co to jest pakiet szybowy?
 2. Dlaczego okna trzyszybowe stosuje się w budownictwie energooszczędnym?
 3. Rodzaje szkła w oknach trzyszybowych
 4. Okna trzyszybowe – podsumowanie
 5. FAQ

Co to jest pakiet szybowy?

Już na etapie wizyty w salonie, gdy będziemy przeglądać różne systemy okienne, pojawi się zagadnienie pakietu szybowego. Szyba w oknie może stanowić w niektórych przypadkach nawet 90% powierzchni całego okna i ma znacznie większy wpływ na właściwości izolacyjne całego systemu niż rama. Pakiet szybowy składa się z tafli szkła, pomiędzy którymi tworzą się komory wypełnione gazem. Okna trzyszybowe to inaczej zwane okna dwukomorowe. Dodatkowa tafla szkła w środku, która dzieli wnętrze na dwie komory stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, która ma kluczowy wpływ na parametr Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby.

Komory pakietu szybowego wypełniane są gazem szlachetnym. Najpopularniejszy jest argon; czasem, aby uzyskać wyższą izolację, stosuje się także droższy krypton. Oba gazy charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i w produkcji nowoczesnych systemów okiennych są nieocenione. Całość pakietu szybowego zamykana jest ramką, która w standardowych oknach wykonana była z aluminium. W nowoczesnych systemach okiennych OKNOPLAST jak PRISMATIC lub PIXEL mamy możliwość zastosowania ciepłej ramki dystansowej Warmatec wykonanej ze stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, która przewodzi nawet pięć razy mniej ciepła.

Tak przygotowany pakiet szybowy montuje się w odpowiednio zaprojektowanej ramie. Obecnie rzadko stosuje się okna dwuszybowe; trzyszybowy wariant przekłada się na szybszy zwrot inwestycji.

Okno trzyszybowe - Pixel - Oknoplast
Okno trzyszybowe – Pixel – Oknoplast

Dlaczego okna trzyszybowe stosuje się w budownictwie energooszczędnym?

Okna z pakietem dwukomorowym są grubsze niż w przypadku pakietu jednokomorowego, dlatego nie w każdym rodzaju budownictwa można zastosować wariant trzyszybowy. Mowa tu o bardzo starych budynkach bez zewnętrznej warstwy ocieplenia. W takiej konstrukcji nie można stosować głębokiej zabudowy okien, co ogranicza ich wybór.

Na szczęście już od wielu lat główny kierunek rozwoju budownictwa to energooszczędność. To oznacza, że okna z oferty OKNOPLAST zastosujemy w blokach mieszkalnych, zabudowie domów szeregowych lub w domach wolnostojących. Dlaczego warto zainwestować w okna energooszczędne? Głównym atutem jest uzyskanie pozytywnego bilansu energetycznego domu, co przełoży się na niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie. Im mniej ogrzewamy budynek, tym niższe koszty jego utrzymania. W perspektywie roku można uzyskać znaczącą kwotę oszczędności, co będzie skalowane w perspektywie kolejnych lat eksploatacji.

Okna trzyszybowe dzięki większej warstwie izolacji oraz grubszym profilom oferują również bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, co ma istotne znaczenie w zapewnieniu wysokiego komfortu domowników.

Za przykład może posłużyć nam PRISMATIC, jeden z najnowszych modeli w portfolio OKNOPLAST. System ten oferuje bardzo niską wartość parametru Uw dla okna referencyjnego 0,78 W/(m²K) przy zastosowaniu pakietu szybowego parametrze Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Warmatec. Są to parametry doskonałe dla budownictwa energooszczędnego. Równocześnie system PRISMATIC zapewnia izolację akustyczną na poziomie Rw = 38 dB, co sprawia, że hałas napływający z zewnątrz (np. przy ulicy z regularnym ruchem samochodowym) będzie skutecznie izolowany.

Okno trzyszybowe - Prismatic - Oknoplast
Okno trzyszybowe – Prismatic – Oknoplast

Rodzaje szkła w oknach trzyszybowych

Okna trzyszybowe muszą być wyposażone w szklenie o odpowiednim standardzie. Szyby w oknach OKNOPLAST pokrywane są specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi, które poprawiają izolację cieplną w pomieszczeniach. Dostępne są również pakiety szybowe o podwyższonej odporności na próby włamania, w których stosuje się szkło hartowane. Wysoką jakość uzyskujemy dzięki ścisłej kontroli nad produkcją pakietów szybowych. Zastosowanie nowoczesnych skanerów pozwala na lepszą kontrolę materiałów i likwidację nawet najmniejszych wad lub zabrudzeń szkła. W efekcie możemy dopasować szklenie do każdego rodzaju wnętrza i przeznaczenia obiektu.

Okna trzyszybowe – podsumowanie

Okna trzyszybowe stanowią doskonały wybór dla tych, którzy szukają rozwiązań energooszczędnych i efektywnych termicznie. Ich zaawansowana konstrukcja, zawierająca trzy szyby oraz komory wypełnione gazem szlachetnym jak argon lub krypton, zapewnia znacznie lepszą izolację termiczną i akustyczną niż tradycyjne okna dwuszybowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak ciepłe ramki dystansowe Warmatec w systemach OKNOPLAST (PRISMATIC, PIXEL), uzyskuje się jeszcze lepsze parametry izolacyjne, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania oraz wyższy komfort mieszkańców. Okna trzyszybowe są szczególnie zalecane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, gdzie każdy element konstrukcji ma kluczowe znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. Dzięki nim, możemy cieszyć się ciepłem i ciszą w naszych domach, jednocześnie dbając o środowisko i redukując koszty eksploatacji.

FAQ – Okna trzyszybowe

Czy warto inwestować w okna trzyszybowe?

Sens wielokrotnej szyby polega na zwiększeniu izolacji termicznej. Od kilku lat potrójna szyba stała się standardem w budownictwie okiennym. Powodem tego są stale rosnące ceny energii oraz zwiększona świadomość ekologiczna. Wybór szyb ma bezpośredni wpływ na bilans energetyczny całego budynku. Inwestycja ta zatem szybko się amortyzuje poprzez spadek kosztów energii. Nawet zakładając stałe koszty energii w stosunku do oszczędności energii, inwestycja zazwyczaj się opłaca.

Jaka jest różnica między potrójnym a podwójnym szkleniem?

Podwójne szklenie było pierwszym krokiem w dziedzinie szklenia izolacyjnego. Powietrze między szybami izoluje i zapewnia znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż wszystkie wcześniejsze rozwiązania okienne. Chociaż podwójne szklenie było przez długi czas standardem w budownictwie okiennym, obecnie zostało zastąpione przez potrójne szklenie. Podwójne szyby nadal znajdują zastosowanie w wielu obszarach, takich jak ogrody zimowe czy inne budynki lub dobudówki, które nie należą do głównej części budynku mieszkalnego.

Czy potrójne szyby są lepsze niż podwójne?

Potrójne szklenie było kolejnym logicznym krokiem w rozwoju budownictwa okiennego i obecnie jest standardem. Dostępne są jednak także pakiety czteroszybowe. Różnica między dwukrotnym a potrójnym szkleniem polega na tym, że potrójne szyby pozwalają uciekać tylko połowie tyle ciepła. Zatem możliwe są znaczne oszczędności. Jeśli Twoje budynki są wyposażone w podwójne szyby, z energetycznych powodów powinieneś rozważyć zakup okien z potrójnymi szybami.

Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz?

Okna trzyszybowe są znane ze swoich doskonałych właściwości izolacyjnych. Ponieważ składają się z trzech warstw szkła i dwóch przestrzeni izolacyjnych, prawie nie przepuszczają ciepła do zewnętrznej szyby, która pozostaje zimna. Ten fakt sprzyja tworzeniu się kondensatu na zewnętrznej szybie. Nie jest to więc błąd ani oznaka defektu, ale efekt wskazujący na dobre właściwości izolacyjne okna.

Ile można oszczędzić przy oknach trzyszybowych?

Różnica między podwójnym a potrójnym szkleniem polega na około dwukrotnie lepszych właściwościach izolacyjnych. Aby móc określić dokładne możliwości oszczędności w konkretnym przypadku, należałoby skonsultować się z ekspertem, który mógłby obliczyć oszczędności. Ogólnie rzecz biorąc, potrójne szklenie pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na kosztach energii, pod warunkiem że reszta budynku posiada odpowiednią izolację. Koszty modernizacji okien zatem zazwyczaj amortyzują się bez problemu przez cały okres ich użytkowania.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów