Home Baza wiedzy Okno nieotwierane – czy i gdzie warto je zamontować?

Okno nieotwierane – czy i gdzie warto je zamontować?


Okno PIXEL - stałe szklenie

opublikowane 13 lis 2018

2 minuty

Niezbyt często zdarza nam się widzieć okno nieotwierane, czyli tzw. FIX, w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. To rozwiązanie jest o wiele bardziej popularne w biurowcach, sklepach, galeriach handlowych itp. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy jest sens w ogóle rozważać je w kontekście mieszkań i domów prywatnych?  

Bardziej szczelne nie będą

Najważniejszą różnicą pomiędzy oknami nieotwieranymi, a standardowymi przeszkleniami, jest ich szczelność. Każde okno z funkcją otwierania będzie z powodu samej tylko konstrukcji mniej szczelne, dlatego FIX-y stanowią idealny kompromis pomiędzy oknem a… ścianą, nie musimy bowiem rezygnować z naturalnego światła, a jednocześnie znacząco poprawiamy parametry izolacyjne naszego domu.

Blaski…

Okna nieotwieralne i duże przeszklenia – te dwa pojęcia idealnie się dopełniają. Jako, że konstrukcja nieotwieranego okna jest lżejsza od standardowego, możemy postawić na większą powierzchnię szyb, uzyskując tym samym świetne wrażenia wizualne oraz naprawdę dużą ilość światła naturalnego. To rozwiązanie często stosuje się w biurach, gdzie potrzebne jest światło słoneczne, a kwestię wentylacji załatwia zwykle klimatyzacja, jednak nie tylko tam. Modnym i estetycznym rozwiązaniem jest stworzenie przeszklonego naroża, na przykład w części jadalnej lub wypoczynkowej salonu. Więcej naturalnego światła w mieszkaniu? Sprawdź okna PIXEL!

…i cienie

Nie ma róży bez kolców. Szyby wklejane mają także swoje problemy, z którymi – jeśli zdecydujemy się na ich zakup – będziemy musieli jakoś sobie radzić. Po pierwsze: wietrzenie. Nie zawsze wentylacja grawitacyjna w naszych domach radzi sobie z usuwaniem przykrych zapachów – ba! – czasem nawet instalacja mechaniczna potrzebuje naszej pomocy. Wówczas nic nie zastąpi otwarcia okien na oścież. Istnieje jedno, dość oczywiste rozwiązanie: niech jedno bądź dwa okna w pomieszczeniu wciąż pozostaną otwierane, reszta może być zespolona. Powiedzmy sobie szczerze: i tak mamy swoje ulubione okna, które otwieramy częściej. Zazwyczaj są to te, do których mamy najbliżej na przykład podczas robienia obiadu czy oglądania ulubionego serialu. Drugim problemem, z jakim musimy sobie poradzić, jeśli już wybraliśmy okno nieotwierane, jest uciążliwe mycie. O ile szyby zamontujemy na parterze, to nic złego się nie dzieje – wystarczy wyjść na zewnątrz i umyć, co trzeba, w razie konieczności, wspomagając się stopniem czy drabiną. Co jednak z oknami na piętrze? Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie FIX-ów na parterze oraz zwykłych okien na piętrze. Oszczędzi to wielu problemów, a jednocześnie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się efektownymi przeszkleniami przynajmniej w jednej części domu.  

Trudny wybór? Może być jeszcze trudniejszy

Wymieniliśmy po dwie zalety i wady okien nieotwieranych. Jeśli wciąż się zastanawiacie nad tym, jaki typ okna wybrać do Waszego domu i czy w ogóle korzystać z szyb wklejanych… mamy dla Was coś jeszcze… Okno nieotwierane jest  tańsze od standardowego przeszklenia. I nie jest to różnica symboliczna. Szacuje się, że taka szyba kosztuje aż o 40% mniej! To ogromna zmiana, która może dać nam oszczędności w wysokości nawet kilku tysięcy złotych! Sami oceńcie, czy okno nieotwierane to niepotrzebna fanaberia, czy też praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu doświetlimy wnętrza naszych domów. Pamiętajcie tylko, by dokładnie przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza w kontekście mycia okien oraz wentylacji. Powodzenia w planowaniu!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Okno Koncept Oknoplast
Koncept

Okno KONCEPT to uniwersalne połącznie klasycznej estetyki i użytkowych właściwości, które sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych, szeregowych, czy jednorodzinnych. Prosty, geometryczny profil okna KONCEPT kryje w sobie optymalne rozwiązania technologiczne: zaczepy antywyważeniowe SafetyPlus dla większego bezpieczeństwa, czy mechanizm blokowania uchyłu dla lepszego komfortu.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów