Home Baza wiedzy Okno w łazience – pomysły na dekoracje

Okno w łazience – pomysły na dekoracje


łazienka.main

opublikowane 27 kwi 2021

4 minuty

Czasy ciemnych łazienek bez okien minęły bezpowrotnie. W nowym budownictwie, niezależnie czy mowa o bloku z mieszkaniami, czy o domu jednorodzinnym, pomieszczenie to najczęściej posiada mniejsze lub większe okno. Jak je udekorować, aby jednocześnie zdobiło wnętrze i chroniło Twoją prywatność? Przedstawiamy pomysły na aranżację okna w łazience.

Zalet okna w łazience nie sposób przecenić. Przede wszystkim doświetla ono wnętrze, dzięki czemu w ciągu dnia można z pomieszczenia korzystać bez włączania sztucznego oświetlenia. Promienie słoneczne wpadające z zewnątrz dogrzewają również łazienkę, co przekłada się na niższe zużycie energii cieplnej. Otwierane okno w łazience, zwłaszcza z systemem wentylacji obwodowej (np. OKNOPLAST effiAIR), pozwala na regularne i komfortowe wietrzenie również w chłodne dni. W efekcie obniżeniu ulega poziom wilgotności powietrza, przez co zmniejsza się ryzyko rozwinięcia się pleśni. Pionowe czy poziome, duże czy małe, od sufitu po podłogę czy lufcik przy suficie? Niezależnie od typu okna łazienkowego, które znajduje się w Twojej łazience, z pewnością zastanawiasz się, jak je udekorować. To prostsze, niż się wydaje.

System effiAIR OKNOPLAST


Co na okno w łazience? Wybierz rolety wodoodporne.

Zastanawiasz się, czym zasłonić okno łazienkowe? Kluczowa jest dla Ciebie intymność w tym pomieszczeniu? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się przeznaczone do wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeń rolety wodoodporne – w wersji klasycznej, plisowanej czy do okien dachowych. Modele rolet wodoodpornych od standardowych rolet różnią się wykorzystaną do stworzenia przesłony tkaniną. Najczęściej jest to gładki, pozbawiony porowatości i odznaczający się ścisłym splotem materiał poliestrowy z powłoką teflonową. Dzięki swojej specyficznej budowie nie chłonie on wilgoci nawet przy bardzo dużej wilgotności powietrza. W przypadku rolet wykonanych z niewodoodpornych tkanin skraplająca się na ich powierzchni para wodna może z czasem doprowadzić do rozwoju pleśni, co niekorzystne jest zwłaszcza dla osób borykających się z problemami z układem oddechowym czy alergiami.

Dekoracja okna w łazience. Może żaluzje z szerokimi lamelami?

Na okno w łazience wybrać można także eleganckie żaluzje – szczególnie niezwykle modne żaluzje o szerokich lamelach (25, 35 czy nawet 50 mm). Wykonane mogą być one z egzotycznego drewna zabezpieczonego skutecznie przed wilgocią np. olejem do drewna lub odpornego na działanie wody aluminium. Są one dobrym pomysłem zwłaszcza w przypadku łazienek z dużym oknem. Nawet przy sporych wymiarach przesłony zachowują one sztywność i pozwalają szybko zakryć przeszklenie. Chętnie wykorzystują je w swoich projektach architekci wnętrz. Dzięki żaluzjom z szerokimi lamelami zamontowanym nie tylko we wnęce okiennej, ale na całej szerokości ściany, udaje się uzyskać efekt salonu kąpielowego czy spa, a nie standardowej łazienki w domu.

Okno w łazience ze szkłem ornamentowym.

Chcesz uchronić się przed wzrokiem osób z zewnątrz, np. sąsiadów czy przechodniów, jednocześnie nie ograniczać w znacznym stopniu dostępu światła słonecznego do wnętrz? Dobrym rozwiązaniem może być tak zwane okno mleczne w łazience. Mianem tym określa się okna z szybami o mniejszej niż zazwyczaj przejrzystości, np. matowymi. Najczęściej w łazienkach stosuje się okna z szybami ornamentowymi lub klasyczne okna z naklejaną folią gwarantującą prywatność.

To rozwiązanie dobre zwłaszcza do bardzo małych łazienek, w których odstające na kilka centymetrów od okna przesłony, np. rolety, żaluzje czy zasłony, zabierają zbyt dużo przestrzeni. Można je wykorzystać również w łazienkach z oknami usytuowanymi w trudno dostępnym miejscu (np. pod sufitem czy we wnęce za wanną), gdzie podnoszenie i opuszczanie rolet czy żaluzji może być bardzo niewygodne.

Okno łazienkowe bez zasłon. Postaw na rośliny!

Nie chcesz zasłaniać okna w łazience roletami, żaluzjami czy zasłonami i jednocześnie marzysz o zielonej dżungli we wnętrzu? Doskonałym pomysłem dla Ciebie będzie wykonanie naturalnej przesłony okiennej z roślin. Wystarczy przy oknie w łazience, np. na parapecie (przy małym lub wąskim oknie) oraz na podłodze (przy dużym oknie) postawić donice z roślinami zielonymi. Dla lepszej ochrony przed wzrokiem osób postronnych można „zazielenić” też górną część okna, lokując rośliny w podwieszanych do sufitu kwietnikach. Zanim wybierzesz się jednak do sklepu ogrodniczego po rośliny, dowiedz się, jakie gatunki sprawdzą się w specyficznych łazienkowych warunkach. Powinny to być rośliny lubiące dużą wilgotność i wysoką temperaturę, a także – jeśli będą stać na parapecie – dobrze znoszące spore nasłonecznienie. Mogą to być np. filodendrony, zielistki, paprocie, storczyki.

Salon kąpielowy z oknem? Najlepsza będzie roleta rzymska.

Na liście ozdób na okno do łazienki nie może zabraknąć również klasycznych rolet rzymskich. W łazience mogą one być montowane na całej szerokości ściany, niczym w najlepszych projektach specjalistów, lub w rozmiarze nieco większym niż wnęka okienna. Sprawdzą się one w dużych salonach kąpielowych o naprawdę efektywnym systemie wentylacji (np. wspomaganym przez okna z wentylacją obwodową OKNOPLAST effiAIR). Jeśli para wodna wytwarzana podczas kąpieli czy brania prysznica będzie szybko usuwana z łazienki, nie zaszkodzi ona tkaninie wykorzystanej do stworzenia rolety, a wręcz pozwoli zachować materiał w dobrej kondycji i bez zagnieceń przez długi czas. Decydując się na tego typu dekorację okna w łazience, warto wybierać rolety z tkanin szybkoschnących, np. naturalnej bawełny, wiskozy czy lnu lub materiałów wykorzystujących mikrowłókna.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów