Program „Czyste Powietrze” w 2025 roku – szykują się zmiany
Planujesz wymianę pieca w ramach programu „Czyste Powietrze”? Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany. Każda osoba, która uzyska wsparcie finansowe od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie zobowiązana do przeprowadzenia termomodernizacji swojego budynku. Co jeszcze warto wiedzieć o nowych zasadach przyznania dotacji?
Program „Czyste Powietrze” to największa inicjatywa antysmogowa w Polsce, która przewidziana jest na lata 2018-2029. Jej celem jest wyeliminowanie nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Możliwe jest to dzięki przyznawanym dotacjom m.in. na wymianę starych okien na nowe modele energooszczędne, termomodernizację czy zastąpienie pieców tzw. kopciuchów kotłami gazowymi, pompami ciepła czy piecami zagazowującymi drewno (wytwarzającymi tzw. holzgas). Do tej pory beneficjenci programu mogli wymienić piec bez konieczności przeprowadzania termomodernizacji budynku. Od 1 stycznia 2025 roku ulegnie to zmianie – podobnie jak kilka innych kwestii.
„Czyste Powietrze” w 2025 roku – co się zmieni?
Od początku 2025 roku beneficjenci programu antysmogowego „Czyste Powietrze”, którzy będą chcieli wymienić źródło ciepło, będą zobowiązani również do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych w swoim budynku. W nowym roku nadal obowiązywać będą także wprowadzone w życie w czerwcu br. zasady przyznawania dotacji z programu na pompy ciepła i piece na holzgas. Przede wszystkim, aby można je było dofinansować z programu, muszą znajdować się one na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) NFOŚiGW. Konieczne jest też przeprowadzenie audytu energetycznego. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź szczegóły poniżej.
Obligatoryjna termomodernizacja dla beneficjentów
Jak poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od 1 stycznia 2025 roku beneficjenci programu będą musieli przeprowadzić obowiązkową termomodernizację domu. Co oznacza to w praktyce? Każdy, kto będzie chciał skorzystać z dotacji na zakup nowego źródła ciepła, będzie zobowiązany także do poprawy poziomu izolacji termicznej domu, np. przez ocieplenie ścian, dachu czy wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Pozwoli to na kompleksową termomodernizację budynku i zwiększenie jego efektywności energetycznej, a także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Pompy ciepła tylko z listy ZUM
Od 14 czerwca 2024 roku dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet o podwyższonym standardzie może być udzielona wyłącznie na urządzenie z listy ZUM prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska. W 2025 roku w zestawieniu tym pozostaną lub będą mogły zostawić wpisane wyłącznie sprzęty z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA. Ma to zapobiec wprowadzaniu na rynek nieekologicznych urządzeń m.in. z Azji, które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu.
Obowiązkowy audyt energetyczny
W 2025 roku utrzymany zostanie wprowadzony w połowie 2024 roku nakaz przeprowadzenia audytu energetycznego budynku przy zakupie i montażu pomp ciepła z listy ZUM. Audyt ma pozwolić na dokładne określenie zapotrzebowania energetycznego domu oraz dobór odpowiedniej technologii grzewczej. Wbrew pozorom pompa ciepła nie zawsze jest optymalnym wyborem i może okazać się, że lepiej sprawdzi się piec zagazowujący drewno lub na pellet o podwyższonym standardzie. Takie działanie ma zwiększyć efektywność termomodernizacji i pozwala na najlepsze wykorzystanie środków przeznaczonych na termomodernizację i zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Co ważne, dofinansowanie wykonania audytu energetycznego wynosi w programie „Czyste Powietrze” do 1,2 tys. zł.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields