Jakie drzwi tarasowe przesuwne wybrać?
Okna

Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Zamiast tradycyjnych drzwi balkonowych planujesz w domu montaż przesuwnych drzwi tarasowych? Zanim wybierzesz konkretny model, zobacz, jakimi cechami się różnią. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać drzwi przesuwne optymalne dla Twojego domu i Twojej rodziny.

Zastanawiasz się, czy wybrać tarasowe drzwi uchylno-przesuwne (PSK, PSK-Z), odstawno-przesuwne (PSK ATRIUM), podnoszono-przesuwne (HST czy SLIDE? Zanim przystąpisz do porównywania ich parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej czy wyglądu, zastanów się, jakie cechy powinien mieć model optymalny dla Ciebie. Dla każdego kluczowym czynnikiem decydującym może być coś innego – np. wysokość progu, szerokość światła przejścia czy całych drzwi, łatwość przesuwania skrzydła czy też intuicyjność obsługi.

Drzwi tarasowe HST OKNOPLASTWysokość progu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort korzystania z tarasowych drzwi przesuwnych jest wysokość progu. W drzwiach uchylno-przesuwnych, a więc modelach PSK i PSK Z, wykonany jest on ze standardowego profilu ramy okiennej. Oczywiście, podobnie jak przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiernych drzwi balkonowych, można się przyzwyczaić do intuicyjnego przekraczania wystającego ponad posadzkę wysokiego progu. Kłopotliwe jest to jednak, jeżeli wśród domowników znajdują się osoby z niesprawnością ruchową, seniorzy czy małe dzieci o nieskoordynowanych jeszcze ruchach. W takim przypadku warto postawić na modele drzwi tarasowych z obniżonym progiem (np. OKNOPLAST SLIDE) czy też z niskim, wpuszczonym w posadzkę progiem (np. OKNOPLAST HST i HST PREMIUM). W pierwszym przypadku próg wystaje ponad podłogę ok 32 milimetry od poziomu posadzki, dzięki czemu poruszanie się jest łatwiejsze niż przy drzwiach z grupy PSK. W drugim sam próg jest niższy, a dodatkowo można wybrać opcję Flatstep z progiem o wysokości 24 milimetrów lub nakładkę Comfort, dzięki której bariera progu zostanie wyeliminowana, ułatwiając przemieszczanie się między wnętrzami domu a tarasem.

Niski próg w drzwiach tarasowych HST Premium


Szerokość światła przejścia

Decydując się na wybór konkretnego typu tarasowych drzwi przesuwnych, często zwracamy uwagę na wygląd, parametry izolacyjne czy cenę, a nie na tak ważny czynnik jak maksymalna szerokość światła przejścia. Zależne od szerokości drzwi przesuwnych w poszczególnych modelach, można uzyskać różny efekt i komfort użytkowania na co dzień.

W podstawowych modelach tarasowych drzwi PSK, PSK Z i PSK ATRIUM przesuwne skrzydło może mieć szerokość do 1,6 metra, tworząc światło przejścia o szerokości do 1,5 metra. W przypadku modelu SLIDE światło przejścia, a więc szerokość wolnej przestrzeni, jaką uzyskuje się po otwarciu drzwi przesuwnych, jest nieco większa niż w przypadku modeli PSK, ale zyskuje się wyższy komfort użytkowania (zobacz niżej). Montując drzwi SLIDE we własnym domu, można liczyć na optymalne światło przejścia o szerokości 1,6 metra. Najwyższą wartość parametr ten uzyskuje jednak w modelach HST i HST PREMIUM. W ich przypadku skrzydło ruchome może mieć nawet do 3 metrów szerokości, dzięki czemu przejście wynosić może do 2,9 metra!

Drzwi tarasowe Slide OKNOPLAST


Zobacz też 5 zalet drzwi przesuwnych SLIDEWielkość otworu drzwiowego

Czy wiesz, że wybór konkretnego systemu tarasowych drzwi przesuwnych może zależeć od wielkości otworu wyjściowego, w którym będą one osadzone? Poszczególne modele mogą mieć różne maksymalne wymiary wnikające z zastosowanych w nich rozwiązaniach technologicznych. Przy otworach do 2 metrów szerokości powinno się stosować klasycznie otwierane drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem. Dlaczego? System przesuwny w takiej sytuacji będzie niefunkcjonalny, ponieważ ruchoma jest w nim tylko jedna część, a więc np. ze 180 cm szerokości drzwi światło przejścia wynosić będzie zaledwie ok. 70-80 cm. Przy otworach o 2-3 metrach szerokości można wybrać drzwi przesuwne, pod warunkiem że architektura budynku na to pozwala. Główne systemy polecane w takim przypadku to SLIDE (maksymalny wymiar całej konstrukcji drzwi to 3,5 metra szerokości) lub standardowy PSK, PSK Z czy PSK ATRIUM (maksymalna szerokość do 3 metrów). Przy potworach w granicach 3-6 metrów szerokości stosuje się systemy HST. Tylko ten system poradzi sobie z prawidłowym funkcjonowaniem przy przesuwaniu ciężkich skrzydeł o bardzo dużych wymiarach.

Drzwi tarasowe PSK Atrium OKNOPLASTŁatwość i intuicyjność obsługi

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ tarasowych drzwi przesuwnych, warto wybrać się do salonu, aby osobiście sprawdzić, jak działają modele uchylno-przesuwne (PSK, PSK Z), odstawno-przesuwne (PSK ATRIUM), podnoszono-przesuwne (HST, HST PREMIUM) i SLIDE. Każdy z nich, ze względu na zastosowanie innego systemu, odznacza się nieco odmiennym sposobem funkcjonowania. Drzwi tarasowe PSK i PSK-Z są nieco mniej intuicyjne w obsłudze od pozostałych modeli i wymagają nieco więcej wprawy w codziennej obsłudze. O ile nie są dobrym wyborem w budynkach użyteczności publicznej, gdzie rotacja korzystających z nich przez krótki czas osób jest bardzo duża, sprawdzą się jednak w domu jednorodzinnym, gdzie domownicy z czasem nauczą się prawidłowego ich używania. W modelu odstawno-przesuwnym PSK ATRIUM obsługa drzwi jest łatwiejsza.


Drzwi tarasowe SLIDE zapewniają natomiast zdecydowanie wyższy poziom komfortu podczas codziennego użytkowania przy niewygórowanej cenie. Skrzydło przesuwane jest z łatwością na boki po osobnym torze, zupełnie jak w drzwiach HST. Nie ma również konieczności ręcznego domykania – skrzydło podczas przekręcania klamki w dół automatycznie dociągane jest do ościeżnicy. Szukając rozwiązania ultrawygodnego, warto postawić na modele HST lub HST PREMIUM, zwłaszcza te z elektrycznym  napędem.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?
Do góry