Home Baza wiedzy Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?


Jakie drzwi tarasowe przesuwne wybrać?

opublikowane 24 wrz 2020

4 minuty

Zamiast tradycyjnych drzwi balkonowych planujesz w domu montaż przesuwnych drzwi tarasowych? Zanim wybierzesz konkretny model, zobacz, jakimi cechami się różnią. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać drzwi przesuwne optymalne dla Twojego domu i Twojej rodziny.

Zastanawiasz się, czy wybrać tarasowe drzwi uchylno-przesuwne (PSK, PSK-Z), odstawno-przesuwne (PSK ATRIUM), podnoszono-przesuwne (HST czy SLIDE? Zanim przystąpisz do porównywania ich parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej czy wyglądu, zastanów się, jakie cechy powinien mieć model optymalny dla Ciebie. Dla każdego kluczowym czynnikiem decydującym może być coś innego – np. wysokość progu, szerokość światła przejścia czy całych drzwi, łatwość przesuwania skrzydła czy też intuicyjność obsługi.

Drzwi tarasowe HST OKNOPLAST

Wysokość progu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort korzystania z tarasowych drzwi przesuwnych jest wysokość progu. W drzwiach uchylno-przesuwnych, a więc modelach PSK i PSK Z, wykonany jest on ze standardowego profilu ramy okiennej. Oczywiście, podobnie jak przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiernych drzwi balkonowych, można się przyzwyczaić do intuicyjnego przekraczania wystającego ponad posadzkę wysokiego progu. Kłopotliwe jest to jednak, jeżeli wśród domowników znajdują się osoby z niesprawnością ruchową, seniorzy czy małe dzieci o nieskoordynowanych jeszcze ruchach. W takim przypadku warto postawić na modele drzwi tarasowych z obniżonym progiem (np. OKNOPLAST SLIDE) czy też z niskim, wpuszczonym w posadzkę progiem (np. OKNOPLAST HST i HST PREMIUM). W pierwszym przypadku próg wystaje ponad podłogę ok 32 milimetry od poziomu posadzki, dzięki czemu poruszanie się jest łatwiejsze niż przy drzwiach z grupy PSK. W drugim sam próg jest niższy, a dodatkowo można wybrać opcję Flatstep z progiem o wysokości 24 milimetrów lub nakładkę Comfort, dzięki której bariera progu zostanie wyeliminowana, ułatwiając przemieszczanie się między wnętrzami domu a tarasem.

Niski próg w drzwiach tarasowych HST Premium

Szerokość światła przejścia

Decydując się na wybór konkretnego typu tarasowych drzwi przesuwnych, często zwracamy uwagę na wygląd, parametry izolacyjne czy cenę, a nie na tak ważny czynnik jak maksymalna szerokość światła przejścia. Zależne od szerokości drzwi przesuwnych w poszczególnych modelach, można uzyskać różny efekt i komfort użytkowania na co dzień.

W podstawowych modelach tarasowych drzwi PSK, PSK Z i PSK ATRIUM przesuwne skrzydło może mieć szerokość do 1,6 metra, tworząc światło przejścia o szerokości do 1,5 metra. W przypadku modelu SLIDE światło przejścia, a więc szerokość wolnej przestrzeni, jaką uzyskuje się po otwarciu drzwi przesuwnych, jest nieco większa niż w przypadku modeli PSK, ale zyskuje się wyższy komfort użytkowania (zobacz niżej). Montując drzwi SLIDE we własnym domu, można liczyć na optymalne światło przejścia o szerokości 1,6 metra. Najwyższą wartość parametr ten uzyskuje jednak w modelach HST i HST PREMIUM. W ich przypadku skrzydło ruchome może mieć nawet do 3 metrów szerokości, dzięki czemu przejście wynosić może do 2,9 metra!

Drzwi tarasowe Slide OKNOPLAST

Wielkość otworu drzwiowego

Czy wiesz, że wybór konkretnego systemu tarasowych drzwi przesuwnych może zależeć od wielkości otworu wyjściowego, w którym będą one osadzone? Poszczególne modele mogą mieć różne maksymalne wymiary wnikające z zastosowanych w nich rozwiązaniach technologicznych. Przy otworach do 2 metrów szerokości powinno się stosować klasycznie otwierane drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem. Dlaczego? System przesuwny w takiej sytuacji będzie niefunkcjonalny, ponieważ ruchoma jest w nim tylko jedna część, a więc np. ze 180 cm szerokości drzwi światło przejścia wynosić będzie zaledwie ok. 70-80 cm. Przy otworach o 2-3 metrach szerokości można wybrać drzwi przesuwne, pod warunkiem że architektura budynku na to pozwala. Główne systemy polecane w takim przypadku to SLIDE (maksymalny wymiar całej konstrukcji drzwi to 3,5 metra szerokości) lub standardowy PSK, PSK Z czy PSK ATRIUM (maksymalna szerokość do 3 metrów). Przy potworach w granicach 3-6 metrów szerokości stosuje się systemy HST. Tylko ten system poradzi sobie z prawidłowym funkcjonowaniem przy przesuwaniu ciężkich skrzydeł o bardzo dużych wymiarach.

Drzwi tarasowe PSK Atrium OKNOPLAST

Łatwość i intuicyjność obsługi

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ tarasowych drzwi przesuwnych, warto wybrać się do salonu, aby osobiście sprawdzić, jak działają modele uchylno-przesuwne (PSK, PSK Z), odstawno-przesuwne (PSK ATRIUM), podnoszono-przesuwne (HST, HST PREMIUM) i SLIDE. Każdy z nich, ze względu na zastosowanie innego systemu, odznacza się nieco odmiennym sposobem funkcjonowania. Drzwi tarasowe PSK i PSK-Z są nieco mniej intuicyjne w obsłudze od pozostałych modeli i wymagają nieco więcej wprawy w codziennej obsłudze. O ile nie są dobrym wyborem w budynkach użyteczności publicznej, gdzie rotacja korzystających z nich przez krótki czas osób jest bardzo duża, sprawdzą się jednak w domu jednorodzinnym, gdzie domownicy z czasem nauczą się prawidłowego ich używania. W modelu odstawno-przesuwnym PSK ATRIUM obsługa drzwi jest łatwiejsza.


Drzwi tarasowe SLIDE zapewniają natomiast zdecydowanie wyższy poziom komfortu podczas codziennego użytkowania przy niewygórowanej cenie. Skrzydło przesuwane jest z łatwością na boki po osobnym torze, zupełnie jak w drzwiach HST. Nie ma również konieczności ręcznego domykania – skrzydło podczas przekręcania klamki w dół automatycznie dociągane jest do ościeżnicy. Szukając rozwiązania ultrawygodnego, warto postawić na modele HST lub HST PREMIUM, zwłaszcza te z elektrycznym napędem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów