Home Baza wiedzy Robot w domu – mrzonka czy rzeczywistość?

Robot w domu – mrzonka czy rzeczywistość?


Czy roboty opanują nasze domy?

opublikowane 17 maj 2019

4 minuty

Inteligentne roboty domowe, w tym przede wszystkim bezobsługowe urządzenia sprzątające, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Oferowane dziś zaawansowane modele już nie tylko bez naszej pomocy potrafią odkurzyć podłogę, umyć okna, skosić trawę, ale także dotrzymać nam towarzystwa, podać kawę, przypomnieć o konieczności zażycia leków czy ugotować obiad. Jak jeszcze będą nas w przyszłości wyręczać roboty?

Chociaż całkowita automatyzacja naszych domów wydaje się jeszcze odległą przyszłością, specjaliści z branży elektroniki użytkowej przewidują, że już za około dekadę w większości polskich domów pojawią się co najmniej roboty sprzątające. Odkurzające, mopujące i zmywające podłogi autonomiczne i sterowane aplikacją lub głosowo urządzenia to jednak nie jedyne propozycje dla miłośników technologii i ułatwiania sobie życia. Jakie jeszcze typy robotów zaprosimy wkrótce do naszych przestrzeni mieszkalnych?

Jak roboty pomagają w naszych domach


Domowe roboty sprzątające


Odkurzające, mopujące i zmywające podłogi domowe roboty sprzątające są obecnie jedynymi z najczęściej kupowanych urządzeń z kategorii małego AGD. Nic w tym dziwnego – kuszącą opcją jest posiadanie stosunkowo niedrogiego i łatwo dostępnego urządzenia, które podczas naszej nieobecności utrzymywać będą porządek podłóg w naszym domu. Niewielkie, samojezdne, uruchamiane głosem lub aplikacją roboty potrafią oczyścić zarówno drewniane, wyłożone panelami lub płytkami podłogi w salonie i sypialniach, jak również wymagające mycia na mokro posadzki w łazience czy kuchni.

Robot odkurzacz


Rynek autonomicznych urządzeń sprzątających to jednak nie tylko roboty „podłogowe”. Do czyszczenia pionowych gładkich powierzchni, np. okien, kabin prysznicowych czy ścian wyłożonych szkłem hartowanym lub płytkami, wykorzystać można inteligentne urządzenia myjące nowej generacji. Wystarczy je włączyć i poczekać, aż wykonają samodzielnie pracę. Sprawdzą się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla człowieka, np. do umycia okien dachowych, umieszczonych wysoko przeszkleń czy szklanych ścian. Inżynierowie prześcigają się również w propozycjach modeli inteligentnych robotów, które pomogą nam utrzymać porządek w ogrodzie. Już dziś w seryjnej sprzedaży dostępne są m.in. modele robotów czyszczących baseny czy usuwających zanieczyszczenia z rynien, a także autonomiczne kosiarki ogrodowe.

Robot czyszczący okna


Robotyczny szef kuchni


Określenie „robot kuchenny” w najbliższych latach nabierze nowego znaczenia. Zamiast obsługiwanych przez człowieka urządzeń miksujących, siekających czy nawet gotujących posiłki w naszych domach pojawią się bowiem autonomiczne roboty kucharze. Brytyjska firma Moley Robotics planuje wprowadzić do sprzedaży konsumenckiej zautomatyzowane nowoczesne kuchnie ze zintegrowanymi robotycznymi ramionami. Zdaniem producenta będą one w stanie całkowicie samodzielnie przygotowywać posiłki na poziomie szefów kuchni. Chociaż producent nie ujawnił jeszcze ceny tego nowatorskiego rozwiązania, przewiduje się, że może ona być porównywalna do kosztu kupna nowego samochodu.

Robot paczący kawę

Prace nad bazującą na sztucznej inteligencji technologią mająca zautomatyzować gotowanie prowadzą również wspólnie marka Sony wraz z naukowcami z Carnegie Mellon University. Chcą oni w ciągu pięciu lat stworzyć robota, który będzie umieć nie tylko przygotować dania, ale także omawiać z nami menu, serwować posiłki, a nawet nakrywać do stołu. Zdaniem jego twórców będzie go można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w restauracjach, ale także w gospodarstwach domowych.


Robot humanoidalny – pomocnik człowieka

Grupą urządzeń, nad których technologią głowią się obecnie najtęższe umysły świata nauki, są roboty humanoidalne, czyli kształtem przypominające człowieka. Przykłady tego typu urządzeń o sztucznej inteligencji obserwować można było m.in. podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej CES 2019. Czym wyróżniają się roboty człekokształtne? Są one przeważnie sterowane głosowo, stale podłączone do internetu, chodząc, potrafią omijać przeszkody, a także wykonują proste polecenia. Mogą one np. podać kawę lub gazetę, zgasić światło, odwiesić na wieszak kurtkę, otworzyć lub zamknąć drzwi, czy włączyć telewizor. Dzięki połączeniu z siecią internetową na naszą prośbę mogą także sprawdzić np. pogodę na nadchodzące dni czy wysłać za nas e-maila.

Robot kuchenny pomocnik

Bardziej zaawansowane modele robotów są tak zaprogramowane, aby pomagać ludziom w codziennych czynnościach. Model PR2 Georgia Tech stworzony jest do ułatwiania życia osobom z zaburzeniami motoryki ciała, m.in. seniorom lub chorym. Może on być sterowany nie tylko głosem, ale także  ruchami głowy lub z wykorzystaniem technologii śledzenia wzroku. Oprócz podawania przedmiotów, pomocy w ubraniu się czy umyciu zębów, przypomina m.in. o konieczności zażycia leków. Do jego zadań należy także monitorowanie parametrów życiowych człowieka i w razie wykrycia nieprawidłowości informowanie o tym najbliższych lub lekarza. Robot o nazwieHRP-5P, który jest nadal w fazie tworzenia, ma być natomiast pomocnikiem w pracach budowlanych. Potrafi on m.in. zamontować płytę gipsowo-kartonową i obsługiwać narzędzia.

Mimo że większość tych pomysłów brzmi jak rodem z filmu science fiction to już dziś wiele z tych technologii możemy wykorzystać w naszych domach. Po to, aby ułatwić sobie codzienność i zapewnić większe bezpieczeństwo najbliższy. Do takich rozwiązań należy Smart OKNOPLAST dzięki któremu możesz zautomatyzować swoje drzwi i okna. Brzmi ciekawie? Tu dowiesz się więcej: https://oknoplast.com.pl/smart/

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów