Home Baza wiedzy Rolety zewnętrzne elektryczne – Twój przewodnik po inteligentnych osłonach okien

Rolety zewnętrzne elektryczne – Twój przewodnik po inteligentnych osłonach okien


Rolety zewnętrzne elektryczne - Oknoplast

opublikowane 23 lis 2023

4 minuty

Wybierając okna do naszego domu od razu, warto równocześnie rozważyć – jakie osłony okienne do nich dobrać? Czy mają to być rolety zewnętrzne elektryczne, rolety tradycyjne czy może żaluzje fasadowe? Wybór jest bardzo szeroki i wymaga szczegółowego przeanalizowania każdej z opcji. W poniższym artykule skupimy się na elektrycznych roletach zewnętrznych, na ich funkcjach oraz na rozwiązaniach smart home, które możemy do nich dobrać. 

Spis treści:
1. Rolety zewnętrzne elektryczne, a tradycyjne rolety zewnętrzne
2. Jakie funkcje spełniają rolety zewnętrzne?
3. Rozwiązania dla nowoczesnego domu – smart Oknoplast
4. Na co zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?
5. Podsumowanie
6. FAQ

Rolety zewnętrzne elektryczne, a tradycyjne rolety zewnętrzne – różnice

Czym tak właściwie różnią się rolety tradycyjne od rolet elektrycznych? Rolety zewnętrzne tradycyjne są sterowane ręcznie za pomocą łańcuszka lub korby. Zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem i wiatrem, a także stanowią element dekoracyjny. Z kolei rolety zewnętrzne elektryczne są sterowane za pomocą silnika elektrycznego, co zapewnia wygodę i komfort użytkowania. Oprócz standardowych funkcji ochronnych rolety elektryczne mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak programowalne otwieranie i zamykanie, zdalne sterowanie, czy reakcję na zmienne warunki atmosferyczne.

Jakie funkcje spełniają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne elektryczne mogą pełnić wiele funkcji, ze względu na materiał, z którego zostaną wykonane oraz dodatkowe wyposażenie, które do nich dodamy. Najważniejsze funkcje to: 

 • Termoizolacja – dobre rolety polepszą bilans energetyczny naszego domu. Nie tylko ograniczą straty ciepła zimą, przez co uda nam się zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale również latem zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń, co w efekcie wpłynie na mniejszą konieczność korzystania z klimatyzacji. A to wszystko wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. 
 • Ochrona – w przypadku próby włamania rolety stanowią dodatkową barierę, która może zapobiec dostaniu się do wnętrza budynku. Materiały używane do produkcji rolet zewnętrznych są odporne na uderzenia, co sprawia, że stanowią one trudną przeszkodę dla włamywaczy. W przypadku próby podniesienia rolet włamywacze mogą narobić hałasu, co może dodatkowo odstraszyć intruzów lub zwrócić uwagę sąsiadów na próbę włamania.
 • Izolacja akustyczna – rolety w znacznym stopniu pochłaniają dźwięki pochodzące z zewnątrz co, jest bardzo ważne szczególnie w przypadku pomieszczeń, które np. służą nam do pracy lub wypoczynku. 

Sterowanie przewodowe

Do indywidualnego sterowania przewodowego wykorzystuje się przełącznik klawiszowy oraz urządzenia automatyki centralnej i czasowej. Poprzez prostą wymianę przełącznika z wbudowanym radioodbiornikiem, można uzupełnić sterowanie o pilota.

Sterowanie przewodowe roletą zewnętrzną
Sterowanie przewodowe roletą zewnętrzną

Sterowanie bezprzewodowe

Sterowanie bezprzewodowe odbywa się poprzez system sterowania radiowego. Ten system będący systemem typu otwartego umożliwia rozbudowę istniejącej instalacji sterującej w dowolnym momencie.

Sterowanie bezprzewodowe roletą zewnętrzną
Sterowanie bezprzewodowe roletą zewnętrzną

Rozwiązania dla nowoczesnego domu – Smart Oknoplast

Coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które ułatwią nam życie. W przypadku rolet zewnętrznych elektrycznych z pomocą przychodzą nam systemy Smart Oknoplast, możemy wybierać spośród kilku wariantów w zależności od naszych potrzeb. Wybieramy nie tylko sposób sterowania roletami, ale również to, czy mamy nad nimi kontrolę z dowolnego miejsca poprzez aplikację w naszym telefonie. Dlaczego warto zdecydować się na wybór systemu smart Oknoplast? Oto kilka argumentów za:

 • łatwa instalacja
 • obsługa w dowolnym języku
 • dopasowanie produktów do potrzeb
 • zdalne otwieranie i zamykanie okien, drzwi wejściowych, drzwi
  tarasowych
  i rolet zewnętrznych
 • możliwość rozbudowania go o dodatkowe elementy, dzięki
  oparciu systemu na renomowanym dostawcy Somfy
 • możliwość podłączenia do systemu alarmu oraz posiadanych
  napędów, np. bramy garażowej

Dowiedz się więcej o SMART OKNOPLAST

Na co zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to produkt, który tak jak okna jest kosztowny i chcemy by, służył nam przez wiele lat. Dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. 

 • Z czego mają być wykonane rolety? Tutaj mamy do wyboru: aluminium lub PVC.  
 • Jaki poziom termoizolacyjności oferuje nam producent? Warto wybierać produkty z jak najniższym współczynnikiem Usb, który określa poziom przepuszczalności ciepła, im niższa jego wartość, tym lepsza izolacja. Parametry te powinny być potwierdzone certyfikatem, a jeśli producent oferuje do nich tzw. ciepły montaż to mamy pewność, że uchronimy nasz dom przed powstawaniem mostków termicznych. 
 • Jakie sposoby montażu są dostępne? W tym wypadku zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje: rolety montowane na elewacji – ten wariant możemy wybrać zawsze oraz montowane w specjalnej kasecie podtynkowej – ta opcja wymaga przemyślenia już na etapie projektu i budowy domu. 
 • Czy mają to być rolety antywłamaniowe? Systemy  wykonane  z wysokogatunkowego aluminium zapewniają  wyższą niż w przypadku innych rolet zewnętrznych trwałość oraz odporność mechaniczną. Rolety zewnętrzne mogą także chronić przed wandalizmem, na przykład uniemożliwiając wybicie szyb. 

Podsumowanie 

Podsumowując, rolety zewnętrzne tradycyjne są sterowane ręcznie i zapewniają podstawową ochronę i dekorację, podczas gdy rolety zewnętrzne elektryczne oferują wygodę sterowania oraz dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. Przed wyborem rolet musimy się zastanowić, na jakich ich funkcjach zależy nam najbardziej, oraz czy interesują nas rozwiązania dla inteligentnych domów, takich jak bezprzewodowe sterowanie. Ostatnim ważnym aspektem, o którym nie powinniśmy zapominać, jest montaż. Tylko prawidłowo zamontowany produkt będzie nam służył przez wiele lat i spełniał wszystkie swoje funkcje. Warto więc to zadanie powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej.

FAQ – rolety zewnętrzne elektryczne

Czy da się przerobić rolety zewnętrzne na elektryczne?

Niektóre rolety zewnętrzne można  zmodernizować do wersji elektrycznej. Zależy to jednak od konstrukcji istniejących rolet oraz dostępności miejsca na mechanizm elektryczny. Zaleca się konsultację z fachowcem, który oceni możliwości techniczne i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Ile kosztuje roleta zewnętrzna elektryczna?

Na cenę wpływ mają: rozmiar, jakość materiału, typ mechanizmu i marka. Ceny mogą się wahać od średniej klasy kosztów (kilka tysięcy złotych) do wysokich kwot za zaawansowane modele. Dokładna cena zależy od specyfikacji konkretnego zamówienia oraz kosztów instalacji. Dlatego zachęcamy to skorzystania z wyceny przed podjęciem decyzji.

Czy warto montować rolety antywłamaniowe?

Rolety antywłamaniowe znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa, zapobiegając niechcianemu dostępowi. Oprócz ochrony przed włamaniem zapewniają izolację termiczną i akustyczną oraz ochronę przed słońcem. Chociaż kosztują więcej niż standardowe rolety, inwestycja ta może być uzasadniona dla zwiększenia ochrony domu, zwłaszcza w obszarach o wysokim ryzyku włamań.

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów