Home Baza wiedzy Rolety zewnętrzne natynkowe: elegancka ochrona twojego domu

Rolety zewnętrzne natynkowe: elegancka ochrona twojego domu


Rolety zewnętrzne natynkowe - Oknoplast

opublikowane 11 gru 2023

4 minuty

W czasach kiedy prawie każdy nowo budowany dom wyposażony jest w bardzo duże przeszklenia, rolety zewnętrzne natynkowe są prawdziwym must-have. Rolety mogą nie tylko odgrodzić nas od świata zewnętrznego, ale również wpłynąć na poprawę bilansu energetycznego naszego domu. W poniższym artykule postaramy się omówić najważniejsze funkcje oraz nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów w roletach zewnętrznych.

Spis treści:

 1. Różnice pomiędzy roletami, a żaluzjami zewnętrznymi
 2. Funkcje rolet zewnętrznych
 3. Czym charakteryzują się dobre rolety?
 4. Nowoczesne rozwiązania w roletach zewnętrznych
 5. Pielęgnacja rolet zewnętrznych
 6. Podsumowanie
 7. FAQ

Różnice pomiędzy roletami a żaluzjami zewnętrznymi

Poszukując odpowiedniego rozwiązania dla swojego domu, z pewnością natkniesz się na pojęcia – rolety i żaluzje fasadowe. Żeby dokonać wyboru, należy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Jeżeli najważniejsza dla Ciebie jest funkcja dekoracyjna to z pewnością lepszym wyborem, będą żaluzje fasadowe. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do nowoczesnych budynków ze szklanymi fasadami. Jeśli natomiast zależy nam na większej izolacyjności oraz zapewnieniu bezpieczeństwa, powinniśmy zdecydować się na rolety zewnętrzne natynkowe.

Szczegółowo omówiliśmy to zagadnienie w artykule, który znajdziesz tutaj.

Roleta zewnętrzna - Terra - Oknoplast
Roleta zewnętrzna – Terra – Oknoplast

Funkcje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne natynkowe stosuje się w budynkach istniejących oraz w nowych inwestycjach. Rolety takie pełnią wiele funkcji, takich jak:

 • Termoizolacyjna – dobre rolety zewnętrze mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie ok. 0.9 W/(m2K), co stawia je na równi z oknami energooszczędnymi. Wybór tego typu rozwiązań może skutecznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie, a tym samym korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne. 
 • Wyciszająca – rolety zewnętrzne mogą skutecznie tłumić dźwięki z zewnątrz, co jest szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak sypialnia, czy domowe biuro. 
 • Przeciwsłoneczna – w ciepłe letnie dni bardzo dobrze chronią przed słońcem oraz nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, co w efekcie zmniejsza konieczność korzystania z klimatyzacji.
 • Antywłamaniowa – rolety stanowią dodatkową przeszkodę, którą potencjalny włamywacz musiałby sforsować,materiał z którego są wykonane, powinien być trudny do wygięcia i odporny na uderzenia. Zwróćmy szczególną uwagę, czy wybrany przez nam model posiada szczelny pancerz oraz rygle automatyczne i wieszaki blokujące.
 • Zwiększenie poczucia prywatności – zapewniają skuteczną ochronę przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz. 

Czym charakteryzują się dobre rolety?

Dobre rolety zewnętrzne to przede wszystkim takie, które cechują się wysokimi parametrami technicznymi w obszarach takich jak izolacja termiczna oraz akustyczna. Powinny dawać nam gwarancję zwiększonej ochrony naszego domu oraz być dziecinnie proste w użytkowaniu. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonana będą nasze rolety, tutaj bezkonkurencyjne jest aluminium ze względu na swoją wytrzymałość oraz mnogość dostępnych kolorów, od klasycznych barw do wzorów drewnopodobnych. Bardzo istotną kwestią jest również dopasowanie kolorystyczne rolet do okien. Ostatnią rzeczą, której musimy się przyjrzeć, jest montaż. Warto wybierać modele, które oferują możliwość całkowitej zabudowy rolety (z wyjątkiem klapy serwisowej, pozwalającej na swobodny dostęp do mechanizmu rolety) na etapie wykańczania elewacji. Istotny jest także ciepły montaż na profilach poszerzających ramę okienną.

Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się jakie rolety zewnętrzne wybrać. 

Roleta zewnętrzna natynkowa Terra

Nowoczesne rozwiązania w roletach zewnętrznych

Budując swój wymarzony dom, chcemy by jego użytkowanie było jak najprzyjemniejsze i jak najbardziej intuicyjne. Inteligentne rozwiązania pozwalają nam na jeszcze większą kontrolę nad wszystkimi urządzeniami oraz dużo większą wygodę. Omówimy to na przykładzie rolet zewnętrznych natynkowych, które dają nam możliwość zintegrowania z jednym z  pakietów SMART OKNOPLAST. 

RODZAJE PAKIETÓW SMART OKNOPLAST POWERED BY SOMFY


Produkt/Pakiet
BASICMEDIUMSMART HOMESMART
ROLETYOtwieranie za pomocą naściennego przełącznika klawiszowego Smoove io z wykorzystaniem napędów Somfy
w technologii io-homecontrol
Otwieranie za pomocą pilota Situo io lub NINA Timer io
z wykorzystaniem napędów Somfy
w technologii io-homecontrol
Otwieranie za pomocą smartfona (Connexoon® + pilot NINA Timer
io z wykorzystaniem napędów Somfy
w technologii io-homecontrol
Otwieranie za pomocą smartfona (TaHoma® + pilot NINA Timer io z wykorzystaniem napędów Somfy
w technologii io-homecontrol)

Dowiedz się więcej o SMART OKNOPLAST: https://oknoplast.com.pl/smart/pakiet-basic-smart-oknoplast/

Pielęgnacja rolet zewnętrznych 

Rolety zewnętrzne szczególnie te z aluminium i PVC nie wymagają częstej konserwacji, wystarczy raz na 2-3 lata sprawdzić stan techniczny mechanizmów i jeżeli zauważymy coś niepokojącego skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalną konserwacją rolet. W codziennym użytkowaniu nie możemy zapomnieć o myciu rolet – możemy użyć myjki ciśnieniowej, ale musimy uważać, bo zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić rolety. W przypadku uszczelek lepiej skorzystać z wilgotnej ściereczki pamiętajmy, że uszczelki należy myć przynajmniej raz w roku, a następnie użyć środka do konserwacji. 

Podsumowanie

Rolety zewnętrzne natynkowe, są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy szukają zwiększenia bezpieczeństwa, lepszej termoizolacji oraz wyciszenia, a także ochrony przeciwsłonecznej. Dodatkowo możliwość połączenia rolet  z nowoczesnymi systemami sterowania daje nam możliwość ich obsługi z dowolnego miejsca. Jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać, będą nam służyć przez wiele lat.

FAQ – rolety zewnętrzne natynkowe

Czy warto założyć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne oferują znakomitą ochronę przed słońcem, hałasem i pogodą. Poprawiają także izolację termiczną, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Zwiększają również bezpieczeństwo domu, zatem jeżeli tylko nasz budżet na to pozwala to zdecydowanie dobry wybór.

Ile kosztuje roleta zewnętrzna natynkowa?

Cena zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał, rodzaj mechanizmu sterowania i marka. Przedział cenowy może wahać się od kilkuset złotych za prostsze modele do kilku tysięcy za rolety z automatycznym sterowaniem i zaawansowanymi funkcjami. Najlepiej uzyskać indywidualną wycenę od specjalisty, który uwzględni specyfikę instalacji w naszym domu.

Ile prądu zużywa roleta zewnętrzna?

Zazwyczaj zużycie energii elektrycznej przez rolety jest minimalne, zwłaszcza w porównaniu do innych urządzeń domowych. Co prawda Rolety Automatyczne mogą zużywać więcej energii, ale ich nowoczesne mechanizmy są zaprojektowane tak, by minimalizować zużycie prądu. Warto zauważyć, że oszczędności energii wynikające z lepszej izolacji termicznej mogą zrekompensować to zużycie.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów