Home Baza wiedzy Szklana architektura na świecie

Szklana architektura na świecie


Drzwi tarasowe HST

opublikowane 22 lip 2021

4 minuty

Szkło jest jednym z najmodniejszych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Oglądając panoramę najpiękniejszych stolic Europy jak Londyn, Berlin, czy Paryż możemy zaobserwować wiele szklanych wieżowców oraz biurowców. Dlaczego szkło jest tak popularnym rozwiązaniem architektonicznym i jak wykorzystać jego zalety w budownictwie domów wolnostojących?

Początki szklanej architektury: Kryształowy Pałac w Londynie

Fascynacja szkłem w budownictwie nie jest nowością. Początki tego nurtu sięgają już XIX wieku, a jednym z przełomowych budynków bazujących w większości na szkle, był Kryształowy Pałac w Londynie. Zaprojektowany w 1851 r. przez Josepha Paxtona na Wielką Wystawę w Londynie, spłonął w 1936 roku. Budynek był przez wiele lat centrum imprez kulturowych w Londynie, na które uczęszczało wiele znanych osobistości. Chociaż budynek spłonął, zachowało się mnóstwo zdjęć, które pozwalają nam zobaczyć budynek w czasach swojej świetności. Konstrukcja tak silnie oparta o szkło była wyzwaniem konstrukcyjnym. Trzonem budynku były elementy wykonane z żeliwa, które spoiły szklany dach oraz przeszklone ściany.

To właśnie Kryształowy Pałac w Londynie zainspirował wielu architektów do wprowadzenia szkła w projektowaniu przestrzeni użytkowej. W efekcie szkło zaczęto stosować w projektach dworców kolejowych, galerii handlowych i muzeów.

źródło fot.: Science & Society Picture Library


Siedziba główna Baskijskiego Ministerstwa Zdrowia: Bilbao w Hiszpanii

Przykładem szklanej architektury użytkowej jest siedziba Ministerstwa Zdrowia w Bilbao. Ciekawostką jest, że niecodzienny kształt budynku był wymuszony planem zagospodarowania przestrzeni miasta.

Za projekt tego niecodziennego budynku odpowiada wybitny architekt – Juan Coll-Barreu, który w unikatowy sposób połączył stal i szkło. To, co odróżnia ten budynek to wielościenna szklana fasada wykonana z grubego szkła hartowanego. Celem projektanta było ożywienie wnętrza poprzez wprowadzenie dużej ilości światła dziennego. Dzięki temu przestrzenny hol zdaje się ogromną przestrzenią. Brytyjski „Guardian” porównał ten projekt do świetności Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Ministerstwo Zdrowia, Bilbao, Hiszpania


Dom Pani Farnsworth (ang. Farnsworth House): genialny projekt Ludwiga Miesa van der Rohe

Szklana architektura to nie tylko komercyjne budynki użyteczności publicznej. To również bardzo ciekawa i niemalże ekstrawagancka (jak na swoje czasy) architektura użytkowa. Jednym z najbardziej znanych szklanych twórców jest Ludwig Mies van der Rohe i jego dzieło – Dom Pani Farnsworth, który na stałe wpisał się do księgi sław światowej architektury. Co w nim szczególnego? Oto kilka ciekawostek o słynnym projekcie…

Ten modernistyczny dom podmiejski zbudowany w Plano w stanie Illinois, powstawał w latach 1945-1950 dla doktor medycyny Edith Farnsworth. Budynek ma asymetryczny układ i podłużny rzut. Jest uniesiony na słupach tzw. pilotis, dzięki czemu całość daje wrażenie lekkości, przestrzenności. Dodatkowo taka konstrukcja pełni funkcję praktyczną – chroni dom przez zalaniem w trakcie powodzi. Pawilon jest całkowicie przeszklony, co było głównym zamysłem projektanta: Mies van der Rohe chciał, aby dom pozostał w symbiozie z otaczającą go przyrodą. Architekt stworzył uniwersalną przestrzeń, którą można dowolnie aranżować za pomocą mebli – stałe elementy projektu to jedynie kuchnia i łazienka.

Dom pani Farnsworth był jak na owe czasy kosztowną inwestycją. Jego realizacja pochłonęła ponad 72 tysiące dolarów. W latach 90-tych dom zakupił za 7,5 miliona dolarów, państwowy funduszu ochrony zabytków. Szklaną posiadłość wpisano na listę obiektów narodowego dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych.

Z budynkiem wiąże się również ciekawa, intymna historia burzliwej relacji inwestorki i architekta. Charyzmatycznego Miesa i samotną Edith początkowo wiąże jedynie formalna relacja, która przeradza się w romans, po czym zmienia się w konflikt na podłożu osobistym, a finalnie para spotka się na sali sądowej podczas głośnego procesu.

Dom Pani Farnsworth, projekt: Mies van der Rohe
fot. Victor Grigas, CC BY-SA 3.0 / źródło: bryla.pl


Szklana architektura domów wolnostojących: technologia HST

Moda na łączenie szkła oraz stali to bardzo popularny kierunek architektoniczny nie tylko w obszarze budynków użytkowych jak wspomniane wcześniej biura, dworce, muzea. Szklana architektura podoba się również deweloperom i inwestorom prywatnym, którzy chętnie sięgają po duże przeszklenia w swoich realizacjach. Istnieje kilka sposobów na dodanie dużych przeszkleń, by rozjaśnić wnętrze domu. Możemy postawić na okna wielkogabarytowe lub obszerne drzwi przesuwne HST Premium, które stworzą bardzo szerokie światło przejścia na taras lub do ogrodu.

To, co wyróżnia drzwi HST Premium to możliwość stworzenia bardzo szerokiego wyjścia na taras. Solidna konstrukcja profilu wzmocnionego wewnętrznie stalą pozwala tworzyć aranżacje o wysokości 2,5 m i szerokości aż 6,5 m. Wszystko to oczywiście przy zachowaniu wysokiej klasy bezpieczeństwa RC2 oraz Uw na poziomie 0,92 W/m²K (z szybą Ug=0,5 i ramką Warmatec).

Drzwi tarasowe OKNOPLAST HST Premium

Drzwi przesuwne HST Premium można wykorzystać, aby wprowadzić do salonu więcej światła lub przygotować wygodne wyjście z domowego biura do ogrodu. Dzięki niskiemu progowi możemy całkowicie wyeliminować barierę przejścia na zewnątrz. Wielką zaletą rozwiązania OKNOPLAST jest wygoda, z jaką możemy poruszać skrzydłem, którego waga może dochodzić nawet do 400 kg. Wózki tandemowe stosowane w skrzydłach o wadze przekraczającej 300 kg sprawiają, że drzwi suną gładko i bez zbędnego hałasu po prowadnicy. Możemy manewrować ciężkim skrzydłem nawet przy użyciu jednej ręki!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów