Home Baza wiedzy Szprosy w oknach – tak czy nie?

Szprosy w oknach – tak czy nie?


szprosy w oknach

opublikowane 03 wrz 2018

3 minuty

Dla jednych synonim elegancji, dla innych nowobogacka fanaberia i niepraktyczne rozwiązanie. Czy warto montować szprosy w oknach? Jakie są potencjalne zalety i wady tego rozwiązania? Zapraszamy do lektury!

Czym są szprosy?

Szprosy lub – inaczej – szczebliny to linie dzielące okno na mniejsze części. Stosuje się je głównie w celu poprawy wrażeń estetycznych. Tego typu rozwiązanie nadaje się głównie do stylu dworkowego oraz domów klasycznych, z dużymi przeszkleniami. Nie brakuje jednak udanych projektów nowoczesnych budynków, w których szprosy prezentują się równie dobrze.

szprosy międzyszybowe

Szprosy międzyszybowe

Szprosy w oknach dzielimy na trzy podstawowe rodzaje. Różnią się one od siebie zasadniczo, na przykład sposobem montażu, konserwacją oraz… ceną. Szprosy międzyszybowe umieszcza się w środku pakietu szybowego. Z tego względu wykonane są z aluminium. Dopuszczalna szerokość szprosu wewnętrznego to 8, 18, 26 lub 45 mm, choć często z uwagi na stosowanie szyb izolacyjnych zaleca się montowanie szczeblin o szerokości minimum 3 cm. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar przeszkleń – im większe, tym lepiej. W przypadku, gdy dysponujemy niewielkimi oknami, trzycentymetrowe szprosy mogą w znaczący sposób „zaciemniać” pomieszczenie. Głównym powodem, dla którego klienci wybierają ten rodzaj szprosów, jest łatwość mycia okien oraz estetyka tego rozwiązania. Szyby wciąż pozostają gładkimi taflami, dzięki czemu podczas ich czyszczenia, nie natrafiamy na żadne przeszkody. Taka wygoda jednak kosztuje – szprosy wewnętrzne są najdroższe.

Szprosy konstrukcyjne

To rozwiązanie cechuje przede wszystkim integralność z oknem. Szprosy tego typu wykonuje się z tego samego materiału, co okno, oraz nadaje im się szerokość ramy (nawet 8 cm!). Z tego powodu nie warto stosować ich w niewielkich przeszkleniach. Konstrukcyjne szczebliny mają jednak ogromną zaletę – znacząco zwiększają sztywność okna, co przekłada się na jego większą wytrzymałość. Ma to szczególne znaczenie w bardzo dużych oknach. Szprosy konstrukcyjne stosuje się przede wszystkim w zabytkach oraz domach nawiązujących architektonicznie do tradycyjnego budownictwa.

szprosy naklejane

Szprosy naklejane

Inaczej zwane wiedeńskimi, szprosy naklejane są kolejnym sposobem na podzielenie powierzchni okna tak, by uzyskać efekt nawiązujący do tradycji. W tym przypadku najpierw pomiędzy taflami szkła umieszcza się ślepy szpros, a następnie po obu stronach okna dokleja się do niego cienkie listwy. Dzięki temu okno wyglądem jest najbardziej zbliżone do klasycznych szprosów, jednak może się to odbić negatywnie na komforcie użytkowania. Szprosy wiedeńskie zbierają kurz, w czasie deszczu brudna woda spływa po nich, a latem mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur. Poza wymienionymi trzema najpopularniejszymi istnieją także inne rodzaje szprosów, jak chociażby montowane na zawiasach czy w formie ramki. Szprosy w oknach – zalety Skoro poznaliśmy już specyfikę szprosów oraz ich typy, pora zastanowić się, co dzięki nim zyskamy oraz z jakimi problemami będziemy musieli się borykać. Najczęściej wymienianą zaletą szprosów w oknach jest ich estetyka. Nie od dziś jesteśmy w stanie poświęcić funkcjonalność na rzecz wyglądu, zwłaszcza tak widocznych elementów domu, jak okna. Jeśli jednak podobają nam się przeszklenia podzielone na mniejsze segmenty, ale wciąż mamy wątpliwości, warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Czy poza estetyką rozwiązania szprosy okienny oferują nam coś jeszcze? Odpowiedź brzmi: nie. Obecna technologia stolarki otworowej nie potrzebuje szprosów, które niegdyś wykorzystywane były do łączenia tafli szkła w jedno większe okno. Dziś producenci okien tacy jak OKNOPLAST są w stanie wytwarzać przeszklenia o bardzo dużej powierzchni bez konieczności łączenia szyb.

Wady szprosów

Szprosy to rozwiązanie dla jednych bardzo ładne i nawiązujące w ciekawy sposób do tradycji architektonicznych polskich dworków, dla innych jednak pozostawiające wiele do życzenia i zupełnie niepotrzebne. Wrażenie to pogłębiają problemy, które czyhają na właścicieli okien ze szprosami. Co może nam napsuć krwi?

 • Utrudnione mycie okien – dotyczy to szprosów montowanych zewnętrznie. Zamiast gładkiej tafli szkła otrzymujemy często zdobione ramki, w których bardzo szybko zbiera się kurz i brud, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu.
 • Możliwe odkształcenie – duże nasłonecznienie może wpłynąć negatywnie na wytrzymałość szprosów, zwłaszcza przyklejanych zewnętrznie. Odkształcone szczeblinki trzeba będzie wymienić
 • Dodatkowe koszty – jako, że szprosy nie są oferowane w standardzie, ich zakup oraz montaż zwiększy koszty inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych (zależnie od ilości okien)!

Czy więc warto montować szprosy w oknach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od upodobań Klienta. Z wieloma wadami szprosów można sobie poradzić (na przykład montując zawieszane – w formie dodatkowej ramki – lub wewnętrzne), nie będziemy jednak ani przekonywać, ani zrażać do tego rozwiązania. Warto jednak przemyśleć, czy szprosy w oknach będą pasować do stylu, w którym budujemy dom. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił nieco wątpliwości, jakie mogły pojawiać się przed jego przeczytaniem. Życzymy podjęcia dobrej decyzji i bezproblemowego użytkowania nowych okien – czy to ze szprosami, czy bez. Więcej informacji na temat szprosów dostępnych w ofercie OKNOPLAST znajdziecie tutaj!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów