Łączenie stylów we wnętrzach
Wnętrza

Eklektyzm we wnętrzach, jak łączyć nowoczesność i tradycję?

Niezwykły styl wnętrzarski, który… łączy w sobie nowoczesność, klasykę, odważne kolory, wzory i materiały?! Czy takie zestawienie jest możliwe? Jak się okazuje – tak! To charakterystyka eklektyzmu, czyli stylu, którego głównym zamierzeniem jest zaskakiwanie niebanalnymi połączeniami. Jak uzyskać taki efekt? Sprawdźcie!

Jak urządzić salon

Styl… bez zasad?

O harmonijne wnętrze w stylu eklektycznym nie jest łatwo, ale… to możliwe. Największym wyzwaniem jest to, że nie ma jasno określonych zasad, które pomogą w stworzeniu tego rodzaju przestrzeni. Kierujemy się jedynie swoim gustem lub inwestujemy w pomoc architekta wnętrz. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Po pierwsze – wyważenie proporcji. Wystrój nie może być przytłaczający, a przestrzeń zagracona. Równowaga to słowo klucz. Po drugie – przypadkowość. Staramy się unikać nieprzemyślanego doboru rzeczy, kolorów, czy wzorów. Całość – mimo wszystko – musi być ze sobą spójna. Przyjrzyjmy się tego rodzaju aranżacjom. Sprawdźmy, co w nich dominuje i czym zaskakują.

Jak zachować równowagę mieszając style we wnętrzu

Eklektyczne salony

Na dobry początek jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Salon to miejsce, w którym spędzamy ogromną ilość czasu. Ma być przytulnie i przede wszystkim wygodnie. I tak też jest w stylu eklektycznym.

Mimo połaczenia nowoczesności z klasyką to wnętrza, w których stawiamy na m.in. duże, kolorowe kanapy i designerskie fotele. Do kompletu dobieramy klasyczne regały, stoły oraz krzesła. Najlepiej ciężkie, masywne i nieco staroświeckie. Jakie dodatki? Tutaj mamy niemal nieograniczone pole manewru. Ważnym elementem są stylowe lampy, wiklinowe kosze, mosiężne drobiazgi porozstawiane na półkach, kolorowe poduszki i obowiązkowy stolik kawowy. Całość to jeden wielki miszmasz, który – o dziwo – tworzy spójną całość.

Nowoczesny salon z kominkiem

Domowa biblioteczka?

Idealny sposób na połączenie tradycji i nowoczesności? Oczywiście domowa biblioteczka. To takie pomieszczenie, które jest kwintesencją eklektyzmu. Jeśli nie mamy miejsca na tego rodzaju przestrzeń to żaden problem. Domowa biblioteczka może oznaczać np. jedną ścianę w salonie, na której zawisną półki po brzegi wypełnione książkami. Obok swoje miejsce znajdzie designerski fotel – najlepiej by był masywny i w mocnym kolorze.

Co jeszcze? Jak biblioteka to oczywiście dobre światło. Odpowiednie oświetlenie ma znaczenie, dlatego warto do wnętrz wybrać okna, które gwarantują go jak najwięcej. Okno Pixel to aż 22% więcej promieni słonecznych. Czytanie w takim towarzystwie na pewno będzie przyjemniejsze i… zdrowsze dla naszego wzroku.

Domowa biblioteczka jak ją zaplanować

Kuchnia pełna niespodzianek

Coraz częściej wybieramy minimalistyczne meble do kuchni. Stawiamy na proste kolory – biel, czerń, szarości, a przecież kuchnia to miejsce, które nie bez powodu nazywamy sercem każdego domu. To właśnie tutaj tworzymy i kreujemy, dlaczego więc nie pójść o krok dalej i… nie stworzyć równie artystycznego wnętrza?

Eklektyczna kuchnia to przede wszystkim kolorowe szafki. Mocne kolory, które nie potrzebują niczego więcej. Do kompletu stonowane dodatki, czyli drewniany stół,  krzesła oraz klasyczne sprzęty AGD. Dla tych, których są z dala od takich eksperymentów istnieje prosty sposób na zmianę 🙂 Kolorowe sprzęty AGD, niecodzienny stół i krzesła, a kuchenne meble w jasnych kolorach.

Salon z aneksem kuchennym

Słowo klucz? Kontrast!

W eklektycznych wnętrzach stawiamy głównie na kontrast między nowoczesnym, a klasycznym stylem. Łączymy proste meble ze stylowymi dodatkami lub tylko je przełamujemy. Jeśli chcesz odświeżyć swoje wnętrze, to pamiętaj, że na początek najlepiej łączyć ze sobą dwa trendy. Większa ilość może wprowadzić chaos. Eklektyzm to nie Twój styl? Sprawdź, jakie jeszcze wnętrza będą modne w 2019 roku.


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Eklektyzm we wnętrzach, jak łączyć nowoczesność i tradycję?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry