Home Baza wiedzy Trendy we wnętrzach 2022 – lekkie ściany i przepierzenia

Trendy we wnętrzach 2022 – lekkie ściany i przepierzenia


Architekci coraz częściej stawiają na otwieranie przestrzeni mieszkań i domów. Rezygnują więc z trwałych i nieprzezroczystych ścianek działowych. W najnowszych projektach nie zobaczysz ich nie tylko między salonem i kuchnią, ale też np. między sypialnią i salonem czy sypialnią i łazienką. Sposobem na wydzielenie funkcjonalnych stref i zapewnienie intymności są lekkie ściany i przepierzenia. Pomysłowość projektantów wnętrz naprawdę zachwyca! Sprawdź.


Nowa klasyka – drewniane lamele

Nie ma obecnie bardziej popularnego rozwiązania niż drewniane lamele. Można powiedzieć, że to, co było nowością jeszcze kilka lat temu, obecnie uznawane jest za klasykę aranżacyjną. Lamele wykorzystywane są nie tylko do pokrywania ścian i sufit, ale też jako ażurowa ścianka działowa między pomieszczeniami czy delikatne przepierzenie wydzielające dodatkową przestrzeń. Ścianki tego typu wykonywane są najczęściej z naturalnego drewna rodzimych drzew liściastych, które odznacza się jasnymi barwami, ciekawym usłojeniem i dużą wytrzymałością. Jeśli zależy Ci na efekcie oryginalności w swoim mieszkaniu czy domu, zdecyduj się na ściankę z lameli ułożonych nie pionowo, a poziomo czy pod skosem.Funkcjonalność i estetyka – drewniane panele

Możesz też wybrać coraz chętniej wykorzystywaną wariację na temat lameli. Mowa o szerokich, ruchomych i pionowych panelach drewnianych mocowanych przy podłodze i suficie. Dzięki odpowiedniemu systemowi można nimi łatwo poruszać, zmieniając kąt ich ustawienia. W konkretnej pozycji stają się one więc albo ścianą bez szpar, albo przepuszczającą światło słoneczne przesłoną. To rozwiązanie dobre zwłaszcza w mieszkaniach, w których kuchnia zaplanowana jest w głębi pomieszczenia. Ściana z drewnianych paneli ruchomych pozwala zasłonić bałagan, ale jednocześnie doświetlić przestrzeń, gdy to potrzebne.

Więcej przestrzeni – lustrzane parawany

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni i jednoczesne wydzielenie stref w mieszkaniu, jest zastosowanie przegród z luster. Projektanci wnętrz najczęściej lustrzane tafle stosowali na ścianach lub meblach, np. szafach. Obecnie coraz częściej w ich aranżacjach dostrzec można lekkie ścianki czy przesłony lustrzane. Mogą być to np. „parawany” z lustrami. Rozwiązanie to pozwala na oddzielenie konkretnej części przestrzeni, np. sypialni, od reszty mieszkania. Jednocześnie „parawany” z lustrami są wystarczająco wysokie, aby zasłonić konkretną część pomieszczenia, i dość niskie, aby nie blokować przepływu światła słonecznego. W efekcie wnętrze nie traci swojego lekkiego i przestronnego charakteru.W stylu art déco – misterne wzory

W roku 2022 widoczne jest w branży wnętrzarskiej wyraźne inspirowanie się stylistyką okresu dwudziestolecia międzywojennego. Florystyczne i geometryczne wzory pojawiają się w tym sezonie nie tylko na tapetach i tkaninach. Spotkać je można również na m.in. lekkich przesłonach i przepierzeniach zastępujących ścianki działowe. Najczęściej wykonane są one metodą laserowego wycinania CNC. Jako materiał stosuje się wysokiej jakości sklejkę drewnianą, blachę lub – rzadziej w stylowych wnętrzach – płyty w poliwęglanu (tzw. pleksi). Estetyka wnętrza ma dla Ciebie wielkie znaczenie? Lubisz, gdy każdy element wnętrza idealnie do siebie pasuje? Misterne ścianki CNC to najlepszy wybór dla Ciebie. Dlaczego? Możesz samodzielnie zaprojektować wycinany w  przesłonie wzór, inspirując się najlepszym wzornictwem art déco.

Loftowy charakter – szkło i stal

Chociaż styl industrialny nie jest obecne dominujący, elementy loftowe towarzyszą nam do dziś również w przestrzeniach urządzanych w innych stylach. Jednym z elementów, który stał się ponadczasowy, są ścianki działowe ze szkła i stali inspirowane szkleniem budynków przemysłowych. W projektach wnętrz stosowane są one na kilka sposobów, m.in. jako ruchoma ściana harmonijkowa czy stała ściana z ruchomymi drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Tym, co je łączy, jest zastosowanie stalowego stelaża, do którego przyczepione są tafle szklane. W przypadku oddzielania sypialni od salonu często uzupełniane są one o szynę podsufitową z zasłonami lub rolety. Jeśli zależy Ci na doświetleniu wnętrz, dopełnieniem przestrzeni ze ściankami loftowymi mogą być wielkoformatowe drzwi tarasowe (np. HST Motion OKNOPLAST, w których szklana „ściana” może mieć do 6 metrów długości!).


Orientalnie – delikatny papier

Lubisz orientalny klimat we wnętrzach? Chcąc odgrodzić np. sypialnię od salonu czy strefę łazienkową od łóżka, możesz zastosować parawany inspirowane Dalekim Wschodem. Klasyczne przegrody tego typu wykonane są z drewna egzotycznego i papieru. Ciekawą i tańszą alternatywą wydają się parawany z drewna malowanego na ciemno z wypełnieniem przestrzeni między ramkami z jasnej tkaniny. Decydując się na takie rozwiązanie, sprawdź stabilność parawanu oraz jakość jego wykonania. Pamiętaj też, że możesz połączyć kilka mniejszych elementów w większą ścianę. Dobrze zaaranżowany parawan będzie zapewniał prywatność, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza jak robią to trwałe ściany.


Chcesz wiedzieć więcej o najnowszych trendach wnętrzarskich? Sprawdź inne posty na naszym blogu!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów