Home Baza wiedzy Wygodne biuro domowe – jak urządzić??

Wygodne biuro domowe – jak urządzić??


opublikowane 14 lut 2024

4 minuty

Komfort domowego biura doceniają współcześnie nie tylko przedsiębiorcy. Rozwiązanie to sprawdza się także u osób pracujących zdalnie lub hybrydowo, a także przedstawicieli wolnych zawodów. Aby przestrzeń tego typu, była nie tylko designerska, ale przede wszystkim wygodna, warto pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jakie meble wybrać, jak zaplanować odpowiednie doświetlenie i jaką rolę grają w tym pomieszczeniu rolety i żaluzje fasadowe.

Ergonomiczne meble do domowego biura

Niezależnie od tego, czy planujesz spędzać w domowym biurze kilka, czy kilkanaście godzin dziennie, należy je odpowiednio umeblować. Komfort podczas pracy i brak dolegliwości bólowych po jej zakończeniu zapewnią Ci ergonomiczne modele krzeseł i biurek. Ważne jest także, aby wybierać funkcjonalne meble do przechowywania. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu wygodnego domowego biura?

Komfortowe biurko

Biurko jest najważniejszym meblem każdego biura – również domowego. Powinno ono być tak zaprojektowane, aby  umożliwiać wygodną pozycję ciała. Co konkretnie to oznacza? Podczas siedzenia przy biurku ręce powinny opierać się o blat w pozycji zgiętej pod kątem prostym w łokciu. Taka pozycja pozwala na swobodne korzystanie z komputera i innych sprzętów stojących na biurko. Jednocześnie wymusza też zdrową dla kręgosłupa prostą postawę bez garbienia się.

Aby uzyskać taki efekt, należy dostosować wysokość blatu do wzrostu osoby korzystającej z mebla. Najłatwiej zrobić to, decydując się na model biurka z podnoszonym blatem, które pozwala też na pracę na stojąco. Sprawdzi się ono zwłaszcza u osób o nieprzeciętnym wzroście lub uczniów, którzy nadal rosną. Przy urządzaniu domowego biura ważna jest też szerokość  blatu biurka. Warto wybierać takie modele, w których monitor komputera będzie oddalony od oczu o ok. 50 cm.

Wygodne krzesło

Podczas urządzania domowego biura warto pamiętać, że to, na czym się siedzi, wpływa wprost na komfort pracy. Wybierając krzesło biurowe, poświęć temu zadaniu odpowiednią ilość czasu. Na co zwrócić uwagę – poza wyglądem mebla? Krzesło do domowego biura powinno zapewniać możliwość wielopunktowej regulacji, aby dopasować poszczególne elementy idealnie do ciała. Ważne jest także, aby mebel ten dawał podparcie kręgosłupowi w części lędźwiowej, wymuszając naturalną pozycję ciała. Ułożenie kręgosłupa w takiej pozycji zapobiega dolegliwościom bólowym nawet po wielu godzinach pracy.

Ważne jest także optymalne dobranie siedziska do budowy ciała. Powinno ono być na tyle szerokie, aby zapewniać możliwość równomiernego rozłożenia masy ciała na całej swojej powierzchni. Jego głębokość z kolei nie może być zbyt mała – idealnie, jeśli jest regulowana. Najlepiej, jeśli siedząc, między siedziskiem a zgięciem kolan pod kątem prostym będzie ok. 7-10 cm odstępu. Wygodne krzesło do biura powinno być także wyposażone w kółka, aby zwiększyć mobilność. Taki mebel zapobiega nadwerężeniu mięśni podczas częstego sięgania po przedmioty.

Funkcjonalne meble do przechowywania

W domowym biurze niezbędne są meble do przechowywania. Do wyboru masz różnego typu regały i półki wiszące, jak również uzupełniające biurko – kontenery, moduły z szufladami czy nadstawki. Zanim kupisz konkretne modele, zastanów się, co tak naprawdę będzie Ci potrzebne. Na segregatory i książki najlepiej sprawdzą się regały i półki. Pamiętaj, aby wybierać modele wysokie, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Do drobnych przedmiotów, akcesoriów czy artykułów biurowych lepszym wyborem będą szuflady, kontenery czy nadstawki zintegrowane z biurkiem. Pozwalają one na łatwy i szybki dostęp po niezbędnych przedmiotów. Jednocześnie sprzyjają zachowaniu porządku na blacie biurka. Pamiętaj, że jeśli chcesz zachować poufność danych lub trzymać pewne przedmioty poza zasięgiem wzroku innych osób, warto wybierać meble do przechowywania zamykane na klucz lub kod.

Oświetlenie domowego biura

Tworzysz domowe biuro w gotowym domu czy mieszkaniu lub dopiero projektujesz dom z własnym biurem? Zwróć uwagę na doświetlenie tego pomieszczenia naturalnym światłem i odpowiednio rozlokowanymi lampami. Chociaż pomieszczenie to nie musi być przestronne, powinno być jasne o każdej porze dnia i roku. Dlaczego to tak ważne? Brak dopływu promieni słonecznych może nie tylko wpływać negatywnie na samopoczucie, ale też zmniejszać poziom energii i zapału do pracy. Ich nadmiar może przeszkadzać przy pracy na komputerze, ale w tym pomocne są rolety i żaluzje fasadowe

Wielkoformatowe przeszklenia

Pozytywny wpływ światła naturalnego na psychikę i funkcjonowanie organizmu człowieka jest niepodważalny. Podczas projektowania domowego biura zadbaj więc o odpowiedniego jego doświetlenie promieniami słońca. W nowo budowanym domu sprawdzą się wielkoformatowe okna ze „szczuplejszymi” niż standardowe profilami i większą powierzchnią przeszkleń (np. PROLUX od OKNOPLAST), a nawet drzwi tarasowe. Wyobraź sobie tylko, jak przyjemna może być przerwa w pracy na balkonie czy tarasie z widokiem na kojącą zieleń. Duże okna i drzwi tarasowe są nie tylko estetyczne, ale też ciepłe. Nie musisz obawiać się, że jesienią i zimą w Twoim domowym biurze będzie zimno. Duże przeszklenia wręcz pozwolą na dogrzewanie pomieszczenia promienia słońca z zewnątrz, a przez to na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Aby móc wygodnie regulować dopływ światła do wnętrz, warto zamontować odpowiednie przesłony przeciwsłoneczne. Współcześnie najczęściej wybierane są rolety zewnętrzne lub oznaczające się lżejszym i bardziej nowoczesnym wyglądem żaluzje fasadowe. Niezależnie od tego, co wybierzesz, rolety i żaluzje fasadowe powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania. Ich funkcjonalność zwiększysz, wybierając opcję sterowania zdalnego np. przez system inteligentnego domu SMART OKNOPLAST.

Lampy różnego typu

Światło naturalne, nawet jeśli wpuszczane jest do wnętrz w dużej ilości, nie wystarczy w domowym biurze. Konieczne jest też odpowiednie rozplanowanie oświetlenia sztucznego. W pomieszczeniu należy zaplanować kilka źródeł światła dla zwiększenia wygody pracy. Oprócz sufitowej lampy umieszczonej centralnie na suficie można stworzyć też strefę oświetlenia sufitowego bezpośrednio nad blatem biurka. Konieczne jest też zainstalowanie bocznego światła przy biurku, np. przez postawienie lampki stołowej na blacie biurka lub montaż lampki czy kinkietu na wysięgniku.

Jeśli w domowym biurze planujesz też biblioteczkę, nie zapomnij o lampie podłogowej stojącej obok regałów czy półek z książkami oraz fotela. Poszczególne półki z segregatorami możesz też doświetlić, montując np. listwy LED-owe. Jaka barwa światła sztucznego będzie najlepsza do domowego biura? W przestrzeni do pracy najkorzystniejsze jest światło o barwie neutralnej (4000 K). Nie powoduje ona szybkiego zmęczenia oczu oraz utrzymuje koncentrację uwagi na optymalnym poziomie.

Projektujesz dom z domowym biurem? Sprawdź naszą ofertę na rolety i żaluzje fasadowe. Pomogą Ci one zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i zwiększą komfort pracy na co dzień.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów