Home Baza wiedzy Wymiana Wymiana okien – jak zaplanować remont, by przebiegł bezboleśnie?

artykuł poradnika "Wymiana"

Wymiana okien – jak zaplanować remont, by przebiegł bezboleśnie?


opublikowane 08 kwi 2016

3 minuty

Najłatwiejszym sposobem rozwiązywania problemów jest ich unikanie. Dotyczy to także takiej kwestii jak wymiana okien w mieszkaniu albo domu. Stąd też przygotowaliśmy krótki poradnik jak przygotować się do tego istotnego, nie tylko z punktu finansowego, wydarzenia podczas remontu.

Plan to podstawa każdej inwestycji, także tej związanej z remontem. Szczególnie jeśli nosimy się z zamiarem wymiany tak istotnego elementu każdego lokalu mieszkalnego jakim są okna. Powodów do tej decyzji jest wiele, ot choćby podstawowy, czyli energooszczędność, która w dobie rosnących z roku na rok cen opału lub ogrzewania miejskiego niejednej osobie spędza sen z powiek. Kolejny to estetyka, na której zależy coraz większej liczbie, zwłaszcza, że rozwiązania okienne, które proponują rodzimi producenci są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wysublimowane gusta. Aby jednak zrealizować cel, jakim jest wymiana okien potrzebujemy, jak już wspomnieliśmy, odpowiednio zaplanować cały proces. Oto jego poszczególne kroki.

Kontakt ze specjalistą

Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze przekonani do konkretnego producenta to i tak warto poświęcić swój cenny czas na rozmowę z ekspertem w salonie. Najważniejsze, aby skupić podczas niej uwagę na parametrze jakim jest utrata ciepła, gdyż jest on kluczowy przy wyborze okna, które będziemy już za chwilę instalować w mieszkaniu. Ekspert powinien wyjaśnić, czym jest współczynnik przenikania oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego, o których bardzo często informuje się w opisach produktów. – Istotnym parametrem jest tzw. bilans cieplny, który można najprościej wytłumaczyć jako możliwości energooszczędne okna oraz zdolność do pochłaniania ciepła z zewnątrz – doprecyzowuje Irena Kowalska, specjalista Oknoplast. Jeszcze przed udaniem się do salonu powinno się sprawdzić warunki instalacji okien, które zapisane są w opisie budynku. Gdyby w projekcie nie znalazły się takie informacje, to sugerujemy odnieść się do zapisów przepisów dot. warunków technicznych budynków mieszkalnych.

Uwaga na stare okno

Podstawowym źródłem informacji w temacie zakupu nowego może być nasze dotychczasowe okno. Jego odpowiednie zwymiarowanie pozwoli nam ustrzec się przed niepotrzebnymi błędami. Może się jednak zdarzyć, że stare wymiary nie odpowiadają obecnym standardom. Wtedy niestety wymiana będzie wiązała się z dodatkowym kosztem – zniszczeniem wnęki okiennej. Już po wprawieniu okna trzeba będzie ją wyrównać gipsem oraz wymalować dopasowaną farbą do koloru ścian. – Szczególnym przypadkiem jest montaż okien dachowych, gdzie obowiązkowo należy pamiętać o demontażu przynajmniej kilku dachówek. Zdarza się jednak, że potrzebne jest ściągnięcie dość znacznej część pokrycia dachowego – stwierdza Tomasz Nowak, monter okien. Nasz ekspert doprecyzowuje, że wymianę okien w dachu powinno się również skonsultować z dekarzem, który oceni jakość całej konstrukcji.

Warunki atmosferyczne

Prace remontowe związane z wymianą okien warto planować w porze suchej, tj. wtedy gdy od dłuższego czasu panuje dość stabilna pogoda. Słupek rtęci powinien balansować blisko +16°C. Przy niższych temperaturach instalacja okien może wpłynąć na trwałość i szczelność okna. – Nigdy nie wymieniamy okien podczas silnych wiatrów. Daje to gwarancję bezpieczeństwa oraz efektywności realizacji projektu – mówi Nowak.

Zgodność z Prawem budowalnym

Jak widać zmiana wyglądu okien to naprawdę wymagający projekt. Warto więc wesprzeć się w nim na sprawdzonych rozwiązaniach, gwarantujących bezpieczeństwo i trwałość. Należy pamiętać, że zmieniając wielkość może dość do ingerencji w konstrukcję budynku. Tym samym zgodnie z Prawem budowlanym wymagane będzie pozwolenie na budowę. Dbając o środowisko naturalne, powinniśmy również korzystać z usług firm, które gwarantują recycling starych elementów okiennych – szkła, drewna czy aluminium. Zróbmy to dla własnego dobra, gdyż bez tej gwarancji ewentualne koszty odbioru surowców spadają na inwestora.

Pora zaczynać

To co? Do dzieła! Im szczegółowiej zaplanujemy wymianę okien, tym bardziej bezboleśnie przetrwamy ten trudny czas. Powodzenia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów