Home Baza wiedzy Proces zakupu okien Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

artykuł poradnika "Proces zakupu okien"

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?


opublikowane 08 kwi 2016

4 minuty

Wymieniasz stare okna na nowe? Budujesz dom i przyszła pora na wybór stolarki okiennej? Zanim podejmiesz decyzję i zamówisz konkretne modele, poświęć chwilę na zgłębienie tematu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien do domu, mieszkania czy biura? Sprawdź!

Lokalizacja

O tym, jakie okna będą optymalne w konkretnym przypadku, decyduje w dużej mierze lokalizacja budynku czy lokalu. Inny typ sprawdzi się w przypadku montażu w nowo budowanym domu jednorodzinnym na parterze lub piętrze, a inny w wieżowcu na wysokiej kondygnacji. Różne parametry powinny mieć też okna przeznaczone do budynków stawianych w hałaśliwej okolicy lub w środku lasu, a także do zabudowy zabytkowej czy nowoczesnych willi.

Podczas zamawiania okien na wymiar można wybierać między różnymi typami profili okiennych, okuć czy zabezpieczeń, a także szerokości i rodzajów pakietów szybowych. Nie wiesz, co będzie odpowiednie? Nasi specjaliści w salonach pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.

Energooszczędność

W czasach, gdy koszty ogrzewania budynków stale rosną, a aktualne przepisy budowlane nakazują stawianie budynków energooszczędnych, ważne jest, aby wybierać okna tzw. ciepłe. Odznaczają się one korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Im niższy jest ten parametr, tym lepiej.

W OKNOPLAST wszystkie dostępne systemy okien spełniają wyśrubowane kryteria znowelizowanych warunków technicznych, a nawet są zdecydowanie niższe niż zakładają przepisy. Okna o niskim Uw gwarantują lepszą ochronę przed: ucieczką ciepła z pomieszczeń podczas sezonu grzewczego, a także przed skwarem latem. Ciepła stolarka okienna to także gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie niż w przypadku okien o gorszych parametrach.

Ochrona przed hałasem

Szukając okien do domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę także na ich parametr izolacji akustycznej. Ma on znaczenie zwłaszcza w przypadku budynków stawianych lub wybudowanych w hałaśliwej okolicy, np. w sąsiedztwie drogi ekspresowej, lotniska, węzła kolejowego, hipermarketu. Jeśli chcesz skutecznie odciąć wnętrza od dźwięków z zewnątrz, wybierz okna nie tylko szczelne, ale też o odpowiednim współczynniku tłumienia hałasu Rw. Wyraża się go w decybelach i im wyższa jest jego wartość, tym skuteczniejsza jest ochrona przed hałasem.

Standardowe okna mają Rw na poziomie 30-32 dB i są wystarczające w przypadku budynków usytuowanych w spokojnej okolicy. Jeśli planujesz budowę lub wymianę okien w domu czy bloku w centrum miasta lub w hałaśliwej okolicy, lepszym wyborem będzie stolarka o Rw wyższym. Okna z Rw powyżej 40 dB zazwyczaj wyposażone są w szyby akustyczne czy dźwiękochłonne oklejane specjalnymi foliami, a także nawiewniki z wytłumieniem.

Bezpieczeństwo antywłamaniowe

Okna powinny być nie tylko estetycznie dopasowane do elewacji budynku i stylu wnętrz czy ciepłe. Ważne jest także, aby zapewniały wysoki poziom ochrony antywłamaniowej. W końcu większość włamań do mieszkań na niskich piętrach i domów jednorodzinnych dokonywanych jest właśnie przez okna.

Na co zwrócić uwagę? Czy okna, które Cię interesują, mają odpowiednie wzmocnienia. Powinny to być okucia antywyważeniowe ze specjalnymi stalowymi zaczepami „grzybkami”, a także klamki z kluczykiem i wkładką przeciw rozwierceniu od zewnątrz. Ważne jest również, aby okna antywłamaniowe wyposażone były w szyby hartowane lub antywłamaniowe z folią PVB zapobiegająca rozbiciu szkła i rozpryśnięciu go na miliony drobnych kawałków. Idealnie, jeśli okucia okien spełniają kryteria ochrony antywłamaniowej w klasie RC2.

Łatwość użytkowania

Nowe okna nie tylko bezpośrednio po montażu, ale przez wiele lat powinny być łatwe w codziennym użytkowaniu. To szczególnie ważne, jeśli planujesz zakup stolarki z wielkoformatowymi przeszkleniami, która jest zazwyczaj ciężka. Podczas wizyty w salonie sprzedaży wypróbuj różne typy systemów okiennych i przekonaj się, czy jej otwieranie, zamykanie czy uchylanie jest dla Ciebie komfortowe. Wszystkie te czynności powinno się wykonywać bez użycia nadmiernej siły. Ważna jest też wygoda czyszczenia okien, dlatego wybieraj modele o prostej linii profili. Dlaczego? Zagłębienia na profilach czy listwach przyszybowych są idealnym miejscem do gromadzenia się brudu. Warto również zwrócić uwagę na konserwację okien – modele drewniane będą wymagały z czasem odnowienia powłoki malarskiej, np. szlifowania i lakierowania. Tego kłopotu nie będzie przy oknach z PVC lub aluminiowych.

Jakość i gwarancja

Okna to spory wydatek, dlatego najlepiej zamawiać je u sprawdzonych producentów. Za znanymi markami, takimi jak OKNOPLAST, stoją zazwyczaj własne laboratoria i działy kontroli produktów. Dzięki nim oferowane okna spełniaj wyśrubowane normy i uzyskują certyfikaty międzynarodowe. Ważna jest też długość gwarancji producent a. W OKNOPLAST wynosi ona aż siedem lat na okna oraz dwa lata na montaż przez naszych specjalistów. Przy zakupie okien zwróć uwagę, czy dostaniesz pakiet składający się z dokumentu sprzedaży (z pieczątką i podpisem sprzedawcy oraz datą sprzedaży), deklarację CE dotyczącą spełniania norm UE przez produkt, a także instrukcję obsługi czy informacje dotyczące zakresu i okresu trwania gwarancji oraz dotyczących reklamacji. Masz pytania? Nie bój ich zadać w salonie sprzedaży!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów