Home Baza wiedzy Proces zakupu okien Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okien dla domu?

artykuł 3 z 9 poradnika "Proces zakupu okien"

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okien dla domu?


opublikowane 06 kwi 2023

2 minuty

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak wybrać odpowiednie okna?
 2. Jak rozumieć certyfikaty podawane w specyfikacji?
 3. Czym powinny się różnić okna do konkretnych pomieszczeń?
 4. Jakie są najważniejsze parametry okienne?

Budujemy dom — potrzebujemy okien — od czego zacząć?

Budowa domu od podstaw to złożony proces. Należy uwzględnić wiele kwestii logistycznych, zapewnić odpowiednie finansowanie oraz harmonogram prac. Jeśli dopiero rozpoczynasz budowę, Twoim głównym celem będzie doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. W przypadku posługiwania się kredytem niejednokrotnie jest to element wymagany do uruchomienia kolejnych transz pieniędzy przyznawanych przez bank. Dlatego już na tym etapie należy wziąć pod uwagę dobór odpowiedniej stolarki. Montaż okien i drzwi jest kluczowy, by móc rozpocząć prace związane z rozprowadzeniem instalacji hydraulicznej, elektrycznej czy gazowej wewnątrz. 

Zanim zaczniesz przeglądać dziesiątki modeli okien dostępnych na rynku, pomyśl o podstawowych kwestiach, czyli rodzaju materiału, z jakiego mają być wykonane okna. Zastanów się nad ich wymiarem i typem (otwierane klasycznie czy z możliwością uchylenia). Rozmowy na ten temat zaczną się już na etapie przygotowania planu domu. Jeśli okna montowane będą w warstwie ocieplenia, pozwala to na zastosowanie większych parapetów. Na podstawie rozmowy z architektem określone zostaną klasy i certyfikaty, jakie muszą posiadać okna. Dopiero na podstawie tych informacji konkretny sprzedawca w salonie może przygotować ofertę wskazując odpowiednie modele. 

Zacznijmy jednak od materiału, z jakiego mogą być wykonane okna. Obecnie na rynku najbardziej popularne są okna wykonane z:

 • PVC
 • aluminium
 • drewna

Wybór materiału będzie miał przełożenie na cenę, ale także na kilka kwestii technicznych. Okna drewniane są naturalne, ciepłe, ale mają dość wysoką cenę. Wśród okien wykonanych z PVC mamy większa elastyczność w kwestii ceny i możemy dobrać model o odpowiednio wysokiej klasie izolacji termicznej. Okna aluminiowe pozwalają z kolei na tworzenie bardzo dużych przeszkleń, ponieważ ich profil wyróżnia się największą sztywnością. Ma to jednak większe znaczenie przy tworzeniu bardzo dużych drzwi tarasowych. Dla domu jednorodzinnego najbardziej wydajnym rodzajem okien będą okna PVC. Dobrze dobrany model zapewni ciepło, komfort, bezpieczeństwo i będzie prezentował atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów