Home Baza wiedzy Proces zakupu okien Kiedy montować okna?

artykuł 4 z 9 poradnika "Proces zakupu okien"

Kiedy montować okna?


kiedy montować okna

opublikowane 06 kwi 2023

3 minuty

Czeka Cię wymiana okien w wiekowym budynku lub montaż stolarki w nowym domu? Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy na to czas? Jeśli zdecydujesz się na trwałe okna PVC, możesz zlecić montaż ekipie przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że są pory roku, które szczególnie sprzyjają tego typu pracom. Ważne jest także, aby wybrać odpowiedni etap budowy. Jaki? Podpowiadamy!

Montując okna trzeba wziąć pod uwagę dwa kryteria. Pierwszym jest etap budowy lub remontu, drugim – pora roku i związana z nią pogoda. 

Montaż okien a etap budowy

Budowa domu dzieli się na kilka istotnych faz, wśród których kilka określanych jest mianem kamieni milowych. Jednym z nich jest wprawienie okien i drzwi zewnętrznych, po którym można mówić o stanie surowym zamkniętym budynku. Jakie prace powinny zostać wykonane wcześniej, a więc przed montażem okien? Najczęściej stolarka montowana jest w stanie surowym otwartym, a więc wtedy, gdy budynek posiada wymurowane ściany i ukończony dach. Praca ta zlecana jest specjalistycznej ekipie zazwyczaj przed wykonaniem tzw. prac mokrych, a więc nałożeniem na ściany wewnątrz tynków i zrobieniem wylewek, a także ociepleniem budynku.

Montaż okien po robieniu tynków wewnątrz jest natomiast przyzwyczajeniem z czasów, gdy dostępne były wyłącznie drewniane okna. Ich ramy, pod wpływem wilgoci uwalniającej się z tynku i wylewki, wypaczały się i puchły. W przypadku solidnych okien z PVC nie ma takich obostrzeń, dlatego można je montować przed tynkami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Trzeba wtedy jednak pamiętać o regularnej wentylacji pomieszczeń i zabezpieczeniu okien przed zabrudzeniem. Taka kolejność prac jest bardziej odpowiednia zwłaszcza wtedy, gdy prace we wnętrzach wykonywane mają być w okresie jesienno-zimowym. Wtedy okna stanowią zabezpieczenie przed chłodem i wilgocią z zewnątrz.

Montaż okien a pora roku

Czynnikiem, który wpływa na wybór momentu montażu stolarki okiennej, jest również pora roku i związane z nią warunki atmosferyczne. Najczęściej wprawianie okien odbywa się późną wiosną lub latem. Wynika to zarówno z najlepszej pogody (wysokich temperatur powietrza, mniejszej jego wilgotności niż jesienią i zimą), jak również z faktu, że większość prac budowlanych startuje wczesną wiosną i kolejna faza po stworzeniu fundamentów, wymurowaniu ścian i zrobieniu dachu przypada latem. Czy montaż okien jesienią lub zimą jest niemożliwy? Zdecydowanie nie – w przypadku trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych okien PVC montaż może odbyć się przez cały rok.

Coraz bardziej popularny staje się montaż okien przed zimą. Ważne jest jednak, aby zlecić go fachowcom. Zadbają oni o dobór odpowiednich do niskich temperatur produktów do wprawiania stolarki  (pianek montażowych zachowujących szczelność przy użyciu w temperaturach nawet do -10 stopni Celsjusza). Zdecydują również, który moment będzie najlepszy – nie może być bowiem siarczystego mrozu, a przez kilka dni po montażu temperatury powinny być bliższe zeru. Montując okna zimą, przed etapem układania instalacji, wylewek i tynków lub ich malowania, trzeba pamiętać o regularnej i efektywnej wentylacji budynku. Wilgoć parująca ze ścian i posadzek musi mieć ujście.

Kiedy wymieniać okna na nowe?

Planujesz w domu lub mieszkaniu wymianę starych, a więc wypaczonych, nieszczelnych, nieestetycznych czy porysowanych okien na nowe modele z PVC? Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment na tego typu prace? W odróżnieniu od sytuacji, gdy okna wprawiane są w nowo budowanej nieruchomości, nie musisz czekać na odpowiedni etap prac budowlanych. Chyba że robisz remont generalny i wykonywane będą od nowa tynki i wylewki (wtedy zastosowanie znajdują zasady opisane wyżej). Możesz także wybrać dowolną porę roku, ponieważ – przy wykorzystaniu pianek montażowych odpornych na działanie niskich temperatur – montaż z powodzeniem może odbyć się późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Planując wymianę okien w chłodnych okresach roku, musisz jednak wziąć pod uwagę nie tylko to, aby ekipa monterska korzystała z odpowiedniej chemii budowlanej.

Jak się przygotować do wymiany okien? Jeśli mieszkanie czy budynek są zamieszkałe, pamiętaj, że wymiana okien – w zależności od liczby okien do montażu – potrwa od jednego do nawet kilku dni. Zanim rozpocznie się montaż, warto zaplanować sobie, aby wymiana odbywała się stopniowo. Dzięki temu domownicy będą mieli cały czas dostęp do ogrzewanego, zamkniętego oknami pomieszczenia. Czy konieczne jest wynoszenie mebli z wnętrza, w którym wymieniane będą okna? Jeśli jest odpowiednio przestronne, powinno wystarczy ich odsunięcie od otworu okiennego na odległość 2-3 metrów i zabezpieczenie folią malarską przed kurzem, pyłem i wilgocią.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów