Wnętrza

Zasłony i firany do salonu – jak wybrać odpowiednią aranżację okna?

Salon to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w naszych domach. To przecież tam podejmujemy gości, jemy posiłki czy spędzamy wieczory w gronie rodziny i przyjaciół. Niezależnie, czy traktujemy firany i zasłony jako elementy dekoracji, czy raczej niezbędny element w zachowaniu prywatności, warto dobrać odpowiednie tkaniny do naszego wnętrza. Jeśli planujesz zmianę stylu lub zaczynasz urządzać wnętrze – koniecznie zerknij do naszego poradnika!

Choć trendy w wystroju wnętrz nie zmieniają się tak często jak np. trendy w modzie, to jednak warto postawić na ponadczasowe rozwiązania, które będą bazą do wszelkich modyfikacji. W końcu nie chcemy kupować nowych zasłon i firan co roku! Każdy ma swój gust i nie istnieje jeden styl. Postaramy się jednak przedstawić możliwie najbardziej uniwersalny klucz, który pomoże stworzyć autorską aranżację okna. Gotowi?

Rola zasłon i firan

Zanim zaczniesz dokonywać decyzji zakupowych i zamawiać konkretne materiały, stań przed oknem w salonie, rozejrzyj się dookoła i zastanów jaką rolę mają spełniać zasłony i firany. Czy mają być praktyczne – chronić przed promieniami słonecznymi i wzrokiem sąsiadów lub przechodniów? A może najważniejsze są dla Ciebie walory estetyczne? Obydwie potrzeby możemy oczywiście pogodzić. Jednak przemyśl, która z cech jest dla Ciebie ważniejsza. Będzie to miało istotny wpływ na kolejne decyzje i znacznie ułatwi Ci dokonywanie wyborów czy np. potrzebna będzie mało widoczna szyna, a może bogato zdobiony karnisz. To także odpowiedni moment na rozstrzygnięcie czy w salonie wykorzystasz zarówno zasłony i firany, czy może tylko jeden z elementów. Warto pamiętać, że w małej przestrzeni nie powinniśmy zestawiać ze sobą zbyt wielu elementów – w przeciwnym przypadku wnętrze zrobi się zbyt ciężkie i przepełnione.

Odpowiedni styl

Gdy już postanowisz jakimi „narzędziami” będziesz operować – firanami i/lub zasłonami, pora na dobranie odpowiedniego stylu, który będzie korespondował z wystrojem wnętrza. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby minimalistycznie i prosto urządzony pokój dopełnić bogato zdobionymi zasłonami, które zaburzą całość. W kwestii doboru tkanin warto zwrócić się o poradę do eksperta np. w salonie z tkaninami, ale ostatecznie zawsze kieruj się swoim gustem i odczuciami.

Pamiętaj, że firany i zasłony powinny być dobierane do elementów, które już są w pomieszczeniu. W końcu o wiele bardziej prawdopodobne jest, że szybciej zmienisz tkaniny niż meble.

 

Ilość materiału

Odpowiednia ilość materiału pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel i zdecyduje o funkcjonalności firan i zasłon. Od szerokości tkaniny zależy bowiem stopień pomarszczenia materiału po zawieszeniu. Nadmiar tkaniny można natomiast związać, tworząc swoistą kurtynę lub ciekawy motyw na środku okna. Możliwe jest również zawinięcie zasłon w fantazyjny supeł, a firanek wokół nich. W tym wypadku kosztem funkcjonalności zyskujemy walory estetyczne. Ciekawym zabiegiem jest także zestawianie półprzezroczystych, wzorzystych firan oraz jednolitych, kontrastowych zasłon.

Sprawdź czy takie połączenie sprawdzi się w Twoim domu!


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Zasłony i firany do salonu – jak wybrać odpowiednią aranżację okna?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry