Home Baza wiedzy Zasłony i firany do salonu – jak wybrać odpowiednią aranżację okna?

Zasłony i firany do salonu – jak wybrać odpowiednią aranżację okna?


opublikowane 17 lis 2016

2 minuty

Salon to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w naszych domach. To przecież tam podejmujemy gości, jemy posiłki czy spędzamy wieczory w gronie rodziny i przyjaciół. Niezależnie, czy traktujemy firany i zasłony jako elementy dekoracji, czy raczej niezbędny element w zachowaniu prywatności, warto dobrać odpowiednie tkaniny do naszego wnętrza. Jeśli planujesz zmianę stylu lub zaczynasz urządzać wnętrze – koniecznie zerknij do naszego poradnika!


Choć trendy w wystroju wnętrz nie zmieniają się tak często jak np. trendy w modzie, to jednak warto postawić na ponadczasowe rozwiązania, które będą bazą do wszelkich modyfikacji. W końcu nie chcemy kupować nowych zasłon i firan co roku! Każdy ma swój gust i nie istnieje jeden styl. Postaramy się jednak przedstawić możliwie najbardziej uniwersalny klucz, który pomoże stworzyć autorską aranżację okna. Gotowi?

Rola zasłon i firan

Zanim zaczniesz dokonywać decyzji zakupowych i zamawiać konkretne materiały, stań przed oknem w salonie, rozejrzyj się dookoła i zastanów jaką rolę mają spełniać zasłony i firany. Czy mają być praktyczne – chronić przed promieniami słonecznymi i wzrokiem sąsiadów lub przechodniów? A może najważniejsze są dla Ciebie walory estetyczne? Obydwie potrzeby możemy oczywiście pogodzić. Jednak przemyśl, która z cech jest dla Ciebie ważniejsza. Będzie to miało istotny wpływ na kolejne decyzje i znacznie ułatwi Ci dokonywanie wyborów czy np. potrzebna będzie mało widoczna szyna, a może bogato zdobiony karnisz. To także odpowiedni moment na rozstrzygnięcie czy w salonie wykorzystasz zarówno zasłony i firany, czy może tylko jeden z elementów. Warto pamiętać, że w małej przestrzeni nie powinniśmy zestawiać ze sobą zbyt wielu elementów – w przeciwnym przypadku wnętrze zrobi się zbyt ciężkie i przepełnione.

Odpowiedni styl

Gdy już postanowisz jakimi „narzędziami” będziesz operować – firanami i/lub zasłonami, pora na dobranie odpowiedniego stylu, który będzie korespondował z wystrojem wnętrza. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby minimalistycznie i prosto urządzony pokój dopełnić bogato zdobionymi zasłonami, które zaburzą całość. W kwestii doboru tkanin warto zwrócić się o poradę do eksperta np. w salonie z tkaninami, ale ostatecznie zawsze kieruj się swoim gustem i odczuciami.

Pamiętaj, że firany i zasłony powinny być dobierane do elementów, które już są w pomieszczeniu. W końcu o wiele bardziej prawdopodobne jest, że szybciej zmienisz tkaniny niż meble.

Ilość materiału

Odpowiednia ilość materiału pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel i zdecyduje o funkcjonalności firan i zasłon. Od szerokości tkaniny zależy bowiem stopień pomarszczenia materiału po zawieszeniu. Nadmiar tkaniny można natomiast związać, tworząc swoistą kurtynę lub ciekawy motyw na środku okna. Możliwe jest również zawinięcie zasłon w fantazyjny supeł, a firanek wokół nich. W tym wypadku kosztem funkcjonalności zyskujemy walory estetyczne. Ciekawym zabiegiem jest także zestawianie półprzezroczystych, wzorzystych firan oraz jednolitych, kontrastowych zasłon. Sprawdź czy takie połączenie sprawdzi się w Twoim domu!

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów